شایع‌ترین مشکلات جنسی در مردان

مشکلات جنسی در مردان

مشکلات جنسی در مردان در تمام رده‌های سنی پیش می‌آید. البته رواج آنها در مردان مسن بیشتر است. بسیاری از مردان در مقطعی از زندگی خود مشکلات جنسی (اختلال عملکرد جنسی) را تجربه می‌کنند. در واقع، تحقیقات نشان می دهد که 20 تا 30 درصد از مردان بالغ دارای یک یا چند نوع اختلال عملکرد جنسی، از جمله اختلال نعوظ، انزال زودرس و سایر مشکلات هستند.

مشکلات جنسی در مردان

مشکلات جنسی یا اختلال عملکرد جنسی مردان می‌تواند شامل مشکلاتی باشد که بر عملکرد جنسی، برانگیختگی، میل جنسی و علاقه به رابطه جنسی تأثیر می‌گذارد. برای درمان هر یک از این مشکلات، ابتدا باید مشخص کنید که چه چیزی ممکن است باعث اختلال عملکرد جنسی شما شود. رابطه جنسی هم جسمی و هم ذهنی است که هم بدن و هم ذهن را درگیر می‌کند. مشکلات جنسی زمانی ایجاد می‌شوند که بدن یا مغز شما در بهترین حالت خود کار نمی‌کنند.

انواع اختلالات جنسی مردان

  • اختلال در نعوظ

اختلال نعوظ (ED) هرگونه مشکل در دستیابی و/یا حفظ نعوظ است که بر عملکرد جنسی یا لذت جنسی شما تأثیر می‌گذارد. تقریباً یک سوم از کل مردان بالغ اختلال نعوظ را تجربه می‌کنند که آن را به شایع ترین نوع اختلال عملکرد جنسی مردان تبدیل می‌کند. علل احتمالی زیادی برای ED وجود دارد، از جمله عوارض جانبی دارو و همچنین علل روانی و فیزیکی.

در حالی که مشکلات گاه به گاه در دستیابی و حفظ نعوظ طبیعی است، مشکلات مکرر نعوظ باید درمان شوند. درمان‌های ED می‌تواند شامل داروهای خوراکی، درمان با تستوسترون، دستگاه‌های نعوظ خلاء، ایمپلنت آلت تناسلی و داروهای تزریقی مستقیم به آلت تناسلی باشد.

  • انزال زودرس

انزال زودرس (PE) وضعیتی است که باعث می‌شود مردان در حین رابطه جنسی (یا حتی در زمان اولیه معاشقه) خیلی سریع به ارگاسم بروند. PE معمولاً با از دست دادن نعوظ همراه است، که می‌تواند باعث توقف ناگهانی و غیرمنتظره در اتاق خواب شود و بر عزت نفس، اعتماد به نفس جنسی و روابط تأثیر منفی بگذارد.

انزال زودرس در 30 تا 40 درصد از مردان در دوره‌ای از زندگی رخ می‌دهد. انزال زودرس با سطح سروتونین در مغز مرتبط است – سطوح پایین سروتونین می‌تواند منجر به انزال زودرس شود. درمان‌های PE شامل درمان روان‌شناختی یا روان‌پزشکی، زوج‌درمانی، مشاوره جنسی، داروها و تمرین‌هایی برای بهبود کنترل انزال است.

  • بیماری پیرونی یا کجی آلت

هرگونه تغییر شکل آلت تناسلی می‌تواند بر عملکرد جنسی تأثیر بگذارد. آسیب به آلت تناسلی می‌تواند منجر به تشکیل بافت اسکار در زیر پوست شود که در نتیجه بیماری پیرونی (PD) ایجاد می‌شود. PD می‌تواند حتی پس از آسیب‌های خفیف آلت تناسلی (اغلب در حین رابطه جنسی) ایجاد شود و باعث ایجاد بافت زخمی شود که می‌تواند شکل آلت تناسلی را تغییر دهد و ممکن است دردناک باشد.

انحنای غیرطبیعی آلت تناسلی اغلب با PD رخ می‌دهد. داشتن آلت تناسلی خمیده طبیعی است – همه افراد متفاوت هستند – اما تغییرات در اندازه یا شکل آلت تناسلی شما غیر طبیعی است و باید توسط یک ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی مشاهده شود. درمان PD شامل داروها، تزریق آلت تناسلی و جراحی است.

  • ناباروری و مشکلات دیگر

سایر انواع کمتر شایع اختلال عملکرد جنسی شامل ناباروری و مشکل در رسیدن به ارگاسم است. ناباروری مردان مشکلی برای مردانی است که مایل به بچه دار شدن هستند. ناباروری مردان معمولاً ناشی از مشکلات عملکرد اسپرم یا مشکلات انزال است. عوامل زیادی بر تولید اسپرم تأثیر می‌گذارند که منجر به تعداد کم اسپرم یا تحرک ضعیف اسپرم می‌شود (اسپرم نمی‌تواند به درستی حرکت کند)، از جمله ژنتیک و شرایط مختلف پزشکی. انزال رتروگراد، جایی که مایع منی به جای خروج از آلت تناسلی، وارد مثانه می‌شود، همچنین می‌تواند باعث ناباروری مردان شود. دلایل مختلفی برای ناباروری مردان وجود دارد و بسته به علت، درمان‌های متفاوتی وجود دارد.

انزال زودرس تنها نوع اختلال عملکرد جنسی ارگاسم نیست که مردان تجربه می‌کنند. درحالیکه بسیار کمتر رایج است، برخی از مردان دچار تاخیر در انزال یا آنورگاسمی می‌شوند، به طوری که ارگاسم بیشتر از حد طبیعی طول می‌کشد یا اصلاً در حین رابطه جنسی به ارگاسم نمی‌رسند. هر دوی اینها می‌تواند ناشی از انواع مشکلات روانی یا جسمی باشد و درمان آن دشوار باشد.

علل شایع اختلال عملکرد جنسی در مردان

دو نوع شایع اختلال عملکرد جنسی مردان – اختلال نعوظ و انزال زودرس – در بسیاری از علل احتمالی مشترک هستند.

سلامت روان. مشکلات روانی می‌تواند منجر به اختلال عملکرد جنسی شود. این می‌تواند شامل اضطراب ، افسردگی، استرس، مشکلات روابط، نگرانی های مذهبی در مورد رابطه جنسی، احساس گناه یا سابقه بی‌اشتهایی جنسی باشد. فقدان اعتماد به نفس جنسی یا نگرانی در مورد عملکرد جنسی خود نیز می تواند به اختلال عملکرد جنسی کمک کند.

سلامت کلی. سلامت کلی تأثیر قابل‌توجهی بر عملکرد جنسی دارد. علاوه بر پیری طبیعی و افزایش سن ، تعدادی از مشکلات سلامتی مختلف می‌تواند باعث ایجاد انواع مختلفی از اختلالات جنسی شود. اساساً هر چیزی که بر جریان خون یا عملکرد عصبی تأثیر بگذارد می‌تواند منجر به اختلال عملکرد جنسی شود، از جمله دیابت، بیماری‌های قلبی عروقی و آسیب.

دیابت می‌تواند باعث آسیب به عروق خونی کوچک و اعصاب مورد نیاز برای عملکرد جنسی مناسب شود. طبق تحقیقات، بیش از نیمی از مردان مبتلا به دیابت دچار اختلال عملکرد جنسی هستند. بیماری‌های قلبی عروقی، از جمله بیماری قلبی، تصلب شرایین (پلاک های شریانی) و فشار خون بالا، همگی می‌توانند بر جریان خون آلت تناسلی تأثیر بگذارند و منجر به اختلال نعوظ و سایر مشکلات شوند. علاوه بر این، برخی از داروهای تجویزی می‌توانند به مشکلات جنسی در مردان کمک کنند، از جمله برخی داروهای قلبی و داروهای ضد افسردگی.

سطوح پایین تستوسترون (هیپوگنادیسم مردانه) نیز می‌تواند به اختلال عملکرد جنسی کمک کند. سطح تستوسترون در مردان با افزایش سن کاهش می‌یابد، به خصوص پس از 40 سالگی، اما می‌تواند تحت تأثیر داروها نیز قرار گیرد. اگر سطوح خیلی پایین باشد و باعث مشکلات جنسی یا علائم دیگر شود، درمان جایگزینی تستوسترون ممکن است به بهبود میل جنسی پایین و اختلال نعوظ کمک کند.

شایع اما قابل درمان

اختلال عملکرد جنسی مردان شایع و اغلب قابل درمان است. هر گونه تغییر در سلامت جنسی، عملکرد جنسی یا رضایت جنسی شما که به شما مربوط می‌شود، باید توسط یک ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی بررسی شود. برای یافتن بهترین درمان برای مشکلات جنسی خود، ابتدا باید یک تشخیص دقیق داشته باشید. درمان می‌تواند به سادگی قرص یا گفتار درمانی باشد، یا ممکن است شامل بیشتر باشد، مانند جراحی.

اگر مشکلات جنسی دارید، کمک بگیرید. به یاد داشته باشید که شما تنها نیستید، بنابراین اجازه ندهید خجالت یا شرم مانع از دریافت کمکی شود که برای بازگرداندن زندگی جنسی خود به آن نیاز دارید.

نیلوفر علی بیگی

منابع:

Bunting, K. (October 03, 2023). The Most Common Sexual Problems in Men. Taken from the link: https://healthnews.com/mens-health/sexual-health/the-most-common-sexual-problems-in-men/

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up