۵ ترس رایج در مورد افزایش سن

وقتی به بزرگ شدن و پیری فکر می‌کنید، چه چیزی به ذهنتان می‌رسد؟برای بسیاری از شما، اولین چیزی که اتفاق می‌افتد، ترس است. ترس از دست دادن هر چیزی که برایتان ارزش دارد. ترس از پیری با افزایش آسیب‌پذیری و افزایش اضطراب همراه است.چرا این حس بوجود می‌آید؟معمولاً به این دلیل است که ما زندگی را کاملاً فیزیکی می‌بینیم. ما به دنیا می‌آییم، به‌سرعت رشد می‌کنیم و یاد می‌گیریم، و تا ۲۰ سالگی به اوج خود می‌رسیم. سپس آرام آرام فرسودگی فیزیکی را برای بقیه عمر خود آغاز می‌کنیم و رفته رفته با افزایش سن، خود را برای بازنشستگی آماده می‌کنیم چون معتقدیم که دیگر توانایی لازم را نداریم؛ و این ترسناک است.

رایج‌ترین ترس‌ها در مورد پیری عبارتند از:

استقلال چیزی است که ما در تمام زندگی برای آن تلاش می‌کنیم. وقتی بچه هستیم، به ما یاد می‌دهند که کارهایی را برای خودمان انجام دهیم تا بتوانیم در بزرگسالی، فرد مستقلی شویم. در بزرگسالی، ما به خود می‌بالیم که می‌توانیم از خود و دیگران مراقبت و تأمین کنیم. از آنجایی که در این سال‌ها برای به‌دست آوردن استقلال بسیار تلاش کرده‌ایم، از دست دادن استقلال یکی از بزرگترین ترس‌های پیری است. با افزایش سن، با تغییر توانایی‌های جسمی و ذهنی، استقلال شما ممکن است به آرامی کاهش یابد.

 • بدتر شدن سلامت

متأسفانه یکی از بزرگ‌ترین ارتباط‌ها با افزایش سن، کاهش سلامتی است. با افزایش سن، ممکن است شاهد رو به وخامت شدن سلامت جسمانی خود باشید. احتمال بدتر شدن مشکلات سلامتی به خودی خود ترسناک است، اما افراد سالخورده نیز کاهش سلامتی را با ناتوانی در انجام کارهایی که دوست دارند و از دست دادن استقلال خود مرتبط می‌دانند. به دلیل مشکلات حرکتی و سایر مشکلات سلامت جسمانی، ممکن است دیگر نتوانیدد به طور ایمن وظایف مراقبت شخصی روزانه را انجام دهید یا خانه خود را حفظ کنید. بنابراین ممکن است از ترس از دست دادن استقلال یا خانه خود بترسید که در مورد تغییرات در توانایی‌های خود به فرزندانتان چیزی بگویید. با افزایش سن، احتمال ابتلا به بیماری‌های مزمن مانند بیماری‌های قلبی، سرطان، اختلالات ناشی از سکته مغزی و بیماری آلزایمر بیشتر می‌شود. چنین شرایطی خطر درد، ناتوانی و حتی مرگ را در بر می‌گیرد و تفکر در مورد این مسائل باعث حس ترس می‌شود.

 • تنهایی و فراموش شدن

محدودة اجتماعی ممکن است با مرگ یا دور شدن دوستان و اعضای خانواده کوچک شوند. ایجاد احساس تنهایی و انزوا به علاوه خطر بزرگی برای سلامتی به همراه دارد.

هیچکس نمی‌خواهد فراموش شود. ما به عنوان انسان برای داشتن روابط ساخته شده‌ایم. مطمئناً وقتی به یک آشیانه خالی تبدیل می‌شوید و فرزندانتان ممکن است دیگر با شما زندگی نکنند، احساس می‌کنید فراموش شده‌اید. از آنجایی که ممکن است خانواده خود را همیشه در نزدیکی نداشته باشید، به این معنی نیست که شما فراموش شده‌اید.

 • ناامنی مالی

ترس رایج برای افراد سالخورده تمام شدن پول است، مهم نیست چقدر پس‌انداز کرده‌اند و کنار گذاشته‌اند. افراد با افزایش سن، نمی‌خواهند سربار دیگر عزیزانشان باشند و اغلب نگران هستند که اگر کمبود بودجه داشته باشند چه اتفاقی برای آنها می‌افتد. ممکن است برای این افراد دشوار باشد که در مورد پول با فرزندان خود صحبت کنند، اما این موضوعی است که باید مطرح شود تا بتوان ترس آنها را کاهش داد. بسیاری از مردم نگران نداشتن پول کافی برای زندگی راحت در دوران بازنشستگی هستند. این نگرانی درست است، زیرا هزینه‌های زندگی همچنان در حال افزایش است و مزایای تامین اجتماعی به ندرت برای پوشش کامل هزینه‌های بازنشستگان کافی است.

 • مرگ

مرگ، بخشی طبیعی از زندگی است، اما با این وجود ترسی است که بسیاری از مردم با افزایش سن دارند. برخی از مردم ممکن است از درد و رنجی که ممکن است با مردن به همراه داشته باشد بترسند، برخی دیگر ممکن است از ناشناخته‌ها بترسند. با افزایش سن، آنها شروع به از دست دادن بیشتر عزیزان خود می‌کنند. این واقعیت غم‌انگیز زندگی آنها را به یاد مرگ و میر خود می‌اندازد و احساس واقعی از دست دادن روابط را ایجاد می‌کند. آنها ممکن است روابطی را که سال‌ها یا حتی دهه‌ها داشته‌اند، از جمله روابط همسری را از دست بدهند. وقتی سن بالا می‌رود، ایجاد روابط پایدار دشوارتر می‌شود. این بخشی از دلیلی است که بیشتر افراد مسن بیشتر نگران از دست دادن عزیزانشان هستند تا زندگی خودشان. آنها اغلب به خاطر ترس از دست دادن مراقب نیز استرس دارند.

نحوه مدیریت ترس از افزایش سن

 1. مراقب سلامت جسمانی خود باشید: فعال بمانید، سالم غذا بخورید و معاینات پزشکی منظم داشته باشید. چنین تلاش‌هایی می‌تواند به کاهش خطر ابتلا به بیماری‌های مزمن که می‌تواند منجر به اختلال و مرگ زودرس شود کمک کند.
 2. مراقب سلامت عاطفی خود باشید: با دوستان و خانواده در ارتباط باشید. در فعالیت‌ها شرکت کنید و برای آینده مالی خود برنامه‌ریزی کنید. انجام این کار می‌تواند استرس را کاهش دهد و به رفاه عاطفی منجر شود، که ترس‌های مرتبط با پیری را به حداقل می‌رساند و افزایش سن را به تجربه رضایت‌بخش‌تری تبدیل می‌کند.

اگر با ترس از پیری دست و پنجه نرم می‌کنید، این اقدامات را انجام دهید

 • با دوستان، خانواده یا یک درمانگر در مورد نگرانی‌های خود صحبت کنید.
 • در فعالیت‌هایی شرکت کنید که از آنها لذت می‌برید و شما را با دیگران مرتبط می‌کند.
 • تا جایی که می‌توانید درباره چالش‌ها و فرصت‌هایی که با افزایش سن به وجود می‌آیند، بیاموزید.
 • برای آینده خود برنامه‌ریزی کنید، از جمله امور مالی، مراقبت‌های بهداشتی و مسکن.
 • همچنین مهم است که به یاد داشته باشید که شما تنها نیستید!

نیلوفر علی بیگی

منابع:

Heiser, D. (August 9, 2023). 5 Common Fears About Growing Older. Taken from the link https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-right-side-of-40/202307/five-common-fears-about-growing-older

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up