5 حقیقت درباره اینکه چرا دیگران برای وقت شما ارزش قائل نیستند

چرا دیگران برای وقت شما ارزش قائل نیستند

گاهی دیگران برای وقت شما ارزش قائل نیستند و بدون اینکه نظر شما را بپرسند برنامه‌ریزی می‌کنند و شما را کم اهمیت جلوه می‌دهند؛ و همین مسئله باعث می‌شود به صورت مداوم با خودتان فکر کنید که چرا بقیه فکر می‌کنند شما وقت نامحدودی برای انجام‌دادن کارهایشان دارید؟ در ادامه، بیشتر به این موضوع و دلایل اصلی آن خواهیم پرداخت.

۵ حقیقت که چرا دیگران برای وقت شما ارزش قائل نیستند؟

در اینجا پنج دلیل وجود دارد که دیگران برای وقت شما ارزش قائل نیستند. اما تعجب خواهید کرد ولی خیلی کمتر به دیگران ربط دارد و بیشتر به خود شما برمی‌گردد.

  1. شما در واقع برای زمان خود ارزشی قائل نیستید

دیگران دقیقاً همان‌قدر که شما برای وقت خود ارزش قائل هستید برایتان ارزش قائل هستند. دلیل اصلی اینکه مردم برای وقت شما ارزش قائل نیستند این است که شما برای وقت خود ارزش قائل نیستید.

شما اگر به افرادی را که واقعاً برای وقت خود ارزش قائل هستند، توجه کنید می‌بینید که آن‌ها اولویت‌بندی کرده‌اند که با چه کسانی ملاقات می‌کنند، اگر یک کنفرانس تلفنی دارند یا یک جلسه در یک ساعت به خصوص دارند، اغلب آنها همیشه زودتر حاضر می‌شوند. آنها تقریباً هر ساعت را سازماندهی می‌کنند تا بیشترین بهره را از روز خود ببرند، از جمله زمان استراحت و زمان با خانواده.

کسی که برای وقت خود ارزش قائل است در جلسات و دیر نرسیدن به آنها به دیگران الهام می‌بخشد. وقتی یک ساعت با آنها وقت می‌گیرید، برای آن ارزش قائل می‌شوید. از آنجایی که آنها برای وقت خود ارزش قائل هستند، دیگران این کار را می‌کنند.

دیگران دقیقاً مانند شما برای وقت شما ارزش قائل هستند. اگر شما برای آن ارزش قائل هستید، دیگران نیز ارزش خواهند داشت.

  1. برای هفته جدید، قبل از شروع آن برنامه‌ای ندارید

اگر قبل از شروع هفته خود برنامه‌ای نداشته باشید، برای شکست برنامه‌ریزی کرده‌اید.

افرادی که برای وقت خود ارزش قائل هستند همیشه با یک برنامه برای هفته قبل از شروع آن شروع می‌کنند.

نکته کلیدی این است: قبل از اینکه دیگران برای شما برنامه‌ریزی کنند، برای هفته خود برنامه داشته باشید.

  1. شما تصمیم نگرفته‌اید که با چه افرادی بیشتر وقت خود را با آنها بگذرانید

یکی از مهم‌ترین تغییر نگرش‌هایی که باید همراه با افزایش مشغله کاری خود انجام دهید تعیین «نوع» آدم‌هایی است که در زندگی‌تان نقشی دارند. شما برای ملاقات با همه وقت نخواهید داشت، بنابراین باید از قبل بفهمید که با چه کسی ملاقات خواهید کرد. اینجاست که تمایز «نوع» افراد کمک می‌کند.

بیشتر وقتتان را با افرادی بگذرانید که ۸۰ درصد از کارهایتان با آنها انجام می‌شود. اگر موفق به انجام این کار بشوید و بتوانید ۸۰ درصد وقت خود را صرف کسانی کنید که ۸۰ درصد از کارهایتان با آنها انجام می‌شود، از نتیجه شگفت‌زده خواهید شد.

  1. بدون هیچ هدف مشخصی وارد جلسات و گفتگو می‌شوید

تا به حال شده در یک جلسه بنشینید و از خود بپرسید: “چرا با هم ملاقات می‌کنیم؟” بله، همه ما قربانی جلسات کسل‌کننده و بی‌محتوا بوده‌ایم.

اگر می‌خواهید دیگران برای وقت شما ارزشی قائل نباشند، آنها را بدون برنامه مشخص قبلی به یک جلسه دعوت کنید! اگر خودتان نتوانید هدف جلسه‌ای را که برگزار می‌کنید به‌روشنی بیان کنید، هیچ‌کس دیگری هم قادر به انجام آن نخواهد بود. در مورد مکالمات هم همینطور. اگر هدف مستقیمی در گفتگوهایی که دارید وجود نداشته باشد، مردم وقت شما را بی‌ارزش خواهند کرد.

  1. شما ساعت‌ها وقت خود را می‌گذرانید اما هیچ کاری انجام نمی‌دهید

اگر شما در طول روز فقط چند ساعت را برای کار خود اختصاص می‌دهید، اما در پایان زمان و وقتتان، چیزی برای ارائه ندارند، احتمالا برای وقتتان ارزش زیادی قائل نیستید.

شاید در این زمان با پاسخ‌دادن به چند ایمیل، سرزدن به شبکه‌های اجتماعی و وب‌گردی سرگرم کرده‌اید؛ اما در عمل هیچ کار درستی انجام نداده‌اید و نمی‌توانید سراغ کارهای بعدی بروید. این مسئله در محیط‌های اداری بسیار رایج است؛ البته اگر به‌جای کارکردن فقط به گشت‌وگذار در اینترنت بپردازید، ممکن است اخراج شوید.

اما گاهی احتمال اینکه به‌جای اخراج‌شدن، کارتان را دیرتر و با تأخیر در زمانی دیگر مثل آخر شب، آخر هفته‌ها یا روزهای تعطیلی انجام دهید بیشتر است. این اصلا شیوه مناسبی نیست و شما با این کارها به دیگران نشان می‌دهید که برای وقت خودتان ارزش کافی قائل نیستید. در نتیجه، تا وقتی این عادت را ترک نکنید، نمی‌توانید انتظار داشته باشید بقیه هم به محدودیت‌های زمانی شما احترام بگذارند.

نیلوفر علی بیگی

منابع:

NIEUWHOF, C. (May 11, 2023). 5 Hard Truths About Why People Don’t Value Your Time. Taken from the link: https://careynieuwhof.com/5-reasons-other-people-dont-value-your-time/

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up