تفاوت عشق و هوس

عشق و هوس تفاوت‌های بسیاری با یکدیگر دارد و این درحالی است که برخی افراد نمی‌توانند فرق بین عشق و هوس را تشخیص دهند. هوس با عشق مطمئن و پایدار تفاوت‌های زیادی دارد. بیشتر عاشقانه‌هایی که در فیلم‌های هالیوود به تصویر کشیده می‌شوند – که در آن دو نفر یکدیگر را تعقیب می‌کنند، دیوانه‌وار عاشق هم می‌شوند و فیلم به محض شروع رابطه به پایان می‌رسد – بیشتر شبیه به شهوت و هوس است تا عشق مطمئن و پایدار. بنابراین ما در واقعیت و خارج از فیلم و صحنه، در اینجا، دو اصطلاح رایج عشق و هوس و نحوه تشخیص اینکه کدام یک را ممکن است تجربه کنید، مقایسه می‌کنیم.

تفاوت بین عشق و هوس در چیست؟

تفاوت عشق و هوس می‌تواند مسیر را برای ایجاد روابط نشان دهد. درواقع عشق، در صمیمیت عاطفی، معنوی و ذهنی ریشه دارد، در حالیکه هوس در مرحله اول در صمیمیت فیزیکی و رابطه جنسی خلاصه می‌شود. عشق فراتر از رابطه جنسی است و می‌تواند برای مدت‌های طولانی ادامه پیدا کند. وقتی شما به کسی عشق می‌ورزید، دوست دارید این شخص را به رویدادهای خانوادگی، کاری یا دوستانه خود بیاورید.

علاوه بر اینها، این دو پدیده مسیرهای عصبی مشابهی را در مغز فعال می‌کنند که از نظر خود، رفتار هدفمند، شادی، پاداش و اعتیاد درگیر هستند و تعجبی ندارد که تشخیص عشق و هوس یا شهوت برای مردم دشوار باشد. عشق و شهوت اما یکسان نیستند و می‌توانند در هر ترکیبی، با یا بدون دیگری، به درجات مختلف ظاهر شوند و حتی در طول زمان بین این دو حالت در نوسان باشند.

هوس یا شهوت چیست؟

به طور کلی هوس یک کشش جنسی شدید به جنس مخالف است. در بهترین حالت، هوس مانند نیرویی عمل می کند که ما را به سوی شریک زندگی می کشاند و امکان ارتباط فیزیکی عمیق را فراهم می کند. هوس صرفاً شامل احساسات جسمی و جنسی است. بنابراین، اگر هر بار که شخص مورد علاقه خود را می‌بینید تپش قلب می‌گیرید، و در خود احساس هیجان می‌کنید احتمالا احساسی که دارید هوس است. در این حالت نمی‌توانید از خیال‌پردازی جنسی درباره فرد مورد علاقه خود دست بردارید.

عشق چیست؟

توصیف عشق در مقایسه با هوس کمی پیچیده تر است. عشق یکی از محبوب ترین موضوعات به خصوص در ادبیات و هنر است که در اغلب کتاب ها به صورت رمز و راز ظاهر می شود. عشق دارای فراز و نشیب ها و همچنین لذت ها و رنج های فراوان است. افراد در طول تاریخ تعریف های مختلفی از عشق ارائه کرده اند.

از منظر دلبستگی، عشق یک نیاز اساسی انسان است که ما را با افرادی که بیشترین اهمیت را دارند پیوند می دهد. یک دلبستگی ایمن و محبت آمیز با یک شریک عاشقانه شامل یک محبت عمیق، اعتماد، و پذیرش یک شخص، نقص ها و همه چیز است.

هوس در برابر عشق چه ویژگی‌هایی را دارد؟

با کمی تأمل در احساسات، هوس و عشق معمولاً به راحتی قابل تشخیص هستند. هوس به عنوان حالتی از کشش شدید جنسی و جسمی به شخص دیگر تعریف می‌شود. عشق یک مفهوم بسیار گسترده‌تر است. در عشق ارتباط عاطفی عمیق‌تری وجود دارد. رابطه‌ای که بر مبنای عشق است معمولاً تمایل به ماندگار شدن دارد.

اگر متوجه شدید که جزئیات زندگی شخصی و محرمانه خود را برای یکدیگر فاش می‌کنید. احتمالا رابطه‌ای که در آن هستید عشق است. در یک رابطه عاشقانه هر دو طرف از یکدیگر حمایت عاطفی می‌کنند و برای آینده مشترک خود برنامه می‌ریزند. اساساً، اگر ارتباطی دارید که فراتر از جاذبه فیزیکی است، مطمئن باشید که این احساس می‌تواند عشق باشد.

عشق بدون هوس، امکان دارد؟

ممکن است شما عشق را بدون هوس یا هوس را بدون عشق تجربه کنید. ولی این امکان نیز وجود دارد که هر دو احساس را همزمان برای یک فرد تجربه کنید. افراد عشق را به روش های مختلف ابراز می کنند. بعضی‌ها عشق خود را از طریق کلمات نشان می دهند و برخی دیگر آن را از طریق اعمال و رفتارهای خود بیان می کنند. به طور کلی باید بدانید که هوس و عشق از مراحل عادی یک رابطه هستند.

چگونه عشق و هوس را از هم تشخیص بدهیم؟

در واقعیت هیچ قاعده‌ای برای تشخیص عشق و هوس از یکدیگر وجود ندارد. مطمئنا هیچ کس دوست ندارد رابطه‌ای که صرفا بر اساس هوس است را ادامه بدهد. یک رابطه سالم باید طولانی مدت و پایدار باشد. نکات زیر به شما کمک می کند تا بتوانید عشق و هوس را از هم تشخیص بدهید.

 1. در هوس فرد فقط به لحظه حال توجه می‌کند و فقط به شریک جنسی علاقه دارد. در حالیکه عشق علاقه به شناختن شخص در طول زمان است.
 2. هوس سعی می‌کند رابطه را به صورت سطحی و در سطح ایده آل نگه دارد. عشق دنیای وسیع‌تری دارد و به گفتگوهای دشوار و کشف احساسات عمیق گسترش می‌یابد.
 3. زمانی که متوجه عیب‌های یک شخص می‌شوید، هوس از میان می‌رود. عشق ویژگی‌های مثبت و منفی فرد را به طور کامل می‌پذیرد.
 4. هوس به معنای ارضای فوری نیاز های جنسی است. عشق اعتماد و تعهد را در مدت زمان طولانی ایجاد می کند.
 5. هوس از تخیلات فانتزی و هیجان تعامل لذت می برد. عشق همراه احساس خطر و آسیب پذیری است زیرا در عشق قلب خود را به روی فرد دیگر باز می کنید و به او اجازه می دهید که شما را بهتر بشناسد.
 6. هوس ممکن است تکانشی و همراه با احساس ناامنی باشد. عشق تمایل به پایداری و امنیت دارد.
 7. هوس مي تواند تبدیل به حالتی اعتیادآور شود و تمام فضاي ذهني شما را پرکند. می توان گفت که هوس ارتباط نزدیکی با شیفتگی دارد. عشق دیدگاه متعادل تری دارد و توانایی حفظ یک زندگی متعادل را برای افراد فراهم می کند.
 8. هوس به مرور زمان از بین می رود. عشق همیشه پابرجاست.

مراحل عشق رمانتیک

عشق رمانتیک اغلب با یک جاذبه فیزیکی قوی یا هوس شروع می‌شود. اما روند عاشق شدن معمولاً پیچیده‌تر است و عوامل زیادی از جمله ظاهر فیزیکی، هوش، شباهت‌های فکری و ذهنی را شامل می‌شود. برخی از افراد در عشق رمانتیک یک کشش جنسی فوری را تجربه می‌کنند. در حالیکه برخی دیگر آن را یک پیوند عاطفی قوی می‌دانند که به تدریج به جذابیت عاشقانه تبدیل می‌شود.

به طور کلی عشق رمانتیک صرف نظر از آنکه آن را چطور تجربه می‌کنید، سه مرحله دارد:

 1. هوس یا شهوت

در هوس، ما به دلیل ترشح فراوان برخی از هورمون‌ها به شدت جذب شخص دیگری می‌شویم. تستوسترون و استروژن هورمون‌هایی هستند که ترشح زیاد آن‌ها باعث گرایش شدید شما به شخص دیگر می‌شود. هوس نشانه های زیادی دارد از جمله:

 • شما خواهان ارضای جنسی از طرف این شخص هستید.
 • یکی دیگر از نشانه های مهم این است که به شدت تمایل دارید که شخص را در آغوش خود بکشید.
 1. جاذبه

زمانی متوجه خواهید شد که به این مرحله رسیده اید که احساس کنید دنیای شما توسط شخص دیگر دگرگون شده است و این فرد اهمیت بسیار زیادی در زندگی شخصی شما پیدا کرده است. تنها کاری که دوست دارید انجام بدهید این است که تمام وقت خود را با او بگذرانید. از نظر علمی و روان‌شناسی نیز جاذبه با تغییر سطوح انتقال دهنده‌های عصبی نوراپی نفرین، دوپامین و سروتونین تعریف می‌شود. نوراپی نفرین به شما انرژی می‌دهد و می‌تواند اشتها و نیاز به خواب شما را سرکوب کند.

افزایش دوپامین منجر به رفتار هدفمند می‌شود و کاهش سروتونین با تفکر وسواسی مرتبط است. وجود همه این علائم با هم نشان می‌دهد که شما در مرجله جاذبه هستید. بنابراین نشانه هایی که نشان می‌دهد در مرحله جذب هستید:

 • جاذبه شدید به جنس مخالف باعث می شود که به ندرت احساس گرسنگی کنید.
 • شما حتی نمی توانید درست فکر کنید زیرا برای انجام هر کاری به شریک زندگی خود چشم دوخته اید.
 • خواب و استراحت خود را از دست می دهید.

دلبستگی، تعلق و ازدواج

دلبستگی و تعلق مرحله‌ای از تعهد و رشد است. زمانی که موج جزر و مد احساسات آرام می‌شود زندگی رنگ و بوی عادی‌تری به خود می‌گیرد و به نوعی بهتر می‌شود. ثبات و اعتماد عاطفی که بین شما ایجاد شده است، باعث می‌شود برای رویارویی با چالش‌های زندگی احساس امنیت بیشتری کنید. در این مرحله وازوپرسین هورمون مرتبط با تک همسری و همچنین اکسی توسین هورمون نوازش مرتبط با جفت گیری و پیوند مادر و نوزاد به مقدار بسیار زیاد ترشح می شوند.

قرار گرفتن در این مرحله به این معنی نیست که رابطه جنسی و هیجان تمام شده است، اما باید تمام تلاش خود را بکنید تا بتوانید آتش علاقه و صمیمیت را همچنان روشن نگه دارید. در این مرحله شما:

 • احساس آرامش و رضایت می‌کنید.
 • شما شریک زندگی خود را در ذهن دارید (اما نه همیشه).
 • شما می‌توانید نیازها و نگرانی‌های خود را آشکارا با همسرتان در میان بگذارید.
 • برقراری تماس چشمی برای شما راحت‌تر می‌شود.
 • همه تلاش خود را روی توسعه و رشد زندگی خود متمرکز می‌کنید.

چرا باید عشق و هوس را از هم تشخیص دهیم؟

تشخیص تفاوت عشق و هوس می‌تواند به ایجاد روابط سالم و پایدار که بر پایه علاقه واقعی است کمک کند.

رابطه‌ای که بر اساس هوس شکل گرفته است هیچگونه عاطفه‌ای در آن وجود ندارد. بنابراین اگر شما عشق و هوس را از هم تشخیص بدهید می‌توانید خیلی زود و قبل از تبدیل شدن به چیزی که نمی‌خواهید رابطه را متوقف کنید.

به همین ترتیب، اگر به یک رابطه طولانی‌مدت علاقه دارید، می‌توانید رابطه سالم خود را به سمت ازدواج و تعهد مدیریت کنید.

به طور کلی قدم گذاشتن در هر تجربه عاشقانه یا جنسی با شخص دیگری یک عمل آسیب‌پذیر است. وقتی به مکان ناشناخته ولی جذاب عشق قدم می‌گذارید، احساس می‌کنید که در دریایی از احساسات و عواطف طاقت‌فرسا غرق شده‌اید. عشق واقعی می‌تواند ما را به جستجوی امنیت و آرامش سوق دهد.

در عشق و هوس، هیچ هنجار، هیچ باید و حتی هیچ راه درستی وجود ندارد. شما ممکن است پس از یک شب پرشور بلافاصله عاشق شوید یا می‌توانید سال‌ها با کسی دوست باشید و هرگز علاقه‌ای به او پیدا نکنید. شما می‌توانید کسی را دوست داشته باشید ولی هرگز از نظر جنسی به او گرایش پیدا نکنید. ممکن است بعد از سال‌ها زندگی با شریک زندگی خود شور و هیجان روز اول آشنایی را از دست بدهید و یا فقط با لمس کردن شریک زندگی‌تان آتش اشتیاق دوباره در شما برانگیخته شود. به طور خلاصه همه چیز در این میان امکان پذیر است.

در رابطه من عشق حاکم است یا هوس؟

اگر در رابطه‌ای هستید و می‌خواهید بدانید احساسی که بین شما دو نفر می‌گذرد عشق است یا هوس، باید از خود بپرسید که چقدر برای این رابطه سرمایه‌گذاری کرده اید. به جای تلاش برای تعریف رابطه و قرار دادن آن در قالب عشق یا هوس، دقت کنید که بفهمید طرف مقابل چه احساسی به شما می‌دهد. اگر در رابطه احساس اعتماد و راحتی می‌کنید و مجبور نیستید برای جلب رضایت طرف مقابل نقش بازی کنید، شما در در یک رابطه عاشقانه قرار  دارید.

اگر اکنون در رابطه با جنس مخالف هستید، بهترین کار است که بفهمید چه ارزش‌های مشترکی با هم دارید و رویاهایی که برای آینده خود می‌بافید تا چه حد با هم همسو هستند. بهتر است به جای این که بپرسید رابطه ما بر اساس عشق است یا هوس از خود سوال کنید من چه احساسی با این شخص دارم. پاسخ به این سوالات می‌تواند شما را تا حد زیادی به پاسخ صحیح نزدیک کنید. فقط به یاد داشته باشید که وقت خود را برای شناخت طرف مقابل خود صرف کنید. شناخت دقیق باعث می‌شود که رابطه شما سمت و سوی هدفمند و مشخصی پیدا کند.

نگاهی موشکافانه به عشق و هوس

یکی از نشانه‌های اصلی عشق، یک ارتباط صمیمی و عاطفی است که در طول زمان از طریق تجربیات مشترک و آشنایی بیشتر ایجاد می‌شود.

بنابراین، نشانه عشق این است که فرد متقابل دوست دارد زمان زیادی را در خارج از اتاق خواب با شما بگذراند و جزئیات شخصی و صمیمی خود را با شما به اشتراک می‌گذارد. شخصی که به شما عشق می‌ورزد سؤالات زیادی از شما می‌پرسد و به نظر می‌رسد که برای شناخت شما سرمایه‌گذاری کرده است. این فرد دوست دارد شما را به خانواده و دوستان خودش معرفی کند و با کمک شما برای آینده اش برنامه ریزی کند.

اما اگر کسی فقط می‌خواهد در رختخواب با شما وقت بگذراند و فراتر از دیوارهای اتاق خواب در زندگی شما نقشی ندارد، مطمئن باشید که با یک فرد هوس‌باز سر و کار دارید.

نیلوفر علی‌بیگی

منبع:

Humphrey, S. (January 26, 2023). Ways To Tell The Difference Between Love & Lust. Taken from the link: https://www.mindbodygreen.com/articles/lust-vs-love-how-to-tell-the-difference

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up