تجاوز جنسی در نوجوانان و نکاتی به والدین آنها

تجاوز جنسی در نوجوانان و نکاتی به والدین آنها

تجاوز جنسی در نوجوانان چه در دختران و چه در پسران اتفاق می‌افتد. تجاوز جنسی هرگز تقصیر بازماندگان نیست. با این حال، می‌تواند زخم‌های عاطفی، جسمی و روانی بر جای بگذارد. بنابراین، برای والدین نوجوانان مورد تجاوز جنسی ضروری است که یاد بگیرند چگونه به نوجوانان خود آرامش داده و به آنها کمک کنند.

آیا تجاوز جنسی در نوجوانان رایج است؟

بله، تجاوز جنسی نوجوانان اغلب اتفاق می‌افتد. در نوجوانان دختر و پسر بروز می‌کند. هویت جنسی یا گرایش جنسی آنها مهم نیست. تجاوز جنسی نوجوانان در داخل و خارج از مدرسه اتفاق می‌افتد. موارد تجاوز جنسی نوجوانان اشکال مختلفی دارد.

برخی از نمونه‌های تجاوز جنسی نوجوانان عبارتند از:

 • زور. دختران و پسران گزارش می‌دهند که مجبور به فعالیت جنسی می‌شوند.
 • شرکا. از هر سه نوجوان، یک نفر هر سال توسط یک شریک جنسی، سوء استفاده جنسی یا شکل دیگری را تجربه می‌کند.
 • تجاوز جنسی توسط آشنا. قربانیان تجاوز جنسی 14 تا 19 ساله که توسط یکی از آشنایان مورد تجاوز قرار می‌گیرند.
 • حمله به دانشگاه. نزدیک به 20 درصد از زنان دانشگاه گزارش داده‌اند که در محوطه دانشگاه از تجاوز جنسی رنج می‌برند.

چه کسی به نوجوانان تجاوز می‌کند؟

نوجوانان ممکن است توسط هر کسی مورد تجاوز جنسی قرار گیرند. با این حال، آمار نشان می‌دهد که نوجوانان بیشتر توسط کسی که می‌شناسند یا همسالانشان مورد حمله قرار می‌گیرند. در واقع، 43.6 درصد از دختران نوجوان توسط فردی آشنا مورد تعرض قرار می‌گیرند. با این حال، 27.7 درصد از دختران نوجوان قربانی تعرض توسط یکی از اعضای خانواده بودند.

نوجوانان همچنین باید از خشونت در رابطه با نوجوانان آگاه باشند. این زمانی اتفاق می‌افتد که یک نوجوان خشونت شریک جنسی را تجربه کند. به طور نگران کننده، 28.8 درصد از دختران نوجوان توسط یک شریک صمیمی فعلی یا گذشته مورد تعرض قرار گرفتند.

والدین چگونه می‌توانند به نوجوانان خود کمک کنند؟

والدین نوجوانانی که مورد تجاوز جنسی قرار گرفته اند راه دشواری در پیش دارند. آنها باید خود را برای مقابله با هر گونه تأثیر حمله که نوجوانشان نشان می‌دهد آماده کنند. بنابراین، پس از اطلاع از اینکه نوجوان آنها مورد حمله قرار گرفته است، اقدام بسیار مهمی است. در زیر نکاتی را در مورد چگونگی کمک به نوجوان خود خواهید یافت.

 • مکالمه داشته باشید

 • رحم و شفقت – دلسوزی. دانستن اینکه نوجوان شما مورد تجاوز جنسی قرار گرفته احتمالا شما را شوکه خواهد کرد. این واکنش طبیعی است. اما شما می‌خواهید اطمینان حاصل کنید که نوجوان شما در صحبت کردن با شما احساس راحتی می‌کند.
 • زمان و مکان. هنگام باز کردن گفتگو، مکان و زمان مناسب را انتخاب کنید. شما نمی‌خواهید آنها احساس ناراحتی کنند زیرا ممکن است باعث تنش در آنها شود.
 • لحن در طول مکالمه. از لحنی دوستانه و محبت‌آمیز استفاده کنید. شما می‌خواهید در حین بحث در مورد چنین موضوع پیچیده‌ای تا حد امکان آنها را راحت کنید.
 • گوش بده. به نوجوان خود اجازه دهید خود را بیان کند. سعی کنید از قطع صحبت در حین صحبت خودداری کنید. از مهارت‌های شنیداری خود استفاده کنید.
 • سوالات. هنگامی که آنها مکث کردند، می‌توانید در مورد نکته‌ای که آنها اشاره کردند سؤال کنید.
 • اطمینان خاطر. سعی کنید سرزنش نکنید و قضاوت نکنید. در نظر بگیرید که جملات خود را با «من» به جای «تو» بیان کنید. جمله‌ای مانند “من به شما گوش می‌دهم” می‌تواند به نوجوان شما اطمینان دهد که شما به آن توجه می‌کنید.
 • صبر. تمرین صبر هنگام گفتگو در مورد تجاوز جنسی نوجوانان حیاتی است. برای استراحت و بازگشت به موضوع آماده باشید.
 • با پلیس تماس بگیرید

تجاوز جنسی غیرقانونی است و باید به پلیس گزارش شود. اگر نام و محل مجرم را می‌دانید، به پلیس اطلاع دهید. اقدام خواهند کرد و تحقیق خواهند کرد. تحویل اشیایی که ممکن است در جریان حمله از آنها استفاده شده باشد به پلیس نیز ضروری است. پس از تماس با پلیس، صبور باشید. آنها روی تحقیق کار خواهند کرد و ممکن است منتظر باشند تا با شما پیگیری کنند.

 • یک معاینه پزشکی بگیرید

انجام معاینه پزشکی پس از تجاوز جنسی بسیار مهم است. این به کارکنان بیمارستان اجازه می‌دهد تا شواهدی مانند مو یا مایع منی را جمع‌آوری کنند. در صورت امکان، اطمینان حاصل کنید که نوجوان شما پس از حمله، دندان‌های خود را مسواک نزند، دست‌های خود را نشوید یا حمام نکند.

همچنین مهم است که لباس‌های پوشیده شده در هنگام تجاوز جنسی را نشویید.

 • مشاوره

والدین می‌خواهند به بهبود نوجوانان خود کمک کنند. اجازه دادن به آنها برای صحبت با یک مشاور، ابزارهای لازم را برای درمان خود در اختیار آنها قرار می دهد.

نوجوان شما ممکن است احساس راحتی بیشتری در صحبت با یک مشاور داشته باشد. اگر اینطور باشد اشکالی ندارد. مشاوران می‌توانند از مهارت‌ها و روش‌های درمانی مبتنی بر شواهد استفاده کنند.

چگونه از تجاوز جنسی نوجوانان جلوگیری کنیم؟

تجاوز جنسی نوجوانان جنبه تاسف بار جوامع ما است. با این حال، روش‌های پیشگیری برای کاهش خطر وجود دارد:

 • درگیری. در زندگی نوجوان خود دخیل باشید.
 • ملاقات. دوستان و شرکای صمیمی آنها را ملاقات کنید.
 • متفکر. حواستان به افرادی باشد که به نوجوان خود اجازه می‌دهید در کنارشان باشد. این شامل اعضای خانواده می‌شود.
 • دسترسی. زمانی که نوجوانتان به شما نیاز دارد خود را در دسترس قرار دهید.
 • اطلاع. به آنها بیاموزید که از محیط اطراف خود آگاه باشند.
 • دفاع. به نوجوان خود بیاموزید چگونه از خود دفاع کند.

اگرچه این فهرست جامع نیست، اما برای پیشگیری از تجاوز جنسی نوجوانان ارزشمند است. اگر شما یا نوجوانتان می‌خواهید با یک متخصص آموزش دیده صحبت کنید، زمان را غنیمت شمارید و فورا تماس بگیرید زیرا متخصصان روانشناس همیشه در کنار شما هستند

نیلوفر علی‌بیگی

منبع:

Murray, T. (March 14, 2023). Tips for Parents Whose Teen Has Been Sexually Assaulted. Taken from the link: https://healthnews.com/family-health/family-relations/tips-for-parents-whose-teen-has-been-sexually-assaulted/

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up