هدفمندی زندگی و کاهش اضطراب

آیا احساس هدفمندی زندگی منجر به اضطراب کمتر می شود؟
بله، اما چگونه؟
نویسنده: هانا شولتز
تخمین زمان مطالعه: 2 دقیقه
احساس هدفی روشن در زندگی ممکن است پایه ای سفت و سخت ایجاد کند که ترس های رایج نتوانند به آسانی آن را بلرزانند. دانستن اینکه چرا اینجا هستید می تواند مانع اضطراب از بازداشتن شما شود.
در مطالعه ای که در ژورنال استرس و سلامت کتابخانه ی آنلاین وایلی منتشر شده، محققان ایشیدا و ماساهیکو از داوطلبان خواستند که احساس هدف در زندگی و اضطراب کلی شان را با استفاده از آزمون هدف در زندگی و مقیاس اضطراب آشکار ارزیابی کنند، همراه با دیگر آزمون هایی که فعالیت سیستم اعصاب سمپاتیک را ارزیابی می کند. فعالیت سیستم اعصاب سمپاتیک پاسخ دهندگان قبل و بعد از نشان دادن ویدئوی ترسناک پاسخ دهندگان مورد تحلیل قرار گرفت. افراد با احساس هدفمندی بیشتر در زندگی، فعالیت سمپاتیک کمتر و در نتیجه اضطراب کمتری داشتند.
هدف داشتن در زندگی، چگونه اضطراب را بازداری می کند؟
در سال 2015، والدین کریس هارگیس و لوری دوپل هور مشهور، به خانه ی در حال سوختنشان برای نجات پنج فرزندشان هجوم بردند. آنها زمانی که فهمیدند بچه ها به دنبالشان از خانه خارج نشده اند، لحظه ای تردید نکردند. تنها نگاهی به دور و برشان انداختند و دوباره به سمت خانه دویدند. هارگیس موفق شد دوتا از بچه ها را از خانه خارج کند، اما مادرشان چندان خوش شانس نبود. علیرغم تلاش های قهرمانانه ی آتش نشان ها، این مادر و سه فرزندش به دام آتش افتاده بودند و هر چهار نفرشان از بین رفتند.

 هدفمندی زندگی و کاهش اضطراب

پروفایل فیس بوک لوری نشانه هایی از هدف زندگی او برجای گذاشته است. تصاویر بی انتهایی از جشن های خانوادگی او در تعطیلات. مطمئنا این مادر خطر دوباره وارد شدن به خانه ی در حال سوختن را می فهمید، اما هدفش بزرگتر از ترسش بود، که حتی ترس از مرگ نتوانست او را متوقف سازد. او مرگ را به خاطر تعهدش نسبت به مادر بودنش، به زنده ماندن عاری از تعهد، ترجیح داد. اضطرابی که می توانست اشخاص بدون چنین هدفی را فلج کند، حتی سرعت این مادر را کم نکرد. یک مثال بسیار جالب شجاعت با پایانی غم انگیز، اما آیا مثال دوپل هور در هر موقعیتی به کار می رود؟
آیا می توانید اصول هدفمندسازی زندگی را عملی کنید؟
اگر یک هدف قوی در زندگی می تواند مانع اضطراب از فلج ساختن مادری شود که بچه هایش در حال نابودی اند ، آیا می تواند به شما در غلبه بر ترس های روزمره تان کمک کند؟
منطق این است: هدف داشتن در زندگی به شما انگیزه عمل قوی تری در مقایسه با ترس می دهد. تصور کنید که از صحبت کردن در جمع می ترسید. شما از این می ترسید که چیزی غلط بگویید و احمق به نظر برسید. در اینجا با پیامی درون خودتان مرتبط می شوید که تصور می کنید همه آن را می شنوند. دریافت پیام شما توسط دیگران مهمتر از اجتناب از احمق به نظر رسیدن می شود. در واقع، تا زمانی که پیامتان شنیده می شود، شما بیشتر مایلید که شبیه یک احمق به نظر برسید تا اجتناب کنید.
احساس هدف قوی مانع این می شود که ترس فلج مان کند. این منطقی است. درسته؟
اگر در مورد هدف زندگی تان وضوح ندارید، ممکن است زمان این رسیده باشدکه اندکی در خودتان کاوش کنید و یا حتی از کسی کمک بگیرید که بتواند مسئله شما را درک کند. هدف زندگی اغلب با ارزیابی ارزش های زندگی شروع م ی شود که می توان از طریق پرسشنامه ارزش های زندگی آن را آزمود. منافع هیجانی در سویی دیگر انتظار می کشند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up