داشتن دوست خیالی برای کودکان

داشتن دوست خیالی برای کودکان

داشتن یک دوست خیالی برای یک کودک اغلب می‌تواند کاملا عادی باشد. با این حال، رفتارهای خاصی وجود دارد که باید مراقب آنها باشید که ممکن است نشانه نگرانی برای سلامت روان کودک شما باشد. در طول مقاله، ما در مورد رفتارهای عادی دوست خیالی و چیزهایی که ممکن است باعث نگرانی درمورد فرزند شما شود بحث خواهیم کرد.داشتن یک دوست خیالی اغلب نشانه داشتن تخیل پر جنب و جوش است. با این حال، گاهی اوقات کودکان این دوستان ساختگی را به دلیل تنهایی یا به عنوان یک مهارت مقابله‌ای ایجاد می‌کنند. علاوه بر این، مواقعی وجود دارد که دوست خیالی کودک به دنبال یک رویداد آسیب‌زا یا مجموعه‌ای از رویدادهای آسیب‌زا، رفتار تجزیه‌ای از خود نشان می‌دهد.

طبق تحقیقات، 65 درصد از کودکان در مقطعی از زندگی خود یک دوست خیالی خواهند داشت که از سه سالگی شروع می‌شود و تا 12 یا 13 سالگی ادامه دارد.

داشتن یک دوست خیالی برای کودکان به عنوان یک مزیت

برای اینکه چرا فرزند شما ممکن است دوست خیالی پیدا کند، توضیحات مختلفی وجود دارد. بسیاری از این دلایل می‌توانند به توسعه کمک کنند. برخی از این موارد عبارتند از:

 • مدیریت احساسات آنها.
 • داشتن یک همراه برای بازی‌های فانتزی زمانی که آنها احساس تنهایی می‌کنند یا کودکان دیگر در اطراف نیستند.
 • توسعه مهارت‌های حل مسئله.
 • کاوش در ایده‌ها.
 • توسعه یک تخیل زنده.

اکثر کودکان اعتراف می‌کنند که دوستان خود را ساخته‌اند و می‌دانند که دوست خیالی آنها زمانی که پزشکان و محققان از آنها می پرسند، فقط یک تصور ساختگی است. اگر فرزند شما در مدرسه با بچه‌های دیگر بازی می‌کند و دوستانی به غیر از رفیق خیالی خود دارد، ممکن است دلیلی برای نگرانی وجود نداشته باشد. به ندرت پیش می‌آید که کودک اصرار کند که دوست خیالی او واقعی است. بیشتر کودکانی که دوستان خیالی دارند، افراد خوش اخلاق و برون‌گرا با درک بهتری از روابط اجتماعی هستند.

داشتن یک دوست خیالی برای کودکان به عنوان امری نگران‌کننده

برخی از علائم هشداردهنده شامل علائم روان پریشی کودک یا نتیجه گسستگی ناشی از ترومای دوران کودکی است. همچنین می‌تواند نشان‌دهنده مهارت‌های اجتماعی ضعیف یا دلیلی برای نگرانی باشد اگر:

 • فرزند شما دوستان «دنیای واقعی» دیگری ندارد.
 • فرزند شما علاقه‌ای به دوست‌یابی نشان نمی‌دهد.
 • دوست خیالی همیشه حضور دارد.
 • دوست خیالی مدام با فرزند شما صحبت می‌کند.
 • اگر دوست خیالی بد، خشن یا تهدید کننده فرزند شما باشد.
 • اگر دوست خیالی به فرزندتان بگوید که نسبت به شخص دیگری یا خودش رفتار خشونت‌آمیز انجام دهد.
 • متوجه تغییرات ناگهانی در رفتار فرزندتان می‌شوید، مانند تغییرات خلقی یا رفتاری.
 • توانایی تمرکز کودک شما همراه با عملکرد مدرسه کاهش می‌یابد.
 • متوجه تغییر در الگوهای گفتاری فرزندتان می‌شوید.
 • بهداشت کودک شما کاهش می‌یابد.
 • شما سابقه خانوادگی قوی بیماری روانی در میان بستگان نزدیک دارید.

اگر نگران هستید که دوست خیالی فرزندتان مشکل‌ساز است و ممکن است به دلیل علائم روان‌پریشی باشد، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که به دنبال کمک حرفه‌ای باشید. اگر کودک شما چیزهایی را می‌شنود یا می‌بیند که ریشه در واقعیت ندارند، یک قرار ملاقات با پزشک اطفال یا یک کودک درمانگر تعیین کنید. برخی از علائم روان پریشی دوران کودکی عبارتند از:

 • پارانویای غیرقابل توضیح یا مداوم.
 • تغییرات خلقی شدید.
 • توهمات – شنوایی یا بصری.
 • اصرار بر اینکه دوست خیالی واقعی است.

به ندرت پیش می‌آید که کودکی به روان پریشی مبتلا شود، اما این امر در سنین 5 تا 13 سالگی اتفاق می‌افتد. گاهی اوقات (7.5٪ مواقع)، یک دوست خیالی دوران کودکی تا بزرگسالی باقی می‌ماند. همانطور که در بالا ذکر شد تا زمانیکه علائم مشکل‌زا وجود نداشته باشد، به طور کلی دلیل کمی برای نگرانی وجود دارد. کارشناسان بر این باورند که یک دوست خیالی مزایایی به همراه دارد، مانند کنار آمدن با تنهایی.

تعیین مرزهای سالم برای دوست خیالی فرزندتان

درحالیکه پذیرفتن دوست خیالی فرزندتان در صورتی که دلیلی برای نگرانی وجود نداشته باشد می‌تواند مفید باشد، تعیین مرزهای سالم نیز مهم است. برخی از کودکان می‌توانند با آزمایش محدودیت‌ها و پردازش احساسات پیچیده، از این به عنوان نوعی دستکاری والدین استفاده کنند. اگر کودکی اصرار دارد که شما نمی‌توانید روی صندلی مورد علاقه خود بنشینید، می‌خواهد یک جای اضافی روی میز بگذارد، یا دوست خیالی خود را برای زمانی که دچار مشکل می‌شود، آشفتگی ایجاد می‌کند یا قوانین خانه شما را رعایت نمی‌کند تبدیل به قربانی کند، زمان رسیدگی به موضوع است. شما باید مرزهای قوی و سالمی تعیین کنید تا از کنترل اوضاع جلوگیری کنید.

فرزند شما باید بفهمد که دوست خیالی او اداره خانه را بر عهده ندارد و نمی‌تواند این کار را انجام دهد. وقتی فرزند شما سعی می‌کند چیزی را به گردن دوست خیالی خود بیاندازد، مهم است برای پاسخگو نگه داشتن فرزندتان، به آنها بگویید که حتی اگر دوست خیالی آنها باعث ایجاد مشکل یا آسیب شود، این مسئولیت آنهاست که او را تمیز کنند و با هر عواقبی روبرو شوند.

بیشتر اوقات، داشتن یک دوست خیالی فقط یک مرحله کوتاه مدت است. اطمینان حاصل کنید که فرزند شما درک می‌کند که دوستش فقط به عنوان بخشی از تخیل او زندگی می‌کند و هیچ چیز عمیق‌تر از این اتفاق نمی‌افتد. اگر نگران دوست خیالی فرزندتان هستید، مهم است که از یک متخصص کمک بگیرید.

نیلوفر علی‌بیگی

منبع:

Nickert, J. (January 30, 2023). Should I Be Concerned About My Child’s Imaginary Friend?. Taken from the link: https://healthnews.com/family-health/family-relations/should-i-be-concerned-about-my-childs-imaginary-friend/

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up