در دنیایی که کمپانی های دارویی مصرف کنندگان را با تبلیغات دارویی برای درمان اضطراب تا بیش فعالی بمباران کرده اند، آسان می توان یک قرص را به عنوان پایانی برای تمام مشکلات زندگی در نظر گرفت. در واقع داروها برای درمان نشانگان افسردگی و اضطراب شدید نیز به شدت موثر بوده اند اما چیزی که ممکن است ندانید این است که این داروها برای درمان نشانگان افسردگی متوسط یا خفیف موثر نیستند و بدتر اینکه عوارض جانبی و تعاملاتشان با داروهای دیگر می تواند نشانگان روانشناختی فرد را تشدید کند و منجر به مشکلات سلامت جدی گردد. اکثریت پزشکان در ده تا 15 دقیقه و یا حتی کمتر فرایند درمان را خاتمه می دهند بی آنکه تلاشی را در جهت شناخت افکار و احساسات مراجع شان انجام دهند.

در عین حال این داروها راه حلی برای مشکلات زندگی نیستند و آمار مصرف شان به شدت در حال افزایش است. برای نمونه بر اساس گزرشی در سال 2010، داروهای ضدافسردگی دومین طبقه داروهای پرمصرف جهان بودند. روان درمانی برای بسیاری از مشکلاتی که افراد را درگیر می کند راه حل موثرتر و ارزان تری است. بر اساس 100 مطالعه تجربی در مورد اثربخشی روان درمانی، این درمان در تقریبا 80 درصد مواقع اثربخش است. و باور کنید یا نه، روان درمانی نسبت به تجویز داروها ارزان تر است به ویژه اگر تاثیر آن بر توانایی تان در دستیابی به اهداف بلندمدت زندگی را در نظر بگیرید.
روان درمانی برای اثربخش بودن باید مطابق با تعدادی از ملاک ها انجام شود. من این ملاک ها را به طور خلاصه و بر اساس ویژگی های قابل استفاده و عملیاتی در اینجا به صورت فهرست وار ارائه میکنم تا بتوانید متخصصان سلامت روان خودتان یا متخصصان نزدیک به خودتان را ارزیابی کنید.

ویژگیهایی که باید برای جستجوی یک روانشناس خوب در ذهنتان داشته باشید

 

 • داشتن مجموعه ای از مهارت های بین فردی

روانشناس خوب می تواند خودش را به خوبی ابراز کند. او در حس کردن آنچه که دیگران فکر و احساس می کنند فوق العاده است. در رابطه با مراجعین خود گرمی و پذیرش، همدلی و تمرکز بر دیگری و نه خود را نشان می دهد.
این در مورد شما چگونه است: آیا زمانی که در مورد تجارب تان صحبت می کنید درمانگرتان به درک و شناخت احساسات تان علاقه نشان می دهد؟ آیا درمانگرتان با شما به زبانی حرف می زند که بتوانید آن را بفهمید؟ آیا درمانگرتان به جای اینکه در مورد خودش صحبت کند، در مورد شما حرف می
زند؟

 • توانایی کمک کردن تا احساس کنید که می توانید به درمانگرتان اعتماد کنید

بر اساس اظهارات ومپولد، مردم پس از 50 ثانیه ملاقات با کسی می توانند تعیین کنند که آیا فردی قابل اعتماد است یا نه. مراجعین درمانگران اثربخش باور دارند که درمانگرانشان مفید خواهند بود زیرا درمانگرشان به گونه ای ارتباط برقرار می کند (هم به لحاظ کلامی و هم غیرکلامی) که این پیام را انتقال می دهد که او دقیقا همان کسی است که می تواند بهش اعتماد کند.در مورد شما چگونه است: در اولین ملاقات با درمانگرتان، صدای درونی تان به شما چه گفت؟ آیا او که به شما این احساس را می دهد که می توانید با او یک رابطه خوب اثربخش را داشته باشید و در عین حال او به اعتمادتان خیانت نخواهد کرد؟ این درست است که یکی از کدهای اخلاقی روانشناسان شامل این قضیه است که در صورت نیت غیرقانونی یا خطرناک بیمار، باید به مقاماتی چون پلیس یا مراکز خدمات اجتماعی گزارش دهند. اما حتی این الزام نیز می تواند به شما کمک کند که به درمانگرتان اعتماد کنید زیرا می دانید که خودتان و دیگرانی که برایتان عزیز هستند محافظت خواهند شد.

 • اشتیاق به ایجاد اتحاد با شما

یکی از مهمترین عوامل پیش بینی کننده یک نتیجه درمانی خوب این احساس است که مراجعان با درمانگراشان همکاری می کنند. درمانگران موثر قادرند این اتحادها را با انواع زیادی از مراجعان ایجاد کنند.در مورد شما چطور؟ آیا احساس می کنید که درمانگرتان با ایجاد هدف هایی که هر دویتان در موردشان توافق نظر داشته باشید، به نظرات شما اهمیت می دهد ؟ البته که درمانگر متخصص است اما آیا احساس می کنید که درمانگرتان به اهداف درمانی شما نیز اهمیت می دهد و به کار کردن با شما به منظور تعیین اهدافی که هر دویتان در موردشان توافق نظر داشته باشید، مشتاق است؟

 • توانایی ارائه توضیحاتی در مورد نشانگان شما و توانایی انطباق این توضیحات در صورت تغییر شرایط

مراجعان نیاز دارند بدانند که چرا این نشانگان را تجربه می کنند حتی اگر اولین بار مراجعه شان برای درمان نباشد. درمانگران موثر توضیحاتی را ارئه می دهند که مراجعان بتوانند درک کنند و در عین حال می توانند بر اساس روش پیشرفت درمان این توضیحات را تغییر دهند.این برای شما به چه معناست: آیا چیزی را که درمانگرتان در مورد نشانگانتان می گوید را می توانید درک کنید؟ توضیحات ارائه شده نباید الزاما علمی باشد؛ «بلکه توضیح ارائه شده باید بر اساس حس شخصی شما در مورد خودتان باشد و اینکه چرا چنین چیزی را احساس می کنید». شما باید احساس کنید که درمانگرتان در صورت تغییر شرایط و یا افشای اطلاعات جدید در مورد نشانگانتان در طول درمان انعطاف پذیر است.

 • تعهد به ایجاد یک برنامه درمانی مداوم و قابل پذیرش

درمانگران موثر در اوایل درمان ارزیابی می کنند. به دنبال ارزیابی آنها باید بتوانند برنامه درمانی شان را مشخص کنند و آن برنامه درمانی را با شما به اشتراک بگذارند.در مورد شما چطور؟ آیا درمانگرتان برنامه های درمانی اش را (در مورد نوع درمان پیشنهادی اش برای شما) با شما به اشتراک می گذارد؟ نباید در مورد اینکه چه اتفاقی می افتد و چرایی آن احساس تردید و نامطمئن بودن کنید. در صورتی که در مورد برنامه درمانی چیزی ندانید در معرض خطر مخالفت با توصیه های درمانگر قرار خواهید گرفت زیرا نمی دانید که چرا عمل کردن با این توصیه ها مهم است.

 • ارتباط مطمئن در طول فرایند درمان

درمانگر موثر با ایجاد این احساس که درمان ارزشمند است و ارزش تلاش کردن را دارد، مراجعش را در فرایند درمان نگه می دارد. این درمانگران به مراجعین شان امکان این را می دهند که در مورد دانش خود و کاری که انجام می دهند و دلیل انجام آن احساس امنیت کنند.اگر احساس کنید که درمانگرتان کنترل فرایند درمان را در دست ندارد-البته نه کنترل شما- احتمال اینکه پیشرفت داشته باشید بیشتر است.
نامطمئن بودن درمورد دانش درمانگر در زمینه کاری که انجام می دهد می تواند فرایند درمان را مختل کند. بدیهی است که اگر در مورد روش پیش رفتن درمان ناراضی و ناخرسند باشید باید بتوانید این احساس را مطرح کنید. با این حال یک درمانگر خوب درست همانند بیمه های اجتماعی این احساس را در شما ایجاد می کند که خودتان را به فرد درستی سپرده اید.

 • توجه به پیشرفت درمان و به اشتراک گذاشتن این علاقه با مراجع

درمانگران خوب علاقه مندند که بدانند مراجعشان چگونه به درمان پاسخ می دهد. آنها علاقه و خواست شان را برای پیشرفت مراجع نشان می دهند.در مورد شما چطور؟ با توجه به این واقعیت که درمان غالبا در محیط های مراقبت کنترل شده رخ می دهد، پیشرفت درمان به طور فزاینده ای در طولانی مدت دشوار می شود. حتی اگر تحت این شرایط تحت درمان قرار نگیرید، می دانید که درمانگرتان فردی موثر است زیرا او با شما چک می کند تا ببیند که چه احساسی در مورد دارید. این بدان معنا نیست که شما باید در هر جلسه پیشرفت نشان دهید، اما این بدین معنی است که درمانگرتان از طریق چک کردن احساس شما در مورد نحوه پیشرفت درمان، در این زمینه دغدغه دارد.

 • انعطاف پذیری برای سازگار کردن درمان با ویژگی های خاص مراجع

یک درمانگر خوب از یک برنامه درمانی خشک و انعطاف ناپذیر رویکرد یک سایز برای همه- استفاده نمی کند. پژوهش های روان درمانی نشان داده که در تعداد زیادی از مطالعات بعضی از درمان ها نسبت به بقیه درمان ها برای اختلالات خاص روان شناختی موثرتر عمل کرده اند. با این حال درمانگر باید مشتاق باشد که درمان را با ویژگی های خاص مراجع هماهنگ کند.در مورد شما چطور: اگر احساس می کنید که درمانگرتان از مجموعی از قوانین پیروی می کند و به نگرانی هایتان پاسخ نمی دهد، مهم است که این احساساتتان را ابراز کنید. در مورد آنچه که برایتان موثر هست و نیست به طور دقیق حرف بزنید. در بعضی از موارد ناراحتی شما ممکن است به مرحله درمانی که در آن هستید مربوط باشد. با این حال مهم است به خودتان اجازه دهید که صدایتان شنیده شود.

 • القای امید و خوشبینی در مورد تغییراتی که می توانید داشته باشید. امید یک انگیزه و محرک فوق العاده است

احساس اینکه چیزی موثر است غالبا بخش بزرگی از تحقق موفقیت درمانی است. با این حال یک درمانگر خوب به طور غیرواقع بینانه ای خوش بین نیست. درمانگران موثر می دانند که چگونه تعادل برجسته ای را میان واقعگرایی و خوشبینی ایجاد کنند.معنای این برای شما چیست: درمانگر خوب در شما این فکر و احساس را ایجاد می کند که می توانید بهتر بشوید. با این حال شما ممکن است بر اساس تجارب گذشته خودتان و احتمالا با درمانگران سابق تان بدانید که نشانگان می توانند دوباره عود کنند. با این وجود بهتر است که به جای بدبینی با خوشبینی سراغ درمان بروید و درمانگرتان شما را نسبت به عواقب درمان خوشبین کند، در این صورت منافع بیشتری را بدست می آورید.

 • حساسیت نسبت به زمینه فرهنگی شما

اصول مورد تایید سازمان روان شناسی آمریکا پیشنهاد می کند که درانگران خودشان را با ارزش های فرهنگی مراجعین هماهنگ کنند. این شامل نشان دادن احترام نسبت به زمینه فرهنگی شما و آگاهی از نگرش های فرهنگ شما یا جامعه تان در مورد برای مثال روابط خانوادگی، اعمال دینی و رفتار مناسب است.این به چه معناست: درمانگر موثر نظرات آزاردهنده ای را در مورد جنسیت، نژاد، قومیت، جهت گیری جنسی، مذهب یا زمینه فرهنگی ابراز نمی کند. با این حال درمانگران ممکن است از ممنوعیت ها یا سنت های خاصی که بخش مهمی از زندگی شما هستند آگاه نباشند. اگر این اتفاق افتاد برایشان توضیح دهید. ممکن است درمانگرتان از این موقعیت آگاه نباشد و در صورت بدست آوردن اطلاعات از شما قدردانی کند.

 • بینش شخصی. یک درمانگر خوب نسبت به خودش آگاه است و می تواند مسائل شخصی اش را از مراجعش جدا کند.

فروید اصطلاح انتقال متقابل را پی ریزی کرد که نشانگر مواردی است که مسائل مطرح شده توسط بیمار منجر به واکنش های عاطفی از جانب درمانگر می شود. مهم است که درمانگران بتوانند واکنش هایشان به مسائل مراجع را شناسایی و مدیریت کنند.بدین معنا که اگر درمانگرتان زمانی که در مورد خودتان حرف می زنید، مشکلات خودش را بالا می آورد و احساس می کنید که این مسئله خودافشایی شما را مسدود می کند این نگرانی را مطرح کنید. این واکنش ناهشیار می تواند برای همه ما از جمله درمانگران رخ دهد، اما بهترین درمانگران می توانند واکنش هایشان را حتی در صورت به تجربه درآمدن مدیریت کنند.

 • تکیه بر بهترین شواهد پژوهشی

درمانگرانی که بر اساس دستورالعمل های مبتنی بر شواهد APA و بر اساس آخرین پیشرفت های موجود در روانشناسی کار می کنند، در حوزه خودشان متخصصند. به طور ایده آل درمانگران رویکردهایشان را بر اساس آخرین دانش بدست آمده تغییر می دهند. این به چه معناست: منابع اطلاعاتی زیادی برای مراجعان وجود دارد تا بتوانند کیفیت درمانی که دریافت می کنند را ارزیابی کنند. اگرچه معمولا توصیه نمی شود که مراجعان بر اساس اطلاعات آنلاین خود درمانگرشان را به امتحان کردن یک روش جدید و قبلا ارزیابی نشده وادار کنند. اما م توانید در مورد این اطلاعات با درمانگرتان صحبت کنید و از آنها نظرشان را بپرسید.

 • درگیر بودن با آموزش و تحصیل پیوسته

متخصصان سلامت روان دارای گواهی سازمان نظام روانشناسی برای حفظ گواهی شان بایستی به طور مداوم در دوره های آموزشی شرکت کنند. آنها به طور قانونی برای کامل کردن و حفظ این آموزش پیگیری می شوند.پس تا زمانی که درمانگرتان این گواهی را دارد می توانید اطمینان داشته باشید که او تحصیل و تجارب آموزشی مناسب را در این راستا دریافت می کند. می توانید از وب سایت انجمن برای مطمئن شدن از گواهی درمانگرتان استفاده کنید و هم چنین چک کنید که آیا گزارش اقدام غیرقانونی داشته یا نه.
به طور خلاصه، نتیجه درمان به عوامل بسیاری بستگی دارد، اما پژوهشگران روان درمانی شواهدی را گزارش کرده اند که این 13 ویژگی در یک روانشناس نقشی کلیدی را در افزایش موفقیت درمانی ایفا می کند. درمان در موقعیت های بسیاری می تواند انجام شود، از مشاوره ازدواج تا شغل و کودک و … هر درمانگر ممکن است بعضی از این 13 ویژگی را داشته باشد، اما با توجه به اینکه از این 13 ویژگی مطلع شدید می توانید تصمیم بگیرید که آیا درمانگرتان تا جای ممکن بهترین است یا خیر.

نویسنده: دکتر سوزان کراس وینبورنی

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up