نشانه‌های فرسودگی شغلی و راه‌های غلبه بر آن

همه ما روزها یا بیش از یک سال را گذرانده‌ایم که احساس می‌کنیم بهترین تلاش خود را به‌کار می‌گیریم، اما نیروهایی که خارج از کنترل ما هستند، باعث می‌شود ما، عقب رانده ‌شویم و به‌صورت مداوم خسته و فرسوده شویم. کاری که به عنوان شغل رویایی شما شروع شد، حال، به نوعی به یک کابوس تبدیل شده است.

آیا من دچار فرسودگی شغلی شده ام؟

اگر احساس خستگی و تنبلی می‌کنید، و حتی انجام کارهای ساده برایتان بسیار طاقت‌فرسا به‌نظر می‌رسد -یا آنقدر استرس دارید که سریع عصبانی یا ناامید می‌شوید- ممکن است فرسودگی شغلی را تجربه کنید.

از خودت بپرس:

آیا در محل کار بدبین یا منتقد شده‌اید؟

آیا خودتان را به کار می‌کشانید ولی برای شروع مشکل دارید؟

آیا نسبت به همکاران یا مشتریان تحریک‌پذیر، بی‌حوصله یا بی‌تاب شده‌اید؟

آیا انرژی لازم برای کارآمد بودن را ندارید؟

آیا به سختی می‌توانید تمرکز کنید؟

آیا از دستاوردهای خود رضایت ندارید؟

آیا نسبت به شغل خود احساس ناامیدی می‌کنید؟

آیا از غذا، مواد مخدر یا الکل برای احساس بهتر یا عدم احساس استفاده می‌کنید؟

آیا عادات خواب شما تغییر کرده است؟

آیا از سردردهای غیرقابل توضیح، مشکلات معده یا روده یا سایر شکایات فیزیکی ناراحت هستید؟

اگر پاسخ شما به هر یک از این سوالات مثبت است، ممکن است دچار فرسودگی شغلی شده باشید.

پنج نشانه فرسودگی شغلی 

  • احساس بی‌تفاوتی یا نارضایتی از کارتان دارید

همه روزهایی دارند که نمی‌خواهند از رختخواب بلند شوند و سرکار بروند. وقتی این احساسات تداوم داشته باشند، مشکل‌ساز می‌شود. همیشه این سوال وجود دارد که «چه فایده‌ای دارد؟ کاری که من انجام می‌دهم، آیا واقعاً تفاوتی ایجاد می‌کند؟ آیا واقعاً دیگر از کاری که انجام می‌دهم لذت می‌برم؟ یا من فقط به نوعی در حال انجام مراحل هستم؟» اینها نشان‌دهنده عدم‌رضایت از کاری است که شما انجام می‌دهید».

  • شما از کار خسته شده‌اید

هنگامی که فرسودگی شغلی را تجربه می‌کنید، ممکن است متوجه شوید که از کار خسته شده‌اید یا احساس تهی بودن می‌کنید. در شرایط شدید، این سطح از انرژی با آنچه که معمولا تجربه کرده‌اید، نامتناسب است. به عنوان مثال، ممکن است زمانی را به یاد بیاورید که در آن ساعات مشابهی را صرف کرده‌اید، اما از تلاش‌های خود احساس نشاط می‌کردید ولی در حال حاضر هیچ حس خوبی ندارید و زود خسته می‌شوید. از سوی دیگر، اگر فرسودگی شغلی را تجربه می‌کنید، یک تغییر معمول ممکن است از نظر ذهنی، عاطفی و جسمی بیشتر از گذشته برایتان خسته‌کننده باشد.

  • از کارتان لذت نمی برید

در روال عادی، در حالیکه شغل شما ممکن است طاقت‌فرسا و خسته‌کننده باشد، احساس مرتبط بودن، هدفمند بودن و تحقق بخشیدن به سرمایه‌گذاری کاری شما ممکن است شما را از استرس محل کار محافظت کند. اما برعکس، زمانیکه شما دچار فرسودگی می‌شوید، ممکن است نتوانید به‌هیچ وجه کار خود را خوشایند بدانید و در نتیجه هیچ لذتی از کاری که انجام می‌دهید نمی‌برید.

  • درمورد کارتان احساسات منفی دارید

وقتی به کار فکر می‌کنید، به احساساتی که ایجاد می‌شود توجه کنید. آیا متوجه می‌شوید که غرق احساسات منفی و بدبینی هستید؟ هنگامی که فرسودگی شغلی را تجربه می‌کنید، ممکن است تشخیص و ارتباط با احساسات مثبت مربوط به محل کار برای شما دشوار باشد. در عوض، ممکن است احساس کنید که شما مملو از احساسات شدید و منفی هستید.

  • دیگر به توانایی خود در انجام تعهدات کاری خود اعتقاد ندارید

وقتی استرس محل کار شما مزمن می‌شود، کاهش خودکارآمدی را در خود تجربه می‌کنید. شما ممکن است به توانایی‌های خود شک کنید، حتی برای کارهایی که قبلاً در آنها شایستگی نشان داده‌اید دیگر نتوانید به درستی آنها را انجام دهید. علاوه بر این، ممکن است انگیزه، عملکرد و بهره‌وری شما را مختل کند.

حال چگونه می‌توان با مسئله فرسودگی شغلی برخورد کرد؟

چهار نکته برای کمک به مدیریت فرسودگی شغلی:

  • روی چیزی که می‌توانید کنترل کنید تمرکز کنید.

احساس خارج از کنترل بودن به خودی خود استرس‌زا است. پذیرفتن مسئولیت استرس خود و تمرکز بر آنچه می‌توانید کنترل کنید می‌تواند در رفع فرسودگی شغلی بسیار موثر باشد.

  • با ماهیت تجمعی استرس و فرسودگی شغلی مقابله کنید.

استرس در تمام جنبه‌های زندگی شما رخ می‌دهد. فرسودگی شغلی فقط در محل کار اتفاق نمی‌افتد، بلکه در خانه، در محیط‌های اجتماعی، با دیگران، فرزندانمان و در همه جا اتفاق می‌افتد! و تأثیراتی بر روی یکدیگر ایجاد می‌کند. با این حال، ذهن و بدن شما نمی‌دانند (یا اهمیت نمی‌دهند) عوامل استرس‌زای شما در کجا رخ می‌دهند. آنها فقط اهمیت می‌دهند که اثرات روانی- فیزیولوژیکی استرس به صورت مزمن وجود داشته باشد و بر شما تأثیر بگذارد. برای ایجاد تغییر پایدار، باید رویکردی جامع برای مقابله با همه عوامل استرس‌زا، صرف نظر از محل وقوع آنها داشته باشید.

  • بپذیرید که مقداری استرس می‌تواند عملکرد را افزایش دهد.

بله، برخی از استرس‌هایی که باقی می‌مانند، در واقع می‌توانند در موقعیت‌های خاصی سازگار باشند. به عنوان مثال، اگر فردی از ارائه یک سخنرانی بزرگ اضطراب دارد، ممکن است زمان بیشتری را صرف تحقیق در مورد موضوع، تهیه یادداشت‌ها و اسلایدها و تمرین سخنرانی کند. سپس هنگامی که روز ارائه فرا می‌رسد، او احساس اعتماد به نفس بیشتری می‌کند و به احتمال زیاد سخنرانی موثرتری ارائه خواهد کرد. مشکل زمانی نیست که از استرس به این شکل استفاده می‌شود – مشکل زمانی است که مزمن و کنترل نشده می‌شود.

  • انجام چند کار را متوقف کنید.

چه در خانه و چه در محل کار، فقط روی موضوع مورد نظر تمرکز کنید. چند بار مطالعه کرده‌ایم که نشان می‌دهد ذهن انسان نمی‌تواند چند کار را همزمان انجام دهد و با این حال، مردم همچنان سعی می‌کنند این کار را انجام دهند. انجام چند کار به طور چشمگیری استرس را تقویت می‌کند، عملکرد کار را کاهش می‌دهد و نارضایتی از کار را افزایش می‌دهد. این یک دستورالعمل برای فرسودگی شغلی در هر شرایطی است.

پیروی از این ۴ مورد می‌تواند به شما قدرت دهد تا کنترل شرایط خود را به دست بگیرید، بر روی آنچه می‌توانید به آن توجه کنید، تمرکز کنید و با عوامل استرس‌زای زمینه‌ای خود مقابله کنید و به شما امکان می‌دهد فرسودگی شغلی خود را شکست دهید.

نیلوفر علی‌بیگی

منبع:

Ali, S. H. (May 28, 2019). Five Signs of Workplace Burnout. Taken from the link: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/a-modern-mentality/201905/five-signs-of-workplace-burnout

Comer, J. (March 1, 2022). 10 Ways to Beat Burnout. Taken from the link: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/beyond-stress-and-burnout/202203/10-ways-to-beat-burnout

Hendriksen, E. (May 10, 2021). 7 Ways to Recover from Burnout. Taken from the link: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/how-to-be-yourself/202105/7-ways-to-recover-from-burnout

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up