استرس و اضطراب (تفاوت چیست و چگونه آنها را مدیریت کنیم)

استرس و اضطراب

استرس و اضطراب یک عنصر رایج در زندگی روزمره ما هستند. بیشتر افراد در مقطعی از زندگی خود استرس و اضطراب را به درجات مختلفی تجربه می‌کنند. بسته به اینکه سطح استرس و اضطراب چقدر شدید باشد، می‌تواند تأثیر مخربی بر کیفیت زندگی شما داشته باشد.درحالیکه استرس و اضطراب در بسیاری از علائم فیزیکی، روانی و عاطفی مشابهی مانند ناراحتی، سردرد تنشی، افزایش فشار خون و از دست دادن خواب مشترک هستند، اما دلایل اصلی متفاوتی دارند. قبل از اینکه بتوانید یک برنامه درمانی موثر پیدا کنید، تعیین اینکه کدام یک را تجربه می‌کنید بسیار مهم است.

استرس چیست؟

استرس معمولاً پاسخی به یک رویداد خارجی (یا علت) است، مانند مشاجره با یک فرد مهم یا یک ضرب الاجل در محل کار یا مدرسه. این احساسات معمولاً پس از حل شدن وضعیت فروکش می‌کنند. درواقع استرس واکنش طبیعی و نرمال بدن در برابر تغییر است. این تغییر می‌تواند مثبت یا منفی باشد؛ تحت کنترل ما باشد یا نباشد.

اضطراب چیست؟

اضطراب احساس ترس، نگرانی یا ناراحتی است. اضطراب یک واکنش خاص به یک رویداد استرس‌زا است. برخلاف استرس که منشأ آن بیرونی است، منشأ احساس اضطراب درونی است. اضطراب معمولاً با احساس دلهره یا ترس در موقعیت‌هایی مشخص می‌شود که به طور کلی به عنوان تهدید تلقی نمی‌شوند.

در حالیکه استرس اغلب پس از گذراندن رویداد تحریک‌کننده احساسات از بین می‌رود، اضطراب حتی پس از سپری شدن آن موقعیت نیز ادامه می‌یابد. در موارد شدیدتر، اضطراب می‌تواند به یک اختلال اضطرابی تبدیل شود که شایع‌ترین مشکل سلامت روان است. اختلالات اضطرابی را می‌توان به روش‌های مختلفی طبقه‌بندی کرد، از جمله اختلال اضطراب فراگیر، اختلال هراس، فوبیا، اضطراب اجتماعی، اختلال وسواس فکری-اجباری و اختلال استرس پس از سانحه (PTSD).

استرس در مقابل اضطراب: تفاوت چیست؟

مرز بین استرس و اضطراب به سختی قابل مشاهده است. هر دو ریشه در واکنش عاطفی دارند. با این حال، همانطور که قبلا ذکر شد، تفاوت اصلی در نحوه تحریک آنها نهفته است. به طور معمول، استرس به دلیل عوامل خارجی ایجاد می‌شود. استرس می‌تواند به دلیل قرار گرفتن در معرض یک بار یا رویدادها و تجربیات کوتاه مدت نیز ایجاد شود. در غیاب نگرانی‌های مهم‌تر برای سلامت روان، استرس معمولاً پس از از بین رفتن موقعیتی که پاسخ استرس را ایجاد می‌کند، برطرف می‌شود.

از سوی دیگر، اضطراب پاسخ عاطفی شما به نگرانی‌های بیش از حد و مداوم است که حتی در غیاب یک عامل استرس‌زا یا محرک از بین نمی‌روند. علائم اضطراب ممکن است بسیار طاقت فرسا باشد و به طور چشمگیری بر کیفیت زندگی شما تأثیر بگذارد، زیرا معمولاً بدون کمک برای مدیریت علائم به طور مستقل از بین نمی‌روند.

نکاتی برای مدیریت استرس و اضطراب

تجربه استرس و اضطراب در مواقعی طبیعی است، و چندین استراتژی وجود دارد که می‌توانید برای کنترل کردن احساسات مرتبط با آنها استفاده کنید. به نحوه واکنش بدن و ذهن خود به موقعیت‌های استرس‌زا و ایجاد اضطراب توجه کنید. دفعه بعد که یک تجربه استرس‌زا مشابه رخ می‌دهد، می‌توانید پیش‌بینی کنید که چگونه به آن واکنش نشان می‌دهید. این بدان معنی است که وضعیت احتمالاً برای کارهای روزمره شما اختلال کمتری ایجاد می‌کند.

تکنیک‌های کاهش استرس و اضطراب شامل موارد زیر است:

  • داشتن یک رژیم غذایی متعادل و سالم.
  • محدود کردن یا کاهش مصرف الکل و کافئین.
  • اطمینان از خواب کافی
  • شروع (یا احیای) یک برنامه ورزشی منظم.
  • یوگا یا مدیتیشن.
  • وقت گذاشتن یا امتحان کردن یک سرگرمی جدید.

در صورت نیاز به دنبال کمک باشید

اگر استرس و اضطراب را به طور منظم یا مزمن تجربه می‌کنید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که به دنبال درمان باشید. استرس و اضطراب طولانی مدت می‌تواند منجر به چالش‌های فیزیکی و عاطفی قابل توجهی شود.

راه‌های زیادی برای درمان استرس و اضطراب وجود دارد. این گزینه‌ها می‌توانند از درمان سرپایی تا یک برنامه درمانی متغیر باشند. اگر برای مقابله با استرس و اضطراب تلاش می‌کنید یا موارد استرس و اضطراب مکرر و طاقت‌فرسا شده است، روان‌شناسان و روان‌درمانگران می‌توانند شما را در بهبود این مسائل یاری دهند.

دو شکل رایج روان‌درمانی که در درمان استرس و اضطراب استفاده می‌شود، درمان شناختی رفتاری (CBT) و مواجهه درمانی است. علاوه بر این، ارائه دهنده شما ممکن است داروهایی (برای استفاده کوتاه مدت) را برای کمک به کاهش شدت و شدت علائم شما با شروع درمان توصیه کند.

استرس و اضطراب به هم مرتبط هستند. اضطراب و علائم مرتبط با اختلالات اضطرابی عموماً نتایج مستقیم یک رویداد استرس‌زا یا مشکلات مزمن مدیریت استرس هستند. اگر متوجه شدید که برای کنار آمدن با علائم استرس و اضطراب تلاش می‌کنید، ممکن است زمان آن فرا رسیده باشد که برای غلبه بر علائم خود به روشی سالم و موثر به دنبال کمک باشید.

نیلوفر علی بیگی

منابع:

Rao, A. (February 01, 2023). Stress vs. Anxiety: What’s the Difference and How to Manage Them. Taken from the link: https://healthnews.com/mental-health/anxiety-depression/stress-vs-anxiety-whats-the-difference-and-how-to-manage-them/

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up