مجرد ماندن به خواست خود

مجرد ماندن به خواست خود

مجرد ماندن به خواست خود، برای خیلی از افراد به معنای آزادی است و جزء بهترین دوران محسوب می‌شود. شاد بودن درحالیکه مجرد هستید قطعا امکان‌پذیر است، و همه چیز در مورد پذیرش این مرحله، به خودتان بستگی دارد و منحصر به زندگی خودتان است.به‌جای اینکه مجرد بودن را صرفاً به عنوان یک شکاف بین روابط تلقی کنید، ارزش آن و فرصت‌هایی را که برای رشد شخصی و کشف خود ایجاد می‌کند، بشناسید.

مجرد ماندن به خواست خود به عنوان هدف

مجرد بودن عمدی یا به اصطلاح عامیانه مجرد ماندن به خواست خودتان به این معنی است که مجردی خود را به عنوان مرحله‌ای معنادار و هدفمند از زندگی خود در نظر بگیرید. این در مورد انتخاب فعالانه برای مجرد بودن و استفاده از این زمان برای تمرکز بر رشد شخصی، کشف خود و ساختن یک زندگی رضایت‌بخش برای خود است.

رقابت در مورد مجرد ماندن و یا ازدواج کردن ممنوع

زندگی مسابقه نیست که بخواهیم با همه افراد رقابت کنیم که چه کسی زودتر ازدواج می‌کند یا چه کسی مجرد می‌ماند. ازدواج تنها هدف زندگی نیست و نباید برای آن عجولانه تصمیم گرفت چون اتفاقا یک تصمیم عجولانه می‌تواند ازدواج ناموفق و آزاردهنده‌ای را برایتان رقم بزند.

در این دوران مجردی که به خواست خود آن را انتخاب کردید، به‌جنبه‌های مختلف زندگیتان رسیدگی کنید، شخصیتتان را رشد دهید و پیشرفت کنید چون هر چقدر برای خودتان و زندگیتان زمان بگذارید حال درونیتان هم خوب خواهد بود و در این صورت است که می‌توانید مرد یا زن مناسب خودتان را پیدا کنید.

در این مطلب راهکارهایی برای شما توضیح دادیم که بتوانید به درستی از زندگی مجردی خود استفاده کنید.

راهکارهایی برای لذت از مجرد ماندن و رشدیابی

  • اهداف خود را روشن کنید:

به این فکر کنید که چرا می‌خواهید مجرد باشید و امیدوارید در این مدت به چه چیزی برسید. آیا به دنبال رشد شخصی، شفا یا کشف خود هستید؟ درک مقاصد خود به شما کمک می‌کند متمرکز بمانید و انتخاب‌های آگاهانه‌ای داشته باشید که با اهداف شما همسو باشد.

  • مراقبت از خود را در اولویت قرار دهید:

از نظر جسمی، ذهنی و عاطفی از خود مراقبت کنید. شفقت به خود را تمرین کنید و مراقبت از خود را در اولویت قرار دهید. در فعالیت‌هایی شرکت کنید که سلامت شما را تغذیه می‌کند، مانند ورزش، مدیتیشن، سرگرمی‌ها یا گذراندن وقت در طبیعت. مراقبت از خود، به خوشبختی و رفاه کلی شما کمک می‌کند.

  • اهداف شخصی تعیین کنید:

از این زمان برای تعیین اهداف شخصی و تلاش برای رسیدن به آنها استفاده کنید. چه دنبال کردن یک سرگرمی جدید، چه شروع یک کسب و کار یا یادگیری یک مهارت جدید باشد. داشتن اهداف، به شما احساس هدف و جهت می‌دهد. همچنین به شما اجازه می‌دهد تا روی رشد و توسعه خود تمرکز کنید.

  • پیوندهای معنادار ایجاد کنید:

با دیگران ارتباط عمیق برقرار کنید، چه از نظر عاشقانه و چه افلاطونی. دوستی‌های موجود خود را تقویت کنید و با افراد همفکر خود ارتباط جدیدی برقرار کنید. در فعالیت‌ها شرکت کنید یا به جوامعی بپیوندید که در آن می‌توانید با افرادی آشنا شوید که علایق و ارزش‌های شما مشترک هستند.

  • بازتاب خود را تمرین کنید:

زمانی را برای تأمل در روابط گذشته خود اختصاص دهید و الگوها یا رفتارهای ناسالم را شناسایی کنید. از این خود انعکاس برای درس گرفتن از تجربیات خود و ایجاد تغییرات مثبت استفاده کنید. این به شما کمک می‌کند در آینده روابط سالم‌تر و رضایت‌بخش‌تری ایجاد کنید.

  • حضور داشته باشید:

در دوران مجردی خود کاملاً حضور داشته باشید و از فرصت‌هایی که ارائه می‌دهد استقبال کنید. به جای اینکه دائماً به دنبال یک رابطه جدید باشید، روی لحظه حال تمرکز کنید و از آزادی و استقلالی که مجرد بودن به شما می‌دهد لذت ببرید. این تغییر طرز فکر به شما این امکان را می‌دهد که از این مرحله از زندگی خود نهایت استفاده را ببرید.

  • خودشناسی را در آغوش بگیرید:

از این زمان برای شناخت خود در سطح عمیق‌تری استفاده کنید. علایق و ارزش‌های خود را کشف کنید. در فعالیت‌هایی شرکت کنید که باعث شادی و رضایت شما می‌شوند. این سفر خودیابی به شما کمک می‌کند تا یک حس قوی از خود بسازید و پایه و اساس یک زندگی کامل را پی‌ریزی کنید.

به یاد داشته باشید که مجرد بودن عمدی به معنای انتخاب آگاهانه برای پذیرش مجردی و استفاده از آن به عنوان زمانی برای رشد شخصی و کشف خود است. با عمد و فعال بودن در رویکرد خود، می‌توانید زندگی رضایت‌بخشی و معناداری برای خود ایجاد کنید، چه مجرد بمانید و چه در نهایت وارد یک رابطه جدید شوید.

در دوران مجردی، زمان خوبی است که در خصوص جذب عشق و رابطه عاطفی نیز آموزش ببینید تا آمادگی‌اش را داشته باشید و سواد رابطه عاطفی بالایی داشته باشید.

اما این مورد را فراموش نکنید که گاهی مجرد ماندن به صورت عمد یک‌سری دلایل پنهان را در خود جای داده که شاید خودتان آنها را می‌دانید و یا آن را سرکوب می‌کنید و یا ترس‌هایی پشت این مجرد ماندن هست که شما باید آنها را بررسی کنید؛ بنابراین خیلی خوب است که با یک متخصص و روان‌شناس مشورت بگیرید و صحبت کنید تا اگر مسئله‌ای وجود دارد که باعث نگرانی شما از ازدواج کردن می‌شود توسط متخصص و به کمک شما ریشه‌یابی شود.

نیلوفر علی بیگی

منابع:

Kim, J. (September 19, 2023). How to Be Single—on Purpose. Taken from the link: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-angry-therapist/202309/how-to-be-single-on-purpose

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up