دلایلی برای گوش دادن به موسیقی

دلایلی برای گوش دادن به موسیقی

دلایل گوش دادن به موسیقی را خوب است بدانید تا با آگاهی بیشتری موسیقی خود را انتخاب کنید… .درواقع، گوش دادن به موسیقی یکی از لذت‌بخش‌ترین تجربیات انسان است و همراهی همیشگی برای زندگی روزمره همه ما است. موسیقی می‌تواند خلق و خوی، احساسات، انگیزه و حرکت ما را تغییر دهد. ما با گوش دادن به موسیقی، در غیاب هر رویدادی که باعث ایجاد احساس شادی، غم یا هیجان می‌شود، احساساتی را به‌وسیله آن تجربه می‌کنیم. درواقع موسیقی به ما اجازه می‌دهد احساساتمان را بتوانیم ابراز کنیم.

دلایل گوش دادن به موسیقی

  • لذت موسیقی

دلیل اصلی گوش دادن به موسیقی در مرکز پاداش مغز نهفته است. گوش دادن به موسیقی لذت‌بخش بخش‌هایی از سیستم پاداش را فعال می‌کند. وقتی به موسیقی گوش می‌دهیم، مغز ما دوپامین ترشح می‌کند که به نوبه خود ما را خوشحال می‌کند. دوپامین مسئول انگیزه بالقوه فردی برای گوش دادن به یک قطعه موسیقی یا جستجوی آن موسیقی در آینده است. بنابراین، موسیقی ممکن است از طریق ترشح دوپامین، درد را کاهش دهد.

  • تنظیم خلق و خو

موسیقی وسیله‌ای برای فرار فراهم می‌کند. موسیقی ذهن ما را از دنیای بیرون منحرف می‌کند. استفاده از موسیقی به عنوان سرگرمی پس‌زمینه باعث می‌شود روحیه مثبتی در ما ایجاد کند یا هوشیارتر شویم. موسیقی می‌تواند بدن را آرام کند زیرا امواج مغزی قادر به همگام شدن با ریتم یک آهنگ هستند. خلق و خوی افراد می‌تواند منعکس‌کننده چیزی باشد که آنها برای گوش دادن انتخاب می‌کنند. موسیقی تند یا پرانرژی ممکن است باعث شود افراد احساس هوشیاری کنند، در حالیکه موسیقی آهسته آنها را آرام می‌کند.

  • اثرات آرام‌بخش

استرس بر درک ما از درد تأثیر می‌گذارد که می‌تواند باعث بدتر شدن آن شود. موسیقی باعث آرامش می‌شود. گوش دادن به موسیقی به شدت با کاهش استرس از طریق کاهش برانگیختگی فیزیولوژیکی مرتبط است که با کاهش سطح کورتیزول و کاهش ضربان قلب مشخص می‌شود. آهنگ‌های آرامش‌بخش می‌توانند به کاهش ضربان قلب و فشار خون کمک کنند و از نگرانی‌ها دور شوند. این همچنین توضیح می‌دهد که چرا لالایی‌های مادر برای نوزاد بسیار آرام‌بخش است: آنها ضربان قلب و تنفس را کاهش می‌دهند.

  • نوستالژی

موسیقی یکی از قوی‌ترین ابزارها برای برانگیختن احساسات دلتنگی است. گوش دادن به موسیقی که سال‌ها پیش در طول یک رویداد مهم زندگی (مثلاً یک جشن خانوادگی) بسیار پخش شده است، می‌تواند باعث ایجاد یک تجربه عاطفی عمیقاً نوستالژیک شود.

  • انگیزه هویت

مردم می‌توانند از موسیقی برای بیان هویت و ارزش‌های خود به دیگران استفاده کنند. موسیقی به ما کمک می‌کند که نشان دهیم به یک گروه اجتماعی خاص تعلق داریم. موسیقی بخشی از آن چیزی است که ما هستیم. به عنوان مثال، گوش دادن به موسیقی نوآورانه می‌تواند این باور را به شما منتقل کند که فرد خلاق و غیرمتعارف است.

  • حواس پرتی

مسکن‌ها می‌توانند مؤثر باشند، زیرا از رسیدن سیگنال‌های درد به مغز جلوگیری می‌کنند. در حالی که موسیقی در واقع یک مسکن نیست، اما می‌تواند ذهن را از درد منحرف کند، به ویژه برای درمان‌های پزشکی اضطراب‌آور. به‌عنوان مثال، شناخته شده است که موسیقی می‌تواند در سرکوب درد حاد در طی اقدامات دندانپزشکی موثر باشد. همچنین، به نظر می‌رسد زمان با گوش دادن به موسیقی دلپذیر سریعتر می‌گذرد. به نظر می‌رسد شنیدن موسیقی دلپذیر توجه را از پردازش زمان منحرف می‌کند.

در مجموع، تحقیقات نشان می‌دهد که موسیقی می‌تواند یک مداخله ایمن و غیرتهاجمی برای کاهش درد حاد و مزمن ارائه دهد. اگرچه ممکن است موسیقی برای همه مفید نباشد و برای برخی ممکن است خاطرات غم انگیزی ایجاد کند. علاوه بر این، اختلالات موسیقی عصبی، مانند آموزیا و آنهدونی موسیقی، ممکن است مانع از مزایای مداخلات موسیقی شوند – و درد میگرن ممکن است تحمل فرد را نسبت به محرک‌های شنوایی کاهش دهد. با این حال، به طور کلی، موسیقی جایگزینی برای داروهای مبتنی بر مواد افیونی است. مزایای اصلی شامل لذت، آرامش و حواس پرتی و کاهش اضطراب و کسالت است.

نیلوفر علی‌بیگی

منبع:

Heshmat, S. (October 14, 2021). 5 Reasons Why We Listen to Music. Taken from the link: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/science-choice/202110/5-reasons-why-we-listen-music

Heshmat, S. (une 28, 2023). How Music Can Alleviate Your Pain. Taken from the link: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/science-of-choice/202306/how-music-can-alleviate-your-pain

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up