تصورات اشتباه درمورد ازدواج

یکی از دلایلی که ممکن است بسیاری از ازدواج‌ها شکست بخورند این است که زوج‌ها اغلب با انتظارات غیرواقعی وارد ازدواج می‌شوند. باورهای زیادی در مورد اینکه یک ازدواج خوب باید چگونه باشد وجود دارد ولی این تصور همیشه با واقعیت همخوانی ندارد و در نهایت باعث می‌شود زمانیکه شما و شریک زندگی‌تان با چالش‌هایی مواجه می‌شوید سرخورده و دلسرد شوید. درواقع هنگامی‌که شما، شریک زندگی خود را پیدا می‌کنید، همه چیز در دنیا خوب خواهد بود، احساس آرامش خواهید کرد و دیگر هرگز از نظر عاطفی و مسائل عاشقانه، تنها و ناامید نخواهید شد، اما هنگامی که تعهد طولانی مدت به‌وجود می‌آید، ممکن است احساس کنید که مشکلی وحشتناک در شما یا رابطه شما وجود دارد، زیرا ازدواج شما این انتظارات را برآورده نکرده است.

در ادامه، ایده‌هایی در مورد ازدواج بیان شده است که در زندگی واقعی چندان قابل اجرا نمی‌باشند:

باورهای اشتباه رایج در ازدواج

 

  • چهره بعد از ازدواج عادی می‌شود

عادی شدن چهره یک باور نادرستی است که در اکثر افراد متاسفانه به اشتباه جا افتاده است. اولین آیتم انتخاب برای ۲نفر، جذابیت ظاهری اولیه است و برای هر دو طرف باید تا میزانی مناسب و موردپسند باشد. درواقع چهره هر یک از طرفین باید درحدی باشد که شما بپذیرید که با این فرد قرار هست رابطه جنسی داشته باشید، در اجتماع باهم ظاهر شوید و حتی فرزندتان شبیه او شود. درواقع ظاهر فرد باید در حدی باشد که به دلتان بنشیند و حس بدی با او نداشته باشید و زمانیکه با او هستید خودتان را از نظرها پنهان نکنید.

  • همسرتان هر آنچه را که می‌خواهید، خودش خودبه‌خود می‌داند

وقتی ازدواج می‌کنید و زن و شوهر می‌شوید، یادتان باشد که ذهن‌خوان نمی‌شوید!

شما باید نقش خود را در اطلاع دادن به طرف مقابل طوری ایفا کنید که واقعاً متوجه شود در ذهن و قلب شما چه چیزی می‌گذرد. سکوت هیچ جیزی را حل نمی‌کند. به نوعی می‌توان گفت، ارتباطات پادشاه یک رابطه است. اگر یک چیز برای حرفه‌ای شدن در ازدواج وجود داشته باشد، آن هم برقراری ارتباط و صحبت کردن است.

یادتان باشد، هرگز خود را در موقعیتی قرار ندهید که فکر کنید همه چیزهایی را که باید در مورد همسرتان بدانید می‌دانید چون متاهل بودن یک خط پایان نیست، بلکه آغاز یک روند مداوم است و شناخت همچنان ادامه دارد.

  • یک رابطه سالم، بسیار آسان است

خیلی اوقات، شرکا این اشتباه را مرتکب می‌شوند که معتقدند اگر قرار باشد باهم باشند، یک رابطه به‌طور طبیعی و راحت شکل می‌گیرد. اما حقیقت این است که همه روابط مستحکم و پایدار نیازمند تلاش زیاد هستند.

وقتی ازدواج می‌کنید، کار تمام نمی‌شود، اگر می‌خواهید رابطه شما رشد کند و شکوفا شود، هر دوی شما باید آماده باشید تا در بقیه روزهای خود نقش فعالی در مراقبت و پرورش رابطه داشته باشید و در این صورت است که مسیر هموار می‌شود.

  • زوج‌های خوشبخت هرگز بحث نمی‌کنند

بسیاری از زوج‌ها، تعارض را به‌عنوان یک علامت بد تعبیر می‌کنند، با این فرض که یک زوج شاد و سالم دعوا نمی‌کنند.

نبود کامل تعارض در رابطه نشان می‌دهد که ممکن است به مسائل مهم توجه نمی‌کنید و به اصلاح یک جای کار می‌لنگد. بخش مهمی از ایجاد یک رابطه پایدار و شاد این است که یاد بگیرید چگونه به شیوه‌ای سالم بحث کنید و مشکل یا مسئله خود را حل نمایید.

جان گاتمن پس از سال‌ها مطالعه در مورد عواملی که باعث موفقیت و شکست در ازدواج می‌شود، چیزهای زیادی دریافت کرد. او ادعا می‌کند که بحث کردن، بخشی طبیعی از روابط است. طبق نظرات گاتمن، مسئله مهم این است که یک زوج خوشبخت به ازای هر تعامل منفی در طول یک بحث و درگیری، حداقل پنج تعامل مثبت خواهند داشت.

  • ازدواج همه مشکلات را حل می‌کند

بسیاری از افراد با این باور وارد ازدواج می‌شوند که به طور جادویی مسائل شخصی یا عاطفی آنها حل خواهد شد. اما مسئله این است که ازدواج نمی‌تواند به تنهایی به چالش‌های عمیق شخصی یا تعارضات حل‌نشده بپردازد و آنها را رسیدگی کند. حفظ خودمراقبتی فردی و پرداختن به رشد شخصی به طور مستقل، در کنار حمایت از رابطه ضروری است.

با این تصورات اشتباه رایجی که در مورد ازدواج عنوان کردیم، امیدواریم درک بهتری از آنچه که نباید انتظار داشت را داشته باشید. از آنجایی که برخی از این چیزها سعی می‌کنند به ازدواج شما راه پیدا کنند، امیدوارم احساس کنید که مجهز به بیرون کردن آنها هستید! و فراموش نکنید که همیشه می‌توانید از متخصصان مشاوره پیش از ازدواج و زوج‌درمانگرها کمک بگیرید.

نیلوفر علی‌بیگی

منابع:

First Things First. (June 22, 2020). 5 Common Misconceptions You Should Know About Marriage Before You Say “I Do”. Taken from the link: https://firstthings.org/5-common-misconceptions-you-should-know-about-marriage-before-you-say-i-do/

Don’t Let These Marriage Misconceptions Derail Your Relationship. (2019). Taken from the link: https://marriagedynamics.com/common-marriage-misconception/

 

 

 

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up