احساس غمگینی بعد از رابطه جنسی | دیسفوری پس از مقاربت

احساس غمگینی بعد از رابطه جنسی

بعد از یک رابطه جنسی عاشقانه، زوج‌ها از هم جدا می‌شوند و در تاریکی کنار هم دراز می‌کشند. یکی از زوجین احساس آرامش و شادی را تجربه می‌کند و دیگری احساس پوچی و غمگینی می‌کند – احساساتی که قبل یا در طول رابطه جنسی وجود نداشت-.اگر تا به حال بعد از رابطه جنسی گریه کرده‌اید، تنها نیستید.احساس غمگینی، اضطرب، پشیمانی، احساس شرم یا گریه بعد از رابطه جنسی معمول است و به این اختلال، نارسایی پس از مقاربت می‌گویند.

دیسفوری پس از مقاربت (PCD)، وضعیتی است که در آن پس از رابطه جنسی یا خودارضایی، فرد احساس اضطراب، افسردگی یا حتی تحریک‌پذیری می‌کند. در برخی موارد، حتی ممکن است فرد دچار حمله پانیک شود. این احساسات می‌توانند از چند دقیقه تا چند ساعت ادامه داشته باشند. این می‌تواند در یک یا چند مورد اتفاق بیفتد، یا می‌تواند به عنوان الگویی در تجربه جنسی گنجانده شود.

این عارضه نه تنها شایع‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید، بلکه تقریباً همه افراد مستعد ابتلا به PCD هستند.در واقع، دیسفوری پس از مقاربت می‌تواند بعد از خودارضایی یا بعد از رابطه جنسی با شریک زندگی رخ دهد. چه ارگاسم داشته باشید و چه نباشید ممکن است این حالت رخ دهد.

چرا نارسایی پس از مقاربت رخ می‌دهد؟

دلایل احتمالی برای احساس غم و اندوه پس از یک لحظه صمیمی عبارتند از:

  • هورمون‌ها

رابطه جنسی می‌تواند باعث شود تعدادی از هورمون‌ها به بدن شما سرازیر شوند، به‌ویژه اکسی توسین و دوپامین.

ارگاسم همچنین می‌تواند باعث ترشح هورمون‌ها از جمله پرولاکتین شود و افزایش (و متعاقب آن کاهش) هورمون‌ها در طول و بعد از رابطه جنسی می‌تواند بر خلق و خوی شما تأثیر بگذارد و بعد از رابطه جنسی احساس غمگینی یا اضطراب داشته باشید.

  • آسیب جنسی در گذشته

آسیب‌های جنسی می‌تواند بر احساس شما نسبت به رابطه جنسی تأثیر بگذارد.

حتی در طول یک رابطه جنسی رضایت‌بخش و لذت‌بخش، رابطه جنسی می‌تواند محرک باشد. محرک، یک واکنش عاطفی شدید نسبت به چیزی است که شما را به یاد یک رویداد آسیب‌زا می‌اندازد و اغلب باعث می‌شود احساس کنید که آن ضربه را دوباره تجربه می‌کنید. محرک‌ها می‌توانند شامل مناظر، بوها، بافت‌ها یا حتی افکار باشند.

  • مشکلات در رابطه شما

رابطه جنسی گاهی اوقات می‌تواند مشکلات اساسی را با شریک زندگی شما ایجاد کند. از آنجایی که می‌تواند تجربه‌ای شدید و احساسی باشد، رابطه جنسی می‌تواند مشکلات حل‌نشده را بررسی کند و باعث شود شما احساس غمگینی کنید.

اگر شریک زندگی شما نارسایی پس از مقاربت را تجربه می‌کند، آن را شخصی نگیرید – این لزوماً به این معنی نیست که مشکلی در رابطه شما وجود دارد یا اینکه رابطه جنسی رضایت‌بخش نبوده است-، در عوض، سعی کنید به آرامی از شریک زندگی خود بپرسید که چگونه می‌توانید کمک کنید.

  • مشکلات جنسی

بسیاری از ما احساسات سختی در مورد رابطه جنسی داریم. این مسائل ممکن است باعث شود بعد از رابطه جنسی احساس ناراحتی یا گیجی کنید، حتی اگر از آن لذت برده باشید.

شما ممکن است:

از رابطه جنسی احساس گناه یا شرمندگی کنید، نگران عملکرد جنسی خود باشید، تصویر بدنی منفی از خود داشته باشید، از بودن با شریک جدید احساس نگرانی کنید و علاوه بر این، اگر یک اختلال جنسی را تجربه می‌کنید (یا تجربه کرده‌اید)، ممکن است به خصوص در مورد رابطه جنسی احساس ناراحتی یا اضطراب کنید.

  • عدم ارگاسم

PCD همچنین می‌تواند یک سوال ارگاسم باشد. عدم اطمینان در مورد عملکرد جنسی یک چیز است، اما اگر شریک زندگی او به ارگاسم نرسد نیز مسئله‌ای دیگر است که باعث افسردگی و اضطراب شود. این لزوماً یک مشکل عملکردی نیست. وقتی یک شریک به ارگاسم نمی‌رسد، ممکن است ربطی به عملکرد طرف مقابل او نداشته باشد. دلایل فیزیولوژیکی، عاطفی و اجتماعی زیادی وجود دارد که چرا فردی به ارگاسم نمی‌رسد، با این وجود، فقدان ارگاسم در یک فرد ممکن است منجر به غم و اندوه و افسردگی در دیگری در هنگام ایجاد شک و تردید در خود شود.

  • رابطه جنسی به عنوان چسب زخم برای مشکلی در رابطه

رابطه جنسی ممکن است راه‌حل نباشد. در بسیاری از موارد، رابطه جنسی در بهترین حالت، یک چسب زخم موقت است. درحالیکه ممکن است به نظر برسد تجربه پیوند و رابطه جنسی، نیاز اساسی یک رابطه است، اما می‌تواند شرایط را پیچیده‌تر کند و تلفات عاطفی داشته باشد. این امر به‌ویژه در صورتی صادق است که از رابطه جنسی برای جلوگیری از جدایی یا تلاش برای ایجاد مجدد رابطه با شریک سابق استفاده شود.

  • شدت ارگاسم

در نهایت، احساس اضطراب، افسردگی یا اندوه ممکن است به شدت ارگاسم نسبت داده شود. تا زمانیکه بدن آرام شود و ذهن کمی آرام گردد، یک ارگاسم خوب می‌تواند علت این حالات منفی پس از رابطه جنسی باشد.

با این اوصاف، گریه بعد از ارگاسم یا بعد از رابطه جنسی همیشه نارسایی پس از مقاربت نیست. می‌تواند اشک شوق باشد! ما فقط زمانی که غمگین هستیم گریه نمی‌کنیم، بلکه زمانی که خوشحال، آسوده یا غرق شده‌ایم نیز گریه می‌کنیم – و ممکن است بعد از رابطه جنسی هر یک از آن‌ها را احساس کنیم-.

گزینه های درمانی برای دیسفوری پس از مقاربت

دیسفوری پس از مقاربت شایع است و همیشه جای نگرانی نیست. با این حال، اگر علائم PCD خود را آزاردهنده می‌دانید یا اگر اغلب اتفاق می‌افتد، راه‌هایی برای مدیریت این علائم وجود دارد.

اگر بعد از رابطه جنسی احساس غمگینی، مضطرب یا غمگینی می کنید، می‌توانید سعی کنید خود را با روش‌های زیر آرام کنید:

برای بسیاری از دلایل ذکر شده، صحبت کردن با همسرتان می‌تواند یک درمان نسبتا آسان باشد. اگر اضطراب یا غم ناشی از عملکرد جنسی یا عدم ارگاسم است، صحبت در مورد آن اولین قدم مثبتی است که می‌توانید بردارید.

گرفتن دوش آب گرم، تمرینات تنفس عمیق، انجام کارهای سرگرم‌کننده مانند تماشای یک فیلم، برقراری ارتباط با شریک زندگی خود و یک معاشقه طولانی حتی با یک در آغوش گرفتن ساده.

اما اگر اغلب بعد از رابطه جنسی احساس ناراحتی می‌کنید، و این موارد جزئی باز هم برایتان اثری نداشت، صحبت با یک درمانگر ممکن است بهترین کار باشد. درمان می‌تواند به شما کمک کند تا احساسات زمینه‌ای را که منجر به نارسایی پس از مقاربت می‌شود، شناسایی و برطرف کنید.

نیلوفر علی بیگی

منابع:

Litner, J. (August 30, 2022). What is Postcoital Dysphoria?. Taken from the link: https://psychcentral.com/sex/feeling-sad-after-sex-postcoital-dysphoria-symptoms#recap

Wahi, D. (April 30, 2021). 11 Reasons Why Some People May Feel Sad After Sex. Taken from the link: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/sexual-self/202104/11-reasons-why-some-people-may-feel-sad-after-sex

Psychiatrist Explains, “Why Do I Feel Sad After Sex?”. (January 13, 2023).  Taken from the link: https://neurowellnessspa.com/why-do-i-feel-sad-after-sex/

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up