فواید گریه کردن

فواید گریه کردن برای ما خیلی بیشتر از آن چیزی است که فکر می‌کنیم. از فواید گریه می‌توان به تسکین خود فرد، تسکین درد و استرس، بهبود خلق و خو اشاره کرد. گریه باعث افزایش رفتار دلبستگی، تشویق صمیمیت، همدلی و حمایت دوستان و خانواده می‌شود. گریه به عنوان یک پدیده منحصر به فرد برای انسان، پاسخی طبیعی به طیف وسیعی از احساسات است، از غم و اندوه عمیق تا خوشحالی و شادی شدید. درواقع، گریه یک سوپاپ ایمنی مهم است، عمدتاً به این دلیل که، حفظ احساسات دشوار در درون می‌تواند برای سلامتی ما مضر باشد. بنابراین، اینجا قرار هست از فواید گریه کردن برایتان توضیح دهیم تا اول از همه گریه را نشانه ضعف ندانید و از همه مهم‌تر قدر اشک‌هایتان را بیشتر بدانید.

فواید گریه از دیدگاه روان‌شناسی

اگر افراد اشک را نشانه ضعف بدانند ممکن است سعی کنند اشک را سرکوب کنند، اما علم نشان می دهد که انجام این کار می تواند به معنای از دست دادن طیف وسیعی از فواید باشد. محققان دریافته اند که گریه کردن:

  • اثر آرام‌بخشی دارد

این مسئله برای زمانی است که افراد:

احساسات خود را تنظیم کنند؛ خود را آرام کنند؛ ناراحتی خود را کاهش دهند.

گریه ممکن است تأثیر مستقیم و خودآرامبخشی بر افراد داشته باشد. به این دلیل که گریه سیستم عصبی پاراسمپاتیک (PNS) را فعال می‌کند که به افراد کمک می‌کند آرام شوند.

  • به تسکین درد کمک می‌کند

اشک‌ها علاوه بر آرامش‌بخش بودن، باعث ترشح اکسی‌توسین و اندورفین می‌شود. این هورمون‌ها به افراد احساس خوبی می‌دهند و همچنین ممکن است دردهای جسمی و روحی را کاهش دهند. به این ترتیب، گریه می‌تواند به کاهش درد و ارتقای حس خوب کمک کند.

  • خلق و خو را تقویت می کند

گریه ممکن است به تقویت روحیه افراد و ایجاد احساس بهتر در آنها کمک کند. علاوه بر تسکین درد، اکسی توسین و اندورفین می‌توانند به بهبود خلق و خو کمک کنند. به همین دلیل است که آنها اغلب به عنوان مواد شیمیایی “احساس خوب” شناخته می‌شوند.

  • مانند یک داروی ضد استرس عمل می‌کند

هنگامی که انسان در پاسخ به استرس گریه می‌کند، آن گریه هورمون اکسی‌توسین که مُسکن اضطراب محسوب می‌شود را به مقدار زیادی در بدن ترشح می‌کند و به همین‌دلیل هست که بعد از گریه احساس سبکی می‌کنیم.

  • با باکتری‌ها مبارزه می‌کند

گریه به از بین بردن باکتری‌ها و تمیز نگه داشتن چشم‌ها کمک می‌کند زیرا اشک حاوی مایعی به نام لیزوزیم است. لیزوزیم دارای چنان خواص ضد میکروبی قدرتمندی است که حتی می‌تواند به کاهش خطرات ناشی از عوامل بیوترور مانند سیاه زخم کمک کند.

همه اشک‌ها یکسان جاری نمی‌شوند

انسان سه نوع اشک تولید می‌کند:

اشک رفلکس، اشک مداوم/پایه و اشک احساسی/عاطفی.

دو نوع اول، عملکرد مهم حذف مواد زائد مانند دود و گرد و غبار را از چشمان ما انجام می‌دهند و به نوعی چشمان ما را روغن‌کاری می‌کنند تا از آنها در برابر عفونت محافظت کنند که محتوای آنها 98٪ آب است.

نوع سوم، اشک‌های عاطفی (که هورمون های استرس و سایر سموم را از سیستم ما خارج می‌کند) است که به‌طور بالقوه بیشترین مزایای سلامتی را ارائه می‌دهد. گریه باعث آزاد شدن اکسی‌توسین و مواد افیونی درون‌زا می‌شود که به نام اندورفین نیز شناخته می‌شوند. این ماده به کاهش درد فیزیکی و احساسی کمک می‌کنند. فرهنگ عامه، به نوبه خود، همیشه ارزش یک گریه خوب را به عنوان راهی برای احساس بهتر – و شاید حتی برای تجربه لذت جسمانی می‌داند.

گریه بخشی معمولی از تجربه انسان است. برخی افراد به ندرت گریه می‌کنند و برخی دیگر بیشتر گریه می‌کنند.

اگر بعد از یک گریه احساس بهتری دارید، ممکن است به این دلیل باشد که گریه باعث ترشح اندورفین می‌شود و می‌تواند سطح استرس را کاهش دهد. اگر جلوی اشک‌هایتان را بگیرید یا سعی کنید گریه نکنید، سلامت روان شما تحت تاثیر قرار می‌گیرد. اما یادتان باشد که گریه کردن نشانه ضعف نیست.

بازنگری گریه در پسران و مردان

از همان ابتدا به پسرها گفته می‌شود که یک مرد گریه نمی‌کنند. وقتی این پسرها بزرگ می‌شوند، ممکن است احساسات خود را در اعماق درون خود مخفی کنند و از نظر عاطفی از عزیزان خود کناره‌گیری کنند. بنابراین بسیاری از مردان باید مهارت‌های ارتباط مجدد با احساسات خود را بیاموزند. با این حال، در حالت ایده‌آل، چنین آموزشی باید از اوایل، در خانه یا مدرسه آغاز شود، و بزرگسالان صحبت کردن درباره احساسات دشوار را برای پسران ایمن کنند.

چه زمانی اشک مشکل ساز است؟

مواقعی وجود دارد که گریه می‌تواند نشانه‌ای از یک مشکل باشد، به‌خصوص اگر خیلی مکرر و/یا بدون دلیل ظاهری اتفاق بیفتد، یا زمانی که گریه شروع به تأثیرگذاری بر فعالیت‌های روزانه می‌کند یا غیرقابل کنترل می‌شود. برعکس، افرادی که از انواع خاصی از افسردگی بالینی رنج می‌برند، ممکن است در واقع نتوانند گریه کنند، حتی زمانی که آن را دوست دارند. در هر یک از این شرایط، بهتر است به یک متخصص پزشکی مراجعه کنید که می‌تواند به تشخیص مشکل و پیشنهاد درمان مناسب کمک کند.

در آخر فراموش نکنید

هر چقدر هم که چالش برانگیز باشد، بهترین راه برای مدیریت احساسات دشوار، از جمله غم و اندوه، در آغوش کشیدن آنهاست. مهم است که اگر دوست دارید به خود اجازه دهید گریه کنید. مطمئن شوید که وقت بگذارید و در صورت نیاز یک فضای امن برای گریه کردن پیدا کنید. بسیاری از مردم گریه در هنگام اندوه را با افسردگی مرتبط می‌دانند، در حالی که در واقع می‌تواند نشانه‌ای از شفا باشد. علاوه بر این به پسران و مردان جوان باید یادآوری کرد که گریه کردن اشکالی ندارد، و به دور از نگاه جنسیتی گریه آرامشی است بر قلب آزرده همه.

نیلوفر علی بیگی

منابع:

Newhouse, L. (March 1, 2021). Is crying good for you?. Taken from the link: https://www.health.harvard.edu/blog/is-crying-good-for-you-2021030122020

Burgess, L. (July 13, 2023). Eight benefits of crying: Why it’s good to shed a few tears. Taken from the link: https://www.medicalnewstoday.com/articles/319631

Gupta, S. (November 1, 2022). How to Become More Emotionally Mature. Taken from the link: https://www.oneheartcounselingcenter.com/emotional-maturity-vs-emotional-immaturity/.

 

 

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up