دلایلی که شما حیوانات خانگی خود را به عنوان فرزند خود می‌دانید

چرا حیوانات خانگی خود را به عنوان فرزند خود می‌دانید؟

بسیاری از شما حیوانات خانگی خود را به عنوان فرزند خود می‌دانید و دلیل آن می‌تواند این باشد که برخی ویژگی‌های حیوانات خانگی شما از جمله گربه می‌تواند شبیه نوزادان انسان باشد و به دلیل نیروهای تکاملی، میل شدید مراقبت را برمی‌انگیزد.رفتارهای مراقبتی ممکن است منجر به دلبستگی بین انسان و حیوانات خانگی شود، دقیقاً مانند پیوند بین والدین و فرزند.اصطلاح ” fur baby” یا “کودک خز” اکنون به طور گسترده‌ای رایج شده است زیرا مردم به طور فزاینده‌ای از گربه‌ها، سگ‌ها و سایر حیوانات خانگی خود به عنوان جایگزینی برای نوزادان انسان استفاده می‌کنند. بدون توجه به سن حیوانات خانگی ما، آنها هنوز مانند نوزادان کوچک ما به نظر می‌رسند. این پدیده به ویژه در مورد گربه‌ها صادق‌تر است.

چرا حیوانات خانگی خود را به عنوان فرزند خود می‌دانید؟

در زیر هشت دلیل وجود دارد که حیوانات خانگی از جمله گربه‌ها همیشه مانند کودک شما خواهند بود:

  • دارای ویژگی‌های نئوتنوز یا نوزادی هستند. بسیاری از گربه‌های خانگی دارای ویژگی‌های نئوتنی یا نوزادی هستند که با “طرحواره کودک” مطابقت دارد. این ویژگی‌ها عبارتند از: “سر بزرگ و صورت گرد، پیشانی بلند و بیرون زده، چشمان بزرگ، بینی کوچک و دهان کوچک”. فقط یک چیز بسیار خاص در مورد آن بینی کوچک وجود دارد.

در واقع، مردم به بچه گربه‌ها و توله سگ‌ها به اندازه نوزادان، بامزه ارزیابی می‌کنند. در بین انسان‌ها، ترجیح برای ویژگی‌های کودک در سنین پایین ایجاد می‌شود و در میان کودکان 3 تا 6 ساله دیده شده است.

  • گربه‌ها آواهایی شبیه به نوزاد دارند. آوای گربه «میو» به خودی خود یک ویژگی نئوتنی یا نوزادی است که گربه‌ها از آن برای جذب انسان استفاده می‌کنند. در حالیکه بچه گربه‌ها برای کمک و توجه برای مادرانشان میو میو می‌کنند، گربه‌های بالغ به ندرت برای برقراری ارتباط با یکدیگر میو میو می‌کنند، در عوض صدا را برای انسان‌ها محفوظ می‌دارند. محققان همچنین پیشنهاد می‌کنند که میو گربه‌ها شبیه گریه‌های یک نوزاد انسان است. که ترجیحات انسان در آوازهای گربه ممکن است در این شباهت نقش داشته باشد.
  • گربه‌ها روی انسان‌ها ورز می‌دهند یا به اصطلاح بیسکویت درست می‌کنند. گربه‌ها بیشتر از ویژگی‌های فیزیکی و صداهای کودکی خود را حفظ می‌کنند. گربه‌ها به‌خاطر فعالیت‌های ورز دادن یا «بیسکویت‌سازی» خود معروف هستند، که در طی آن پنجه‌های خود را به طور مکرر روی سطح نرم و انعطاف‌پذیری مانند پتو، ژاکت یا انسان فشار می‌دهند. این حرکت به بچه گربه‌ها این امکان را می‌دهد که از مادرشان شیر بخورند. در میان گربه‌های بالغ، تصور می‌شود که ورز دادن روی انسان باعث ایجاد پیوند (حداقل با گربه)، شبیه پیوند قبلی بین بچه گربه و مادرش می‌شود.
  • گربه‌ها پاسخ طرحواره نوزاد را برمی‌انگیزند. دلیلی تکاملی وجود دارد که چرا مردم به سمت ویژگی‌های کودکانه و صداهای زیبای گربه‌ها کشیده می‌شوند. هنگامی که افراد در معرض ویژگی‌های بامزه قرار می‌گیرند، پاسخ طرحواره کودک یا پاسخ زیبا را نشان می‌دهند که با «افزایش توجه و تمایل به مراقبت، تأثیر مثبت و رفتار محافظتی و همچنین کاهش احتمال پرخاشگری نسبت به [موجود]» مشخص می‌شود.
  • ایجاد وابستگی عمیق. رفتارهای مراقبتی (شاید ناشی از پاسخ طرحواره کودک) ممکن است منجر به پیوند قوی بین گربه و صاحبش شود. صاحبان حیوانات خانگی و حیوانات خانگی آنها اغلب وابستگی‌های محکم و عمیقی را به تقلید از پیوند بین والدین و فرزند ایجاد می‌کنند. بیشتر پژوهش‌های قبلی در مورد دلبستگی انسان به حیوان خانگی روی سگ‌ها انجام شده است. با این حال، مطالعات اخیر نشان می‌دهد که گربه‌ها علیرغم شهرت دوری‌شان، اغلب به صاحبان خود وابسته هستند و از صاحبان خود به عنوان پایگاهی امن برای اکتشاف استفاده می‌کنند. علاوه بر این، انسان‌ها به شدت به گربه‌های خود وابسته هستند، به طور متوسط نمره دلبستگی خود را 9.3 از 10 گزارش می‌دهند.
  • انسان سازی کردن حیوان خانگی خود. وابستگی ما به گربه‌ها تنها با تمایل ما به انسان‌سازی موجودات و اشیاء زیبا بیشتر می‌شود. بسیاری از صاحبان گربه‌ها تولد گربه‌های خود را جشن می‌گیرند، آنها را لباس می‌پوشانند، آنها را به گشت و گذار می‌برند و شناخت‌ها یا احساساتی شبیه به انسان را به آنها اختصاص می‌دهند (به عنوان مثال، احساسات پیچیده مانند گناه، شرم، غرور و حسادت). تصور می‌شود که انسان‌سازی گربه‌ها به دلیل نیاز به یک ارتباط اجتماعی است و در واقع در میان افرادی که تنهاتر هستند بیشتر است. انسان‌سازی ممکن است روابط ما با گربه‌ها یا سایر حیوانات خانگی را به سطح روابط ما با انسان‌های دیگر (یا فراتر از آن) برساند.
  • صاحبان حیوانات خانگی ممکن است اثر برتری را تجربه کنند. بسیاری از والدین به سختی می‌پذیرند که فرزندانشان بزرگ شده‌اند، حتی اگر دیگر وابسته نباشند. این ممکن است به دلیل اثر برتری یا تمایل افراد به وزن کردن اطلاعات قبلی نسبت به اطلاعات بعدی باشد. یعنی ممکن است همیشه فرزندانمان را به عنوان بچه‌های کوچکی که به کمک ما نیاز داشتند به یاد بیاوریم. به طور مشابه، صاحبان گربه که گربه‌های خود را به عنوان بچه گربه پذیرفته‌اند ممکن است همیشه آنها را به عنوان موجودات کوچک نیازمندی ببینند که نیاز به توجه مداوم دارند.

گربه‌ها به شوخی متهم شده‌اند که انسان‌ها را اهلی می‌کنند تا برعکس. علیرغم توانایی آنها در پیوند با انسانها، آنها معمولاً هنوز خودکفا هستند. موفقیت آن‌ها احتمالاً به ویژگی‌ها و رفتارهای شبیه نوزادشان نسبت داده می‌شود، که اغلب در انسان میل شدید به مراقبت از آنها را برمی‌انگیزد (معروف به پاسخ طرحواره کودک)، درست مانند مراقبت والدین از نوزادشان.

به نوبه خود، این رفتارهای مراقبتی یک پیوند قوی را تسهیل می‌کند، که با میوهای نوزاد مانند گربه، ورز دادن، پذیرش صحبت کردن با نوزاد تغذیه می‌شود. و سوگیری‌های شناختی خودمان از جمله تأثیر برتری و تمایل به انسان سازی موجودات زیبا. بنابراین، برای بسیاری از ما، با وجود توانایی زنده ماندن بدون انسان، گربه ما همیشه “بچه کوچک ما” خواهد بود.

نیلوفر علی‌بیگی

منبع:

Wu, K. (December 27, 2021). 8 Reasons Your Cat Will Always Be Your “Baby”. Taken from the link: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-modern-heart/202112/8-reasons-your-cat-will-always-be-your-baby

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up