چرا سرخ می‌شویم؟

سرخ شدن یک پاسخ فیزیولوژیکی طبیعی است که معمولاً در اثر خجالت، کمرویی، احساس گناه یا لذت ایجاد می‌شود. از طرفی، ترس شدید از سرخ شدن را اریتروفوبیا نامیده می‌شود و می‌تواند برای کسانی که از آن رنج می‌برند مشکل‌ساز باشد، زیرا احتمال شرکت در فعالیت‌های اجتماعی کمتر می‌شود. در این مقاله به بررسی سرخ شدن و اریتروفوبیا می‌پردازیم.

چرا سرخ می‌شویم؟

سرخ شدن یک پاسخ روانی است که با قرمزی در صورت، گردن، گوش‌ها و قسمت بالایی سینه به دلیل افزایش جریان خون در سطح پوست مشخص می‌شود.سرخ شدن توسط سیستم عصبی خودمختار کنترل می‌شود که عملکردهای غیرارادی بدن را تنظیم می‌کند. هنگامی‌که شخصی ابراز خجالت، کمرویی، گناه یا لذت می‌کند، این می‌تواند باعث افزایش جریان خون در پوست شود و با رسیدن به سطح پوست، قابل مشاهده می‌شود و به نظر می‌رسد که پوست را قرمز یا صورتی می‌کند.

سرخ شدن یک واکنش کاملا طبیعی است که شدت و مدت آن از فردی به فرد دیگر متفاوت است. به‌طور معمول بی‌ضرر است، ناراحتی ایجاد نمی‌کند و به‌طور مستقل فروکش می‌کند. با این حال، گاهی اوقات افراد ممکن است دچار ترس از سرخ شدن شوند که به آن اریتروفوبیا می‌گویند.

اریتروفوبیا چیست؟

اریتروفوبیا اصطلاحی است که برای توصیف ترس شدید از سرخ شدن استفاده می‌شود. نوعی اضطراب اجتماعی است که باعث ترس بیش از حد یا غیرمنطقی از سرخ شدن یا فوبیای سرخ شدن در موقعیت‌های اجتماعی می‌شود.

افراد مبتلا به اریتروفوبیا اغلب اضطراب و ناراحتی شدیدی را در مورد سرخ شدن در مکان‌های عمومی تجربه می‌کنند. این می‌تواند منجر به کاهش تعاملات اجتماعی و ترس از صحبت در جمع یا مصاحبه شود.

آیا اریتروفوبیا می‌تواند باعث سرخ شدن بیشتر شود؟

ترس از سرخ شدن در درجه اول اریتروفوبیا را مشخص می‌کند و لزوماً باعث نمی‌شود که فرد بیشتر سرخ شود. سرخ شدن خود یک پاسخ فیزیولوژیکی است که توسط سیستم عصبی کنترل می‌شود و مستقیماً تحت تأثیر ترس‌های مرتبط با اریتروفوبیا نیست.

با این حال، ممکن است ترس و اضطراب مربوط به اریتروفوبیا بتواند خودآگاهی را در موقعیت‌های اجتماعی افزایش دهد که می‌تواند احتمال سرخ شدن را در محیط‌های اجتماعی افزایش دهد. این می‌تواند یک چرخه معیوب ایجاد کند که در آن پیش‌بینی سرخ شدن در واقع منجر به سرخ شدن بیشتر در عموم می‌شود.

نکاتی در مورد نحوه برخورد با سرخ شدن

سرخ شدن کاملا طبیعی است و چیزی نیست که از آن خجالت بکشید. با این حال، اگر به دنبال راه‌هایی برای کاهش دفعات سرخ شدن هستید، برخی از مطالعات نشان داده‌اند که با کاهش استرس و اضطراب در محیط‌های اجتماعی، می‌توانید دفعات سرخ شدن را کاهش دهید.

  • تکنیک‌های آرامش‌بخش

تمدد اعصاب را تمرین کنید، مانند تنفس عمیق، تمرکز بر چیز دیگری، یا زمزمه آرام. نشان داده شده است که این اقدامات باعث کاهش اضطراب در محیط‌های اجتماعی می‌شود و می‌تواند به کاهش دفعات سرخ شدن کمک کند.

  • افکار منفی را به چالش بکشید

افکار و باورهای منفی در مورد سرخ شدن می‌تواند به افزایش خودآگاهی و تحریک سرخ شدن کمک کند. هنگامی که احساس کردید این افکار به‌وجود می‌آیند، از خود بپرسید که آیا این افکار ضروری هستند یا خیر و به خود یادآوری کنید که سرخ شدن یک پاسخ طبیعی و فیزیولوژیکی است.

  • قرار گرفتن در معرض تدریجی

قرار گرفتن تدریجی خود در موقعیت‌هایی که باعث سرخ شدن شما می‌شود، راهی عالی برای راحت‌تر شدن آرام آرام در محیط‌های اجتماعی است و به کاهش احتمال سرخ شدن کمک می‌کند.

  • درمان را در نظر بگیرید

اگر سرخ شدن در محیط‌های اجتماعی به شدت بر زندگی اجتماعی شما تأثیر می‌گذارد، بحث در مورد این موضوع با یک متخصص، مانند یک درمانگر، که می‌تواند به شما در حل این مسائل کمک کند و در محیط‌های اجتماعی راحت‌تر شوید، می‌تواند مفید باشد. به یاد داشته باشید، غلبه بر سرخ شدن نیاز به زمان و صبر دارد. این ضروری است که با خود مهربان باشید و پیروزی‌های کوچک را در طول مسیر جشن بگیرید.

آیا تغییرات سبک زندگی می‌تواند روی سرخ شدن تاثیر بگذارد؟

تغییرات سبک زندگی را می‌توان برای کمک به کاهش احتمال سرخ شدن هنگام بیرون رفتن در جمع برای برخی افراد اعمال کرد.

  • آن را بشناسید و بپذیرید.

سرخ شدن یک پاسخ فیزیولوژیکی طبیعی است و تلاش برای مبارزه یا سرکوب آن اغلب می‌تواند آن را بدتر کند. بپذیرید که سرخ شدن یک واکنش طبیعی است. سعی کنید در مورد آن بیش از حد خودآگاه نباشید.

  • مدیریت استرس.

استرس و اضطراب می‌تواند به سرخ شدن کمک کند. تکنیک‌های مدیریت استرس مانند ورزش، مدیتیشن، تمرین‌های تنفس عمیق، یا درگیر شدن در سرگرمی‌ها یا فعالیت‌هایی که به شما در آرامش کمک می‌کنند را اجرا کنید. این تکنیک‌ها می‌توانند به کاهش سطح کلی اضطراب کمک کنند و به طور بالقوه دوره‌های سرخ شدن را به حداقل برسانند.

  • سبک زندگی سالم.

با ورزش منظم، رژیم غذایی متعادل و خواب کافی، سبک زندگی سالمی را حفظ کنید. مراقبت از سلامت کلی شما می‌تواند به بهبود سلامت عاطفی و جسمی کمک کند و به طور بالقوه دفعات یا شدت سرخ شدن را کاهش دهد.

  • مراقبت از خود را تمرین کنید.

در فعالیت‌هایی شرکت کنید که مراقبت از خود و بهزیستی کلی را ارتقا می‌دهند. درگیر شدن در ورزش منظم، حفظ یک سبک زندگی سالم، داشتن خواب کافی و تمرین تکنیک‌های مدیریت استرس می‌تواند به آرامش ذهنی کمک کند و به‌طور بالقوه احتمال سرخ شدن را کاهش دهد.

مهم است که به یاد داشته باشید که سرخ شدن در واکنش غیرارادی طبیعی است. در حالی که برخی از افراد ممکن است بیشتر از دیگران سرخ شوند، اگر متوجه شدید که بیشتر سرخ می‌شوید اشکالی ندارد. راه‌هایی برای کاهش احتمال سرخ شدن و چند راه برای پوشاندن قرمزی صورت وجود دارد، اما پذیرفتن سرخ شدن به عنوان یک واکنش طبیعی نیز مهم است.

نیلوفر علی‌بیگی

منبع:

Modaragamage, A. (September 11, 2023). You’re Blushing Too Much? Learn How to Deal With It. Taken from the link: https://healthnews.com/mental-health/anxiety-depression/why-am-i-blushing-so-much/

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up