پریود مردانه یا IMS چیست؟

پریود مردانه؟ بله، تعجب نکنید، همیشه صحبت از عادت ماهانه خانم‌ها بوده اما باید بدانید که آقایان هم پریود می‌شوند، ولی مانند خانم‌ها هیچ‌ خونریزی ندارند و علائم آنها متفاوت است. اگر شما به عنوان یک آقا شروع به تجربه تشدید تنش همراه با کاهش حس خوب و کاهش خوش‌بینی کرده‌اید، اینها ممکن است پیش‌آزمون یک وضعیت ناخوشایند اما قابل اجتناب به نام پریود مردانه (IMS) باشند.بنابراین در این مطلب درباره پریود مردان، علائم، علل و راه‌های درمان آن صحبت می‌کنیم. پس اگر تحریک‌پذیری یا نوسانات خلقی را تجربه کرده‌اید، به خواندن این مطلب ادامه دهید.

پریود مردانه (IMS) چیست؟

پریود مردانه یک وضعیت روانی مداوم از حساسیت مفرط، اضطراب، ناامیدی و خشم در مردان است که تصور می‌شود ناشی از تغییرات در هورمون‌هایی است که به دلیل سطوح بالای کورتیزول استرس و سطوح پایین تستوسترون به‌وجود می‌آیند. مردان هنگامی که دچار عدم تعادل هورمونی می‌شوند، علائمی مشابه زنان، البته بدون خون‌ریزی را تجربه می‌کنند. بسیاری از آنها شبیه به چرخه قاعدگی زنان هستند، از جمله خستگی، گرفتگی عضلات، افزایش حساسیت و ….

علائم و نشانه‌های پریود مردانه (IMS) چیست؟

برخی از مردان این دوره را با نوسانات هورمونی، تغییرات جنسی، عاطفی و فیزیکی تجربه می‌کنند.

برخی از شایع‌ترین علائم IMS عبارتند از:

خستگی؛    گیجی یا مه‌آلودگی ذهنی؛    افسردگی

ناامیدی؛    خشم و عصبانیت؛    عزت نفس پایین

میل جنسی کم؛    اضطراب؛    حساسیت مفرط؛    مشکل در خوابیدن

در این دوران مردان جملاتی از این قبیل را زیاد می‌گویند:

“از اذیت کردن من دست بردار”

«می‌دانی که من آن را دوست ندارم. چرا به این کار ادامه می‌دهی؟»

“بزار تو حال خودم باشم.”

«نه، هیچ مشکلی نیست. من خوبم. انقدر سوال نپرس.»

یا، اصلا چیزی نمی‌گویند. آنها به‌طور فزاینده‌ای در سکوتی بی‌حس‌کننده عقب‌نشینی می‌کنند و نیاز به تنهایی دارند.

علت پریود مردانه (IMS) چیست؟

اگرچه پریود مردانه یا سندرم مردان تحریک‌پذیر اغلب به دلیل استرس زیاد و/یا تستوسترون پایین ایجاد می‌شود. سطوح بالای استروژن نیز می‌تواند باعث تحریک‌پذیری در مردان شود. منبع اصلی این عدم تعادل کاهش سطح تستوسترون مرتبط با آندروپوز و افزایش سن است. عوامل دیگری از جمله افزایش وزن می‌توانند در نوسانات خلقی مرتبط با آندروپوز در مردان نقش داشته باشند. این باعث ایجاد سلول‌های چربی می‌شود که استروژن را از تستوسترون تولید می‌کنند. هر چه سطح استروژن بیشتر و سطح تستوسترون کمتر باشد، احتمال تحریک‌پذیری در مردان بیشتر می‌شود. علاوه بر این، سطوح بالای هورمون استرس، کورتیزول، سطح تستوسترون را کاهش می‌دهد و باعث افزایش احتمال نوسانات خلقی در مردان می‌شود.

پریود مردانه (IMS) از چه سنی شروع می شود؟

اکثر مردان با ورود به ۳۰ سالگی، کاهش تستوسترون را تجربه می‌کنند. سطح تستوسترون در حدود 35 سالگی شروع به کاهش حدود 1 درصد در سال می‌کند. اما بیماری مزمن، آسیب‌ها، سوء مصرف الکل، سوء مصرف مواد از جمله کوکائین و ماری‌جوآنا، داروها، ژنتیک و عوامل دیگر می‌تواند باعث شود که سطح تستوسترون زودتر یا سریع‌تر کاهش یابد که می‌تواند منجر به علائم مرتبط با IMS شود.

چگونه پریود مردانه را مدیریت کنیم؟

مدیریت سندرم مردانه تحریک‌پذیر با شناخت علائم، تشخیص و ادامه درمان شروع می‌شود.

۱. تغییرات در نحوه واکنش به موقعیت‌ها را بپذیرید. یاد بگیرید که تغییرات خلق و خوی خود را تشخیص دهید و برای آرام کردن یا خنثی کردن شرایط قدم بردارید.

۲. در صورت لزوم، آزمایش سطح تستوسترون و درمان را در نظر بگیرید.

۳. تکنیک‌های کاهش استرس و آرامش، مانند مدیتیشن، یوگا، یا تمرینات تنفسی که برای آرام کردن شما طراحی شده‌اند را بیاموزید.

۴. بیشتر ورزش کنید. اندورفین “احساس خوب” آزاد شده توسط فعالیت بدنی می‌تواند به غلبه بر علائم افسردگی و سایر احساسات منفی کمک کند.

۵. مشاوره را امتحان کنید؛ اگر کار را آسان‌تر می‌کند، با این ایده که برای مقابله با استرس کمک می‌گیرید، به آن نزدیک شوید.

۶. ترکیبی از درمان جایگزین تستوسترون، سبک زندگی سالم‌تر و مشاوره می‌تواند به شما در غلبه بر پریود مردانه کمک کند.

نیلوفر علی‌بیگی

منبع:

Calvert, M.D. (June 7, 2022). Irritable Male Syndrome: Myth or Fact?. Taken from the link: https://honehealth.com/edge/health/irritable-male-syndrome/

Getopt. (21 June 2022). WHAT IS IRRITABLE MALE SYNDROME AND WHAT CAN YOU DO ABOUT IT?. Taken from the link: https://getopt.com/2021/10/21/irritable-male-syndrome/

Legg, T. (March 31, 2017). Is Irritable Male Syndrome Affecting Your Relationships? Learn the Signs. Taken from the link: https://www.healthline.com/health/mens-health/irritable-male-syndrome

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up