زوج‌هایی که در رابطه طولانی مدت هستند اغلب می‌گویند که عشق یک فرایند مداوم است. آیا شما هر روز تصمیماتی مبنی بر این می‌گیرید که عشق را در رابطه خود پرورش دهید یا خیر؟ و به چگونگی پرورش دادن هم فکر می‌کنید.

چرا عشق یک انتخاب است؟

عشق یک انتخاب و یک تصمیم است زیرا رفتار شما تعیین می‌کند که ادامه پیدا کند یا پایان یابد. شما بر نحوه و چگونگی رفتار خود در روابط خود کنترل دارید و همچنین به چالش‌هایی که طول رابطه ایجاد می‌شود هم آگاهی دارید.

وقتی دنبال اعتماد، ارتباط، صمیمیت، امنیت‌ عاطفی هستید، عشق را انتخاب می‌کنید.

تاثیر هورمون‌ها چطور؟

عشق تا حدودی توسط زیست‌شناسی هدایت می‌شود، پس ممکن است چیزی فراتر از کنترل شما باشد که به طور نامحدود ادامه خواهد داشت.

در حالی که هورمون‌ها می‌توانند شما را در روزهای اولیه‌ای که وارد رابطه می‌شوید، در عشق غرق کنند، اما، الیزابت ارنشاو، یک درمانگر ازدواج و خانواده دارای مجوز از فیلادلفیا، توضیح می‌دهد که عشق پایدار نیازمند تصمیم‌گیری آگاهانه است.

به عنوان مثال، هورمون‌ها ممکن است باعث شوند که شما از نظر جنسی به شریک زندگی خود علاقه‌مند شوید، اما این با عشق متفاوت است.

او می‌گوید: «همانطور که رابطه شما رشد می‌کند، هورمون‌های شما دیگر محرک احساسات نخواهند بود. «این بدان معناست که شما باید محرک احساسات باشید. شما این کار را با انتخاب فعالانه برای دوست داشتن شریک زندگی انجام می‌دهید.»

بعد از عاشق شدن چه اتفاقی می‌افتد؟

عشق یک آبشار بیولوژیکی از هورمون‌ها و مسیرهای بازخورد در مغز شما است، اما همچنین یک ارتباط و پیوند روانی عمیق است که احساس راحتی، صمیمیت و اعتماد را ایجاد می‌کند.

نظریه‌های مختلفی در مورد سبک‌های دلبستگی و مراحل عشق وجود دارد. که همه‌ی آنها یک انتخاب نیستند اما برخی ممکن است انتخاب شوند.

برخی از متخصصان بر روی سه مرحله بیولوژیکی تعریف شده از عشق تمرکز می‌کنند، در حالی که برخی دیگر معتقدند هفت مرحله یا بیشتر مبتنی بر عاطفه وجود دارد.

از نظر بیولوژیکی، چارچوب عشق در دهه 1990 توسط دکتر هلن فیشر، که به همراه تیمی از محققان دانشگاه راتگرز، مراحل عشق را به فرآیندهای هورمونی منحصر به فرد در مغز ترسیم کردند، تعیین شد.

1)شهوت: مرحله‌ای که توسط هورمون‌های جنسی استروژن و تستوسترون اداره می‌شود. این مرحله نیاز به ارضای جنسی و تولید مثل را افزایش می‌دهد.

2)جاذبه: مانند مرحله شهوت، جاذبه با نقش غالب دوپامین و نوراپی نفرین تعریف می‌شود که به احساس شادی، انرژی و سرخوشی کمک می‌کند.

3)دلبستگی: این مرحله تحت کنترل هورمون‌های اکسی توسین و وازوپرسین، پیوند عاطفی را در روابط طولانی مدت تشویق می‌کند.

همه انواع عشق شامل هر سه مرحله در مدل فیشر نیست. برای مثال، عشق یا دوستی معمولاً شامل شهوت نمی‌شود.

مراحل عاطفی عشق کمتر به راحتی تعریف می‌شوند، زیرا عشق یک تجربه منحصر به فرد برای همه است.

دلبستگی اولیه: شما اکنون از خصلت‌های شریک زندگی خود آگاه هستید، اما هنوز در مورد یکدیگر یاد می‌گیرید، از تجربیات جدید لذت می‌برید و خاطره می‌سازید.

بحران و تنش: در طول این مرحله، رابطه به شدت توسط یک بحران، تغییر عمده زندگی یا رشد شخصی که ممکن است باعث دور شدن از یکدیگر شود مورد آزمایش قرار می‌گیرد.

دلبستگی عمیق: روابطی که دوران سختی را پشت سر گذاشته‌اند، با موفقیت وارد دلبستگی عمیق می‌شوند و حس درک، پذیرش و احترام و همچنین امنیت عاطفی دارند.

سروش غفاری

دانشجوی رشته روانشناسی (دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام)

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up