از مطالعه افسردگی سگ های خانگی چه می آموزیم

سگ های خانگی چه چیزهایی را در خصوص بروز افسردگی به ما می آموزند
از سگ های خانگی چه چیزهایی را در خصوص بروز افسردگی می شود آموخت
دکتر سوزان هایتلر
از مطالعه حالت افسردگی سگ های خانگی، می شود به دلایل افسردگی انسان ها پی برد.
سگ ها باهوشند. وقتی یک سگ بزرگتر یا خشن تر است، شروع به غرش می کند، می دانند چطور از خودشان مخافظت کنند. صدمه دیدن اصلا چیز جذابی نیست، پس برای جلوگیری از شروع دعوایی که شاید وسطش کتک بخورند، یک سگ چکار می کند؟ آنها سیاست محافظه کاری را پیش می گیرند! و این محافظه کاری، گاهی، شکلی از افسردگی را نشان می دهد.
آدم ها هم وقتی در شرایط طاقت فرسایی قرار می گیرند که از آستانه تحملشان بیشتر است، ممکن است حالتی را پیشه کنند که حس افسردگی را دارد. با این حساب، افسردگی می تواند به عنوان یک گزینه مناسب باشد که مردم در برابر شرایط خطرناکی که می تواند نتایج دردناکی در پی داشته باشد، انتخاب می شود، تا بعضی ها از طریقش بدون تنش به زندگی شان ادامه دهند و به اهدافشان نزدیک شوند. گاهی اوقات تسلیم شدن راه حل ایمن تری است!
دکتر استنلی کورن در یکی از مطالب وبلاگ مفیدش، در خصوص علامت های صوتی سگ ها و تاثیرات آن ها، سیاست محافظه کاری را در سگ هایی که از نتایج خطرناک حذر می کنند و سگ هایی که عصبانی تر و خشن تر هستند بررسی کرده است.

از مطالعه  افسردگی سگ های خانگی چه می آموزیم

سیاست محافظه کاری، موجب می شود که آنها خود را تسلیم نشان دهند و اجازه دهند طرف مقابلشان برنده باشد. آنها با خودشان می گویند: من کوتاه می آیم تا به هدفم برسم. تو هم هر کاری می خواهی بکن.
در مواجهه با یک حیوان بزرگتر سلطه جو، اگر سگ کوچکتر، یا آرامتر، مطیعانه بر زمین دراز بکشد، شاید در کسب هدف نزدیکی که در آن لحظه آن را می خواهد بازنده شود، اما امنیتش را حفظ می کند و از آسیب دیدن جلوگیری می کند. این روش بسیار هوشمندانه است!
دکتر کورن درباره لحظه ی رو در رو شدن یک سگ ساکت و یک سگ درنده این جزئیات را ارائه می دهد: سگ آرامتر، فورا خودش را روی زمین می اندازد و شکمش را روی زمین می گذارد. و پس از آن سرش را از سگی که او را تهدید می کند دورتر می گیرد.
به عبارت دیگر، سگ آرامتر، تسلیم می شود، و محافظه کاری اش را با پایین نگه داشتن بدنش روی زمین که نشانه تسلیم شدن هم هست، رعایت می کند. انگار دارد می گوید: خیلی خب! باشه! تو بردی! پس دیگه دلیلی واسه دعوا کردن نداریم. من تسلیم شدم و از خیر آن چیزی که می خواستم گذشتم. می گذارم تو برنده شوی و در ازایش آرام بگیری و به من صدمه نزنی.
و در لحظه ای که سگ درنده آن محل را ترک می کند، سگ آرامتر، هنوز سالم و سرپا است و می تواند به زندگی نرمالش ادامه دهد!
دلیل اصلی این نوع از افسردگی چیست؟
در روابط بین آدم ها، این که یک نفر در مقابل کس دیگر از خیر چیزی می گذرد، نمود افسردگی دارد. و این نشان دهنده آن است که کوتاه آمدن در برخی از موقعیت های سخت زندگی، راه حلی است که مستقیما ما را به سمت افسردگی هدایت می کند.
در لحظه ای که شروع به احساس افسردگی کردیم چکار کنیم تا حس بهتری پیدا کنیم؟
تا اینجا متوجه شدیم که آدم ها هم با کوتاه آمدن در مواقع تنش دار، خودشان را ایمن نگه می دارند؛ اما بروز افسردگی، قیمتی است که در ازای ایمنی می پردازند. برای این که در چنین شرایطی به خودتان کمک کنید بهترین راه این است که این مساله را با یک روان درمانگر در میان بگذارید.
(اگر به زبان انگلیسی تسلط، و به سایت یوتیوب دسترسی دارید، دکتر هایتلر، در این ویدئوی تداکس راهکارها و جزئیات بیشتری را ارائه می دهند) بنابراین رفتار سگ های خانگی چه کمکی در خصوص فهمیدن دلایل افسردگی به ما می کند؟
سگ ها به ما می فهمانند که افسرده شدن، نیمه خالی لیوان است، و در ازایش شما از آسیب دیدن و درگیر شدن با افرادی که از شما قوی تر یا خطرناک تر هستند اجتناب می کنید.
خودِ فهمیدنِ این مساله، می تواند افسردگی فرد را از بین ببرد. دلیل بروز ضایعه، به شما قدرت روانی حل کردن آن را می دهد و در پی آن، در امان ماندن با این روش، به شما این آگاهی را می دهد، که در مواقع بعدی نیز بتوانید از خودتان مراقبت کنید و در خصوص این که بی گدار به آب بزنید یا نه، دچار تردید نشوید.
بنابراین، این راهکار ماست. دفعه ی بعد که در این شرایط احساس افسردگی کردید، در افکار تیره و منفی احساس افسردگی ای که سراغتان می آید نمانید. در عوض، چشم هایتان را ببندید و به این مسائل فکر کنید!
https://www.psychologytoday.com/blog/resolution-not-conflict/201706/what-dogs-can-teach-us-about-the-main-cause-depression

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up