راه های افزایش رفتار خوب در کودکان

راه های افزایش رفتار خوب در کودکان
آیا به یاد دارید که بستن بند کفش ها را به کودکی آموخته باشید. شما نخست به او نشان دادید که این کار را چگونه انجام دهد. سپس از او خواستید که برای نخستین بار این کار را امتحان کند. هنگامی که او مشغول این کار شد شما توجه و تشویق زیادی را نثار او کردید و او این رفتارهای شما را با تلاش جدی تری برای انجام این کار پاسخ داد. تشویق ، توجه ، لبخند ، بوسیدن ، نوازش و تاییدهای شما برای کودکتان و برای تقویت رفتار او اهمیت بسیار زیادی دارند.
درست به همان اندازه ای که پاداش دادن به رفتار خوب کودک اهمیت دارد پاداش ندادن به رفتار بد هم مهم تلقی میشود. هنگامی که شما رفتاری را می بینید و نمیخواهید کودکتان به آن ادامه دهد یک گزینه موثر که شما در اختیار دارید بی توجهی فعال آن است.
از بی توجهی فعال استفاده کنید.
بی توجهی فعال برگرفتن تمام توجه خود از کودکی است که رفتار سوء را از خود نشان می دهد. بی توجهی فعال ، حصول اطمینان از عدم پاداش دادن ناخواسته به رفتار بدکودک از طریق بذل توجه است. این روش مدیریت کودک خاصه برای کاهش قشقرق های کودکان نوپا و کودکان در سنین پیش از مدرسه موثر است.
چنانچه شما به کودک خود که در حال قشقرق و بدخلقی است توجه نشان داده و یا او را سرزنش کنید ناخواسته این رفتار او را پاداش داده اید. از بی توجهی فعال به منظور تضعیف قشقرق های کودک خود استفاده کنید.
در صورتی که کودک در محل ایمنی حضور دارد از اتاق بیرون بروید و تا زمانی که او ساکت نشده است به اتاق برنگردید. میتوانید به او پشت کرده و وانمود کنید که توجهتان به چیز دیگری جلب شده است. هنگامی که رفتار بد کودک متوقف شده توجه خود را به او معطوف کنید.
همچنین مواظب باشید که رفتار بد کودکتان شما را به دادن پاداش مادی ( مانند شیرینی قبل از شام) و یا یک پاداش فعالیتی ( مانند تماشای فیلم آخر شب تلویزیون در حالی که او فردا صبح باید به مدرسه برود ) وادار نکند.

راه های افزایش رفتار خوب در کودکان

از بی توجهی فعال به منظور تضعیف این سوء رفتارها استفاده کنید:
• نق زدن و سروصدا به راه انداختن
• لب ورچیدن و اخم کردن
• گریه کردن با صدای بلند به منظور تحت تاثیر قرار دادن والدین
• اصرار و مطالبه مداوم
• حبس تنفس و قشقرق ملایم
بی توجهی فعال اغلب به کاهش سوء رفتار کمک میکند.
یک الگوی خوب را ارائه دهید.
والدین پیوسته در حال نشان دادن و عرضه (( الگو)) های رفتاری به کودکان خود هستند. کودک شما حسن رفتار و سوء رفتار را با مشاهده و تقلید رفتار شما و رفتار دیگران می آموزد. مراقب باشید که ناخواسته یک الگوی رفتاری را به کودک خود ارائه ندهید که نمیخواهید آن را در رفتار او ببینید.
کودک شما به ویژه در مواقعی که شما با ناکامی ناشی از یک مشکل مواجه شده و یا با شخص دیگری دچار تعارض شده اید به رفتار شما توجهی خاص دارد. او با مشاهده شما یاد می گیرد که در آینده با ناکامی ها و تعارضاتی که برایش پیش کی آیند چگونه برخورد نماید.
چنانچه شما در برخورد با سایر مردم از طعنه و انتقاد فراوان استفاده کنید در واقع به کودک خود می آموزید که در گفتار خود بددهن باشد. برخی از کودکان با مشاهده والدین خود می آموزند که افراد در صورت صدمه دیدن ، بد و بیراه و فحش بر زبان می آورند.
گاهی اوقات کودکان قشقرق به پا کردن را با مشاهده والدین خود در حالاتی که کنترل هیجانات و رفتار خود را از دست داده اند می آموزند. شما چه بخواهید چه نخواهید برای کودکان خود الگو هستید! پس الگوی خوبی باشید.
همچنین کودکان نحوه رفتار را از مشاهده افراد در تلویزیون و در فیلم ها ، می آموزند. بسیاری از برنامه ها ، افراد را در حالاتی نشان می دهند که سعی دارند مشکلات و تعارضات با دیگران را با استفاده از پرخاشگری و خشونت ، حل و فصل نمایند. بر روی نوع برنامه های تلویزیونی و فیلم هایی که کودکتان می بیند نظارت داشته باشید . سعی کنید هرچه کمتر شاهد الگوهای خشونت باشد.
منبع : کتاب SOS! کمک برای والدین ؛ راه های افزایش رفتار خوب در کودکان نوشته لین کلارک ترجمه رضا رستمی و علی نیلوفری

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up