سندروم استرس پس از سقط جنین

سندرم استرس پس از سقط جنین (PASS) اثرات روانی پس از سقط جنین را تعریف می‌کند. این نوعی تروما است، اما در این مورد، تروما ناشی از سقط جنین است. صرف نظر از دیدگاه‌های فلسفی، مذهبی یا سیاسی در مورد سقط جنین، واقعیت این است که تجربه واقعی سقط، می‌تواند زنان را نه تنها در سطح شخصی تحت تاثیر قرار دهد، بلکه می‌تواند به‌طور بالقوه عواقب روانی داشته باشد.برخی از زنان ممکن است پس از تجربه تجاوز جنسی توسط یک غریبه یا کسی که می‌شناسند، سقط جنین را انتخاب کنند. برعکس، گاهی اوقات زنان ممکن است احساس کنند که تحت فشار شوهر، پارتنر یا یکی از اعضای خانواده، مجبور به ادامه بارداری خود نشوند. در هر صورت، سقط کردن به عنوان راه‌حلی برای شرایط استرس‌زا در نظر گرفته می‌شود.

علائم سندروم استرس پس از سقط جنین

  • احساس گناه: تجربه احساس گناه به این معنی نیست که شما مرتکب اشتباه شده‌اید یا «قوانین اخلاقی خود را نقض کرده‌اید». با این حال، احساسات مربوط به سقط جنین ممکن است پیچیده باشد و باید ترس از آنچه دیگران ممکن است فکر کنند را در نظر بگیرد.
  • اضطراب: اضطراب عمومی یک علامت رایج PTSD است. در مورد PASS، ممکن است اضطراب خاصی در مورد مسائل باروری و توانایی باردار شدن مجدد وجود داشته باشد. کسانی که سقط جنین می‌کنند ممکن است دچار اضطراب شوند. اضطراب ممکن است به دلیل این واقعیت باشد که سقط جنین می‌تواند خطر مشکلات باروری را افزایش دهد، اگر زن قصد دارد در آینده بچه دار شود.
  • بی‌حسی، افسردگی: دوباره علائم رایج PTSD است که می‌تواند در سندروم پس از سقط رخ دهد. تحقیقات نشان می‌دهد که سقط جنین ممکن است عاملی خطرناک برای افسردگی باشد و افسردگی ممکن است در هشت سال اول پس از سقط جنین ایجاد شود. زنانی که اولین بارداری آنها به سقط جنین ختم شد، در مقایسه با زنانی که اولین بار در زندگی خود باردار شدند، 65 درصد بیشتر در معرض افسردگی بالینی بودند.
  • فلاش بک‌ها: یکی از علائم بارز PTSD است و می‌تواند در این شرایط نیز اتفاق بیفتد، به خصوص که سقط جنین شامل یک روش جراحی است که در آن بیمار کاملا هوشیار است. این تجربه به خودی خود می‌تواند ناراحت‌کننده باشد. فلاش بک‌ها به عنوان احساسات و عواطف شدید و مداخله جویانه تعریف می‌شوند که در آن فرد رویداد آسیب‌زا و احساسات مرتبط پس از آن رویداد را دوباره زنده می‌کند. فرد کاملاً بیدار است و نمی‌تواند تفاوت بین واقعیت و این کابوس “بیداری” را تشخیص دهد.
  • افکار خودکشی: در موارد شدید، PTSD که از یک سقط جنین بحث‌برانگیز ناشی می‌شود، می‌تواند منجر به افکار یا تمایلات خودکشی شود و نیاز به درمان فوری دارد. توجه به این نکته مهم است که این یک علامت شایع یا مورد انتظار PASS نیست، اما مانند هر شکل دیگری از PTSD، ممکن است رخ دهد.

علائم دیگر سندروم پس از سقط جنین عبارت است از:

احساس کمتر در تماس با احساسات خود، افزایش تمایل به خشم و عصبانیت، تنهایی یا انزوا، احساس اعتماد به نفس کمتر، انکار، مصرف مواد مخدر یا مصرف الکل، اختلالات خوردن از جمله بی‌اشتهایی عصبی، بی‌خوابی یا کابوس.

راه‌های کمک به سندروم پس از سقط جنین

درحالیکه وضعیتی به نام سندرم پس از سقط جنین ممکن است برای برخی بحث برانگیز باشد، روانشناسان معتقدند که این وضعیت واقعی است و روان درمانی می‌تواند به شما کمک کند. علائم عاطفی را نباید نادیده گرفت. روانشناسان و روان درمانگران بسیار ماهر هستند و مشاوره و درمان را به شیوه‌ای دلسوزانه، بی‌طرفانه و بدون قضاوت ارائه می‌دهند.

احساسات پیچیده هستند و گاهی اوقات یک زن باید به دنبال مشاوره باشد تا به او کمک کند تا احساسات و عکس العمل‌های خود و همچنین هرگونه انگ درک شده یا واقعی را که ممکن است تجربه می‌کند مرتب کند. سندرم پس از سقط جنین وجود دارد و می‌توان بر آن غلبه کرد، حتی اگر زنان معتقد باشند که اجازه ندارند دوباره شاد باشند. یک مشاور دلسوز، بی‌طرف و مناسب می‌تواند به زنی که سقط جنین کرده است کمک کند تا با تصمیم خود کنار بیاید و دوباره آرامش پیدا کند.

نیلوفر علی‌بیگی

منبع:

Vanta, B. (January 03, 2023). What is Post-Abortion Stress Syndrome?. Taken from the link: https://healthnews.com/health-conditions/neurological-disorders/what-is-post-abortion-stress-syndrome/

Babel, S. (October 25, 2010). Post Abortion Stress Syndrome (PASS) – Does It Exist?. Taken from the link: https://www.psychologytoday.com/ca/blog/somatic-psychology/201010/post-abortion-stress-syndrome-pass-does-it-exist

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up