بی‌خوابی متناقض (بی‌خوابی پارادوکس)

بی‌خوابی متناقض (بی‌خوابی پارادوکس)

بی‌خوابی متناقض وضعیتی است که در آن فرد احساس می‌کند در طول شب در حالیکه واقعاً خوابیده است، نخوابیده است. همه‌ی ما شب‌هایی را تجربه کرده‌ایم که به نظر می‌رسید خواب‌های واضحی دیده‌ایم، که احساس می‌کردیم حتی یک ذره هم استراحت نکرده‌ایم. اگر تا به حال خسته بوده‌اید اما قادر به خوابیدن نیستید، احتمالاً با بی‌خوابی آشنا هستید. اما بی‌خوابی متناقض چیز دیگری است.

بی‌خوابی متناقض چیست؟

بی‌خوابی متناقض که قبلاً به عنوان ادراک نادرست وضعیت خواب شناخته می‌شد، یک اختلال خواب است که باعث می‌شود افراد حتی در هنگام خواب نیز احساس بیداری کنند و باعث می‌شود تعداد ساعت‌های خواب در هر شب را دست کم بگیرند. افراد مبتلا به این اختلال ممکن است احساس کنند علیرغم اینکه برای مدت زمان نسبتاً طبیعی می‌خوابند، به سختی خوابیده‌اند.

بی‌خوابی متناقض زمانی رخ می‌دهد که احساس می‌کنید با وجود اینکه واقعاً خوابیده‌اید، به خواب نرفتید یا به اندازه کافی نخوابیدید. این وضعیت گیج‌کننده بی خوابی متناقض نامیده می‌شود که به عنوان درک نادرست حالت خواب نیز شناخته می‌شود.

علائم بی‌خوابی متناقض

علائمی بی‌خوابی متناقض که ممکن است تجربه کنید شامل موارد زیر است:

 • خواب تازه
 • احساس می‌کنید بیشتر شب بیدار هستید
 • افکار مداوم یا نشخوار فکری هنگام تلاش برای خواب
 • احساس اضطراب در هنگام خواب
 • خواب آلودگی در طول روز
 • احساس خستگی و کسل بودن
 • آگاهی مداوم از محیط اطراف خود در هنگام خواب
 • مشکل در عملکرد در محل کار یا اجتماعی

عواقب و عوارض  بی‌خوابی متناقض

 • بی‌خوابی متناقض می‌تواند کاملا خسته‌کننده باشد و توسط برخی عذاب‌آور توصیف می‌شود. ممکن است ماه‌ها یا سال‌ها باشد که احساس می‌کنید نمی‌خوابید، بدون اینکه تسکین پیدا کند.
 • عواقب بی‌خوابی متناقض نیز می‌تواند بر بار کلی سلامت روان شما بیفزاید، به خصوص اگر با یک اختلال اضطرابی زندگی می‌کنید. افزایش اضطراب در مورد کمبود خواب شما در هر شب می‌تواند در نهایت یک کمبود خواب واقعی ایجاد کند.
 • ماهیت ذهنی بی‌خوابی متناقض حتی ممکن است روابط شما را پیچیده کند. شریک زندگی شما ممکن است تجربه شما را باطل کند و بیان کند که به نظر می‌رسد آرام می‌خوابید، اگرچه می‌دانید که این درست نیست.
 • ممکن است در همکاران و دوستان خود احساس راحتی نکنید، که بیان می‌کنند خسته به نظر نمی‌رسید یا نسبت به ادعاهای خود شک دارید.
 • بازدید از متخصصان مراقبت‌های بهداشتی نیز می تواند تلاشی باشد، زیرا داروهای تجویز شده ممکن است بی‌اثر باشند یا فقط برای مدتی موثر باشند.
 • در حالی که بی خوابی متناقض خطرناک نیست، ممکن است از نظر احساسی چالش برانگیز باشد. یک فرد ممکن است از بی خوابی ادراک شده خود احساس ناامیدی کند.
 • این وضعیت همچنین می‌تواند باعث درگیری با دیگران شود، مانند خانواده و دوستانی که مشاهده می‌کنند فرد به طور طبیعی می‌خوابد یا پزشکانی که نتایج یک مطالعه خواب را بررسی می‌کنند. اگر فرد تشخیص خود را نپذیرد، ممکن است به دنبال درمان برای وضعیتی که ندارد ادامه دهد.
 • گاهی اوقات، بی خوابی متناقض می‌تواند منجر به استفاده از داروهای خواب آور شود. با این حال، از آنجایی که فرد بی خوابی ندارد، مصرف دارو غیرضروری است. اما از آنجایی که بی خوابی آنها بهبود نمی‌یابد، ممکن است فرد به استفاده از دارو در تلاشی بی‌نتیجه برای “درمان” این بیماری ادامه دهد. این می‌تواند منجر به اعتیاد یا عوارض جانبی دارو شود.

علل بی‌خوابی متناقض

بی‌خوابی متناقض می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت ظاهر شود. این به عنوان یک اختلال پیچیده شناخته می‌شود، به این معنی که دلیل واحدی وجود ندارد که چرا برخی افراد خواب خود را متفاوت درک می‌کنند.

با این حال، مبانی علمی برخی از شایع‌ترین علل بی خوابی متناقض را نشان می‌دهد:

 • برانگیختگی بیش از حد. این می‌تواند ناشی از استرس باشد و اضطراب می‌تواند منجر به افزایش آگاهی و این باور غلط شود که فرد نخوابیده است.
 • عوامل بیولوژیکی. تفاوت‌های طبیعی بین افراد در طول مدت و کیفیت خواب و همچنین ترکیبات شیمیایی مغز و ارتباط عملکردی آنها وجود دارد و متأسفانه برخی از افراد ممکن است مستعد طبیعی برای درک نادرست خواب خود باشند.
 • اختلالات در طول شب. سر و صدا و سایر عوامل حواس پرتی می‌تواند منجر به بیدار شدن مکرر شود و به درک بی خوابی کمک کند.
 • بهداشت نامناسب خواب. نور در اتاق خواب و همچنین استفاده از محرک‌هایی مانند کافئین می‌تواند بر خواب تأثیر منفی بگذارد و گاهی اوقات منجر به بی خوابی متناقض شود.
 • اختلالات عصبی روانی. افسردگی، اختلالات اضطرابی و اختلالات وسواس فکری می‌توانند بر ادراک خواب تأثیر بگذارند و بی خوابی متناقض را تشدید کنند. سایر شرایط سلامت روان، مانند دوقطبی، اسکیزوفرنی، و اعتیاد به الکل، ممکن است با بی خوابی متناقض همراه باشد.

بی خوابی متناقض در مقابل خواب متناقض

خواب متناقض به خواب حرکت سریع چشم (REM) اشاره دارد. در طول خواب REM، چشم‌ها به سرعت به سمت جلو و عقب حرکت می‌کنند. این مرحله از خواب است که در طی آن اغلب رویاهای واضح رخ می‌دهد. این بخشی از یک چرخه خواب طبیعی است. خواب کم REM ممکن است باعث شود شما احساس استراحت ضعیفی کنید.

بی خوابی متناقض به این معناست که فرد معتقد است زمانی که خواب است بیدار است یا معتقد است که بی خوابی دارد در حالی که اینطور نیست. هیچ ارتباطی با خواب REM یا اختلالات خواب REM ندارد.

بی خوابی متناقض و سایر اختلالات

بی خوابی متناقض ممکن است در کنار سایر اختلالات، اعم از مرتبط با خواب و غیره، رخ دهد.

 1. آپنه انسدادی خواب: افراد مبتلا به آپنه انسدادی خواب (OSA)، یک اختلال تنفسی در خواب، نسبت به افراد بدون OSA احتمال بیشتری دارد که طول مدت خواب خود را بیش از حد یا دست کم بگیرند.
 2. افسردگی: اگرچه بی خوابی یکی از علائم رایج افسردگی است، برخی از افراد مبتلا به اختلال افسردگی اساسی نیز ممکن است اختلاف بین طول خواب ذهنی و عینی خود را تجربه کنند.
 3. اختلال استرس پس از سانحه: در حالی که تخمین زده می‌شود 70 درصد از افراد مبتلا به اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) بی خوابی را تجربه می‌کنند، مطالعات نشان داده‌اند که تفاوت کمی در خواب افراد مبتلا به PTSD در مقایسه با گروه کنترل وجود دارد، که نشان می‌دهد بی خوابی متناقض ممکن است در مشکلات خواب مرتبط با PTSD نقش داشته باشد.
 4. سندرم روده تحریک پذیر: تحقیقات نشان می‌دهد که افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر ممکن است مدت زمان خواب خود را دست کم بگیرند.

تشخیص بی خوابی متناقض

از آنجایی که تشخیص بی خوابی متناقض مستلزم تایید این است که فرد زمانی که فکر می‌کند بیدار است می‌خوابد، تشخیص معمولاً پس از مطالعه و آزمایش خواب انجام می‌شود که به عنوان پلی سومنوگرافی شناخته می‌شود، یک مطالعه خواب یا پلی سومنوگرافی به پزشکان اجازه می‌دهد تا به طور عینی زمان خواب یا بیداری فرد را تأیید کنند، که سپس می‌تواند با طول خواب گزارش شده توسط خود مقایسه شود.

همچنین می‌توان بی‌خوابی متناقض را با استفاده از اکتی گرافی، نوعی از تجزیه و تحلیل خواب که شامل استفاده از یک دستگاه ساعت مچی در منزل است، تشخیص داد.

با این حال، تشخیص بی خوابی متناقض دشوار است. به بیماری که گزارش می دهد بی خوابی را تجربه می کند، معمولاً مطالعه خواب انجام نمی شود، مگر اینکه به درمان پاسخ ندهد یا پزشکش معتقد باشد که اختلالات خواب دیگری دارد. افراد تنها در صورتی با بی خوابی متناقض تشخیص داده می شوند که دلیل ذهنی یا جسمی دیگری برای قضاوت نادرست خواب خود نداشته باشند.

درمان بی خوابی متناقض

در حالی که هیچ پروتکل درمانی استانداردی برای بی خوابی متناقض وجود ندارد، تعدادی گزینه درمانی بالقوه وجود دارد. افرادی که مشکوک به بی خوابی متناقض هستند باید با پزشک خود صحبت کنند، زیرا پس از تشخیص، می توانند مناسب ترین درمان را تجویز کنند.

زندگی با درک مداوم از کمبود خواب می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد. خوشبختانه، استراتژی‌ها و مداخلاتی وجود دارد که می‌تواند به مدیریت بی‌خوابی متناقض کمک کند:

 1. درمان شناختی رفتاری. نشان داده شده است که این درمان یک رویکرد بسیار موثر برای مدیریت اختلالات خواب، از جمله بی خوابی متناقض است. بر روی تغییر الگوهای افکار و رفتارهای منفی که با خواب مرتبط هستند و آموزش عادات خواب سالم‌تر تمرکز می‌کند. مطالعات متمرکز بر استفاده از درمان شناختی رفتاری برای افراد مبتلا به بی خوابی نشان می‌دهد که می‌تواند کیفیت خواب و طول خواب درک شده را بهبود بخشد و آن را به یک درمان بالقوه مفید برای بی خوابی متناقض تبدیل می‌کند.
 2. رعایت بهداشت خواب مناسب. ایجاد یک محیط خواب راحت و ایمن حیاتی است. به عنوان مثال، حذف سر و صدا، کاهش نور، و تنظیم دمای اتاق خواب می‌تواند کیفیت خواب را بهبود بخشد. توصیه می‌شود مصرف محرک‌هایی مانند کافئین، نیکوتین و الکل را نزدیک به زمان خواب محدود کنید یا از آن اجتناب کنید. در نهایت، ایجاد یک روال خواب ثابت، حتی در تعطیلات آخر هفته، می‌تواند به تنظیم الگوهای خواب و بهبود درک خواب کمک کند.
 3. مدیریت استرس و اضطراب. تمرین‌هایی مانند مدیتیشن و تمرین‌های تنفس عمیق می‌تواند به کاهش برانگیختگی جسمی و روانی، به‌ویژه قبل از خواب کمک کند و منجر به بهبود درک خواب شود. اگر فکر می کنید ممکن است بی خوابی متناقض داشته باشید، مهم است که با پزشک عمومی خود مشورت کنید، که می‌تواند شما را به یک متخصص اختصاصی ارجاع دهد و درمان مناسب را ارائه دهد.
 4. دارو درمانی. از جمله آرام بخش‌ها و داروهای ضد روان پریشی، برای درمان بی خوابی متناقض استفاده شده است. با این حال، آنها ممکن است عوارض جانبی داشته باشند، و در مورد اثربخشی آنها اتفاق نظر بالینی وجود ندارد. داروهای بی خوابی معمولاً شامل داروهای آرام بخش و خواب آور هستند که هدف آنها کمک به خوابیدن یا ماندن در خواب است. با این حال، آنها می توانند اعتیادآور باشند، که یکی از دلایلی است که معمولاً ابتدا درمان توصیه می‌شود که به صورت طولانی و بدون تجویز استفاده نشود.

داروهای رایج برای بی خوابی عبارتند از:

 • ملاتونین
 • اسزوپیکلون (Lunesta)
 • زالپلون (سونات)
 • زولپیدم (Ambien)
 • میرتازاپین (رمرون)

۵. آموزش خواب. آموزش خواب و راهنمایی در زمینه بهداشت خواب و تکنیک‌های آرام‌سازی است. گاهی اوقات آموزش خواب همراه با مطالعه خواب ارائه می‌شود، که در آن شرکت کننده در مطالعه و یک پزشک نتایج را بررسی می‌کنند و در مورد اختلاف بین مدت زمان خواب درک شده و واقعی بحث می کنند.

کمک حرفه برای درمان

در حالی که هنوز این اختلالی است که تا حد زیادی مورد مطالعه قرار نگرفته است، بی خوابی متناقض یک اختلال خواب واقعی و آزاردهنده است. این شبیه بی خوابی مزمن است، اما شامل ناهماهنگی در درک شما از خواب است.

اگر با بی خوابی متناقض درگیر هستید، بدانید که درمان‌هایی وجود دارد که ممکن است به شما کمک کند. ممکن است ارزشمند باشد که به یک متخصص سلامت روان مراجعه کنید که بتواند درمان مناسب را به شما ارائه دهد.

در غیر این صورت، بهداشت خواب بخش مهمی از سلامت کلی است. ایجاد عادات شبانه سالم می‌تواند بر کیفیت خواب شما تأثیر مثبت بگذارد و می‌تواند مکانی عالی برای شروع باشد.

اگر فکر می‌کنید ممکن است بی خوابی متناقض داشته باشید، مهم است که با پزشک متخصص در این حوزه صحبت و مشورت کنید تا با راهنمایی‌های حرفه‌ای در صورت نیاز، بتوانید گام هایی را در جهت استراحت شبانه بهتر و زندگی سالم تر بردارید.

نیلوفر علی بیگی

منابع:

Summer, J. & Singh, A. (January 3, 2024). Paradoxical Insomnia: The Misperception of Your Sleep State. Taken from the link: https://www.sleepfoundation.org/insomnia/paradoxical-insomnia

Vaišvilaitė, L. (November 16, 2023). Paradoxical Insomnia: Sleeping But Not Feeling Like You’ve Slept. Taken from the link: https://healthnews.com/sleep/sleep-disorders/paradoxical-insomnia-causes-and-treatment/

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up