اختلال بیش‌فعالی و دوقطبی: چگونه تشخیص اشتباه می‌تواند رخ دهد

تشخیص اشتباه اختلال بیش‌فعالی و دوقطبی

اختلال بیش فعالی (ADHD) و اختلال دوقطبی دو تشخیص بسیار متفاوت برای سلامت روان هستند، اما آنها بیشتر از آنچه فکر می‌کنید مشترک هستند. این وجوه مشترک باعث سردرگمی و عدم قطعیت بین این دو تشخیص شده و تعیین تشخیص دقیق را برای پزشکان گاهی دشوار کرده می‌کند. تشخیص نادرست در هر حرفه پزشکی یا روانشناسی امکان پذیر است، اما چرا تشخیص اشتباه بین ADHD و دوقطبی اینقدر رایج است؟

اختلال بیش فعالی در مقابل اختلال دوقطبی – تفاوت چیست؟

ADHD به عنوان یک اختلال عصبی رشدی شناخته می‌شود که باعث مشکلات بی‌توجهی، رفتارهای تکانشی و بیش‌فعالی می‌شود. دوقطبی یک اختلال خلقی است و بیشتر به خاطر اپیزودهای «شیدایی» آن شناخته می‌شود، جایی که تغییرات غیرعادی در سطح خلق و خو، انرژی و علاقه رخ می‌دهد. در حالیکه این دو اختلال علائم همپوشانی دارند، بزرگترین تفاوت این است که یکی به عنوان اختلال شناختی (ADHD) و دیگری به عنوان اختلال خلقی (دوقطبی) طبقه‌بندی می‌شود.

چرا تمایز بین ADHD و دوقطبی اینقدر مهم است؟

همه چیز به درمان و برنامه‌ریزی برمی‌گردد. روش‌های درمانی، راهبردهای مقابله‌ای و فرصت‌های رشد برای یک اختلال شناختی در مقابل یک اختلال خلقی بسیار متفاوت است.

چیزی به کوچکی یا بی اهمیت بودن تجویز داروی نادرست، یا آموزش ابزارهای درمانی غیرمفید، می‌تواند باعث استرس، نگرانی و شک و تردید غیرضروری در فردی با هر یک از این تشخیص‌ها شود. ناگزیر باعث بدتر شدن احساس آنها و مانع شدن شانس رشد، بهبودی و پذیرش خود می‌شود.

چرا تشخیص اختلال بیش‌فعالی و دوقطبی ، اشتباه اتفاق می‌افتد؟

واقعیت جالب: دوقطبی و ADHD اغلب با هم اتفاق می‌افتند و میزان ابتلا به آن در بزرگسالان به 20 درصد می‌رسد. در حالیکه این میزان همبودی باید به اندازه کافی قابل توجه باشد که ارزیابی دوگانه هر دو اختلال را پیشنهاد کند، دوقطبی و ADHD اغلب به عنوان نگرانی‌های مستقل در نظر گرفته می‌شوند. اگر به صورت جداگانه بررسی شود، تشخیص اشتباه ممکن است به دلایل زیر رخ دهد:

  • تظاهر علائم مشابه. تعدادی از علائم افسردگی و شیدایی مرتبط با دوقطبی شبیه علائم ADHD و بالعکس است. به عنوان مثال، بیش فعالی، مسائل کنترل تکانه، رفتارهای پرخطر، و بی‌نظمی‌های خواب مانند یک دوره شیدایی برای افراد مبتلا به دوقطبی به نظر می‌رسد، با این حال، این علائم نیز از علائم رایج تحریک بیش از حد با ADHD هستند.
  • فقدان اطلاعات در مورد هر وضعیت سلامت روان. در حال حاضر، ADHD شایع‌تر از اختلال دوقطبی است. اطلاعات، منابع و تحقیقات بیشتری برای حمایت از درمان های ADHD نسبت به دوقطبی وجود دارد. به دلیل آشنایی کمتر پزشکان و عموم مردم، نتیجه گیری اغلب بر اساس اطلاعات یا سوگیری‌های یک فرد خاص انجام می‌شود.
  • فشار برای تشخیص سریع. فشار بر پزشکان برای تشخیص سریع بی پایان است. درخواست‌های بیماران، شرکت‌های بیمه، همکاران، محدودیت‌های زمانی و غیره ممکن است باعث شود پزشکان تصمیم‌های تشخیصی بگیرند که صرفاً بر اساس معیارهای تشخیصی نیست.

عواقب تشخیص اشتباه اختلال بیش‌فعالی و دوقطبی

تشخیص دقیق سلامت روان باید اولین قدم برای درمان و مدیریت علائم باشد. این گام اول بسیار مهم است. تشخیص نادرست ADHD و دوقطبی می‌تواند تأثیر عمده‌ای بر کیفیت زندگی و زندگی روزمره فرد داشته باشد. سردرگمی در مورد تشخیص می‌تواند منجر به احساس ناشناخته، کم ارزشی و/یا شرم‌آور شدن فردی در زمانی که درمان مؤثر نیست، شود.

برنامه‌های درمانی نادرست ممکن است علائم را بدتر کند یا عوارض جانبی ناخواسته‌ای مانند تروما اضافی، مسائل مربوط به اعتماد یا سایر اختلالات سلامت روان ایجاد کند. درمان نگرانی‌های مربوط به سلامت روان باید حول محور بهبود عزت نفس، استراتژی‌های مقابله، و عملکرد کلی باشد و تنها راه انجام آن تشخیص درست است.

4 نکته برای جلوگیری از ADHD در مقابل تشخیص اشتباه دوقطبی

وقتی به تشخیص اشتباه فکر می‌کنید این نکات را در نظر بگیرید:

  • صریح و صادقانه با ارائه دهنده خود صحبت کنید. این اولین قدم عالی است. هرچقدر هم که ساده به نظر برسند، هیچ شرمی از پرسیدن و صحبت از طریق نکات روشنگری وجود ندارد.
  • دقیق و واضح بودن در مورد آنچه تجربه می‌کنید. شما هرگز نمی‌دانید چه اطلاعاتی می‌تواند مفیدترین باشد. داشتن مثالی از زندگی واقعی برای بحث به پزشک کمک می‌کند تا تصمیمات آگاهانه‌تری بگیرد.
  • نظر دوم را دریافت کنید. ارائه دهنده دیگری در منطقه خود یا یک متخصص ADHD یا اختلال دوقطبی را در نظر بگیرید.
  • وکیل خود باشید. یک ارائه دهنده برای کمک وجود دارد، اما هیچکس شما را بهتر از شما نمی‌شناسد! تحقیقات خود را در نظر بگیرید و تجربیات خود را ثبت کنید تا به شما کمک کند هنگام صحبت با یک ارائه دهنده بهتر بیان کنید.

گاهی حتی حرفه‌ای‌ها هم اشتباه می‌کنند. اهمیت تشخیص صحیح می‌تواند تفاوت بین شفا و آسیب باشد. در مورد ADHD و دوقطبی، می‌تواند تفاوت بین ایمنی و ثبات، یا خطر و هرج و مرج باشد.

هیچ راه اثبات کاملی برای اطمینان از عدم تشخیص اشتباه وجود ندارد، اما حمایت از سلامت روان شما این شانس را کاهش می‌دهد. با ارائه دهندگان خود صحبت کنید و تا زمانی که تشخیص صحیح را برای خود پیدا کنید، همکاری کنید.

نیلوفر علی بیگی

منابع:

Rehome, K. (May 03, 2023). ADHD and Bipolar: How Misdiagnosis Can Happen. Taken from the link: https://healthnews.com/health-conditions/common-personality-disorders/adhd-and-bipolar-how-misdiagnosis-can-happen/

 

 

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up