مازوخیست

مازوخیست ، یک نوع اختلال نابهنجار است که در آن افراد از عذاب و شکنجه‌‌ای که متحمل می‌شوند، لذت جنسی کسب می‌کنند. کانون اصلی این نابهنجاری تحقیر شدن، کتک خوردن، به بند کشیده شدن یا رنج بردن است. در واقع تحقير شدن برای افراد مازوخیسم امری لذت‌بخش است.

انواع مازوخیسم

 1. مازوخیسم جنسی:

فروید از این نوع مازوخیسم به عنوان مازوخیسم اروتیک یاد می کند که شامل یافتن لذت جنسی در تجربه درد است.

 1. مازوخیسم روانی:

این یک نوع مازوخیسم غیرجنسی است و شامل لذت بردن از تجربه درد روانی است. چنین دردی می‌تواند به خودی خود یا توسط دیگران ایجاد شود.

 1. مازوخیسم اخلاقی:

این نوعی از مازوخیسم است که شامل تحمل رنج برای کاهش احساس گناه است. این می‌تواند شامل خود تنبیهی باشد و ممکن است نوعی عقده گناه را نشان دهد، اما همچنین می‌تواند شامل اعمال ایثارگرانه و فداکارانه، اجتماعی یا نوع دوستانه باشد که به نفع دیگران است.

 1. مازوخیسم تطبیقی:

این نوع مازوخیسم شامل لذت بردن از دوره‌های موقت درد یا ناراحتی است که در نهایت منجر به تاخیر در ارضا می‌شود. برای مثال، شخصی ممکن است یک خوراکی مورد علاقه خود را ذخیره کند تا بعداً از آن لذت ببرد زیرا از عذاب انتظار لذت می برد

علائم یک فرد مازوخیست چیست؟

تنها راه برای اینکه واقعاً بفهمیم کسی مازوخیست است این است که مستقیماً به شما بگوید که از این مسئله لذت می‌برد. اگر شریک جنسی او هستید، ممکن است نشانه‌های خاصی را دریافت کنید، اما تنها راه برای دانستن این است که آیا آن شخص می‌خواهد به شما بگوید یا خیر.

برخی از رایج‌ترین علائم مازوخیست، عبارتند از:

 • فرد مازوخیست به دنبال موقعیت‌هایی برای از خودگذشتگی است:

افراد مازوخیست ممکن است خود را در موقعیت‌هایی قرار دهند که مجبور شوند نیازهای دیگران را بالاتر از نیازهای خود قرار دهند. حتی ممکن است این رفتارها باعث رنج و درد خود فرد شود.

 • فرد مازوخیست در هنگام مواجهه با موقعیت‌های دردناک یا دشوار از دیگران کمک نمی‌گیرد:

زمانی که یک مازوخیست با موقعیت‌های سخت یا دردناکی مواجه می‌شود، ممکن است به جای درخواست از دیگران برای کمک یا تسکین، درد را تحمل کند.

 • فرد مازوخیست با افراد سلطه‌گر یا خودشیفته بیشتر رابطه برقرار می‌کنند:

مازوخیست‌ها ممکن است علاقه زیادی به برقراری رابطه با افراد خودشیفته داشته باشند. در حالی که شرکای آنها ممکن است آنها را تحقیر، شرمنده، دستکاری یا نادیده بگیرند.

 • فقدان قاطعیت:

مازوخیست‌ها اغلب تا حدی با مشکلات کنار می‌آیند و مطیع هستند. هنگامی که مردم از آنها سوء استفاده می‌کنند، یک فرد مازوخیست به ندرت از خودش دفاع می‌کند.

 • کمال‌گرایی:

افراد کمال‌گرا وقتی نتوانند انتظارات خودشان را برآوردن کنند ممکن است دست به تنبیه خود بزنند و از این کار خود لذت می برند.

 • عدم مراقبت از خود، لذت‌های کوچک و شادی‌های روزمره:

انکار کردن خود اغلب یکی از علائم مازوخیسم بودن است. یک مازوخیست ممکن است نیازهای خودش را تا حد درد نادیده بگیرد. آنها از ناراحت کردن خودشان لذت می‌برند.

 • خود خرابکاری:

مازوخیست‌ها نیز تمایل دارند شانس خود را برای موفقیت خراب کنند. در حالیکه این گاهی اوقات با ترس از موفقیت مرتبط است، برخی افراد ممکن است از شکست خود لذت ببرند. وقتی همه چیز خیلی خوب پیش می‌رود، یک فرد مازوخیست ممکن است راهی برای خرابکاری خود پیدا کند تا بتواند احساس ناامیدی یا بدبختی را تجربه کند.

چه چیزی باعث مازوخیست شدن افراد می شود؟

دلایل دقیق مازوخیسم کاملاً مشخص نیست. انواع مختلف مازوخیسم ممکن است دلایل متفاوتی داشته باشند. با این حال، تحقیقات بیشتری باید در مورد تشخیص علل دقیق مازوخیسمی انجام شوند.

 • یک نظریه در مورد منشأ تمایلات مازوخیستی ممکن است در دوران کودکی ردیابی شود.
 • ریشه‌های یک شخصیت مازوخیست یا «شخصیت خود شکست‌دهنده» ممکن است نتیجه یک مبارزه اولیه اراده بین یک کودک در حال رشد و والدینی باشد که مصمم به حفظ کنترل کودک به هر قیمتی هستند.
 • والدینی که خواستار پذیرش و اطاعت کامل هستند، اجازه نمی‌دهند کودک نیازها، نظرات، احساسات و خواسته‌های خود را داشته باشد. محبت و پذیرش مشروط وقتی به افراط کشیده شود، والدین کنترل‌کننده ممکن است کودک را تنبیه، بدرفتاری و تحقیر کنند و در صورت عدم رعایت کودک تهدید به ترک کردن یا مجازات بدتر کنند.
 • رفتار کنترل‌کننده یا انتقادی والدین ممکن است به صدای درونی‌شده‌ای از یک منتقد درونی قلدر و خودشکسته تبدیل شود که به کودک می‌گوید که شایسته رفتاری است که دریافت می‌کند.

مازوخیسم غیرجنسی

یک مطالعه در سال 2020 که در مجله شخصیت منتشر شد، ارتباط بین مازوخیسم غیرجنسی و ویژگی‌های شخصیت ضد اجتماعی را مورد بررسی قرار داده است. در این مطالعه، افراد مازوخیست از خوردن غذاهای تند، دریافت ماساژهای دردناک و شنیدن جوک‌های زننده لذت می‌بردند. چنین افرادی همچنین سطوح بالایی از صفات ضداجتماعی را نشان دادند، از جمله مواردی که محققان به عنوان سادیسم روزمره، روان‌پریشی تحت بالینی، و سطوح پایین صداقت و فروتنی اشاره کردند.

چگونه با ویژگی‌های مازوخیستی مقابله کنیم؟

مازوخیست بودن همیشه هم یک چیز منفی نیست. لذت بردن از انواع خاصی از درد در زمینه‌های خاص غیرمعمول نیست (مانند لذت بردن از تماشای فیلم‌های غمگین)، و حتی می‌تواند سالم باشد (مانند ادغام مازوخیسم جنسی در یک رابطه توافقی و مثبت جنسی).

اما اگر تمایلات مازوخیستی باعث آسیب، پریشانی یا منجر به رفتارهای بالقوه مخاطره‌آمیز می‌شود، مهم است که به دنبال درمان وضعیت خود باشید. در این شرایط بهتر است

 • با یک روانشناس یا روانپزشک برای مقابله با درد خود مشورت کنید.

علاوه بر آن می‌توانید راهکارهای زیر را امتحان کنید:

 • استراتژی‌های آرامش را تمرین کنید

به دنبال راه‌هایی برای رفع هر گونه اضطرابی باشید که ممکن است شما را مجبور کند از طریق مازوخیسم به دنبال لذت بگردید. در این شرایط تکنیک های تمدد اعصاب که می‌توانند برای مدیریت استرس و اضطراب مفید باشند، عبارتند از:

 • رایحه درمانی
 • نفس عمیق
 • مراقبه
 • ذهن آگاهی
 • آرامش پیشرونده عضلانی
 • تجسم
 • یوگا
 • با احساسات منفی مقابله کنید.

تمایلات مازوخیستی ممکن است زمانی که شما با احساسات منفی دست و پنجه نرم می‌کنید، مانند احساس بد نسبت به خودتان یا درماندگی، بروز پیدا کنند. یافتن راه‌هایی برای تحمل بهتر پریشانی و تمرین پذیرش عاطفی در مورد احساسات منفی می‌تواند مفید باشد.

 • مکانیسم‌های مقابله‌ای را یادبگیرید.

مهارت‌های مقابله‌ای مثبت می‌تواند شامل جستجوی حمایت اجتماعی، یادداشت روزانه، پرت کردن حواس خود، ورزش کردن، مراقبه، گوش دادن به موسیقی باشند که به شما کمک می‌کنند علائم خود را تسکین دهید.

Cherry, K. (March 22, 2023). The Types and Signs of a Masochist. Taken from the link: https://www.verywellmind.com/what-is-a-masochist-7104805

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up