زبان بدن را بهتر بشناسید

زبان بدن را بهتر بشناسید

زبان بدن یک ارکستر بی‌صدا است، زیرا مردم دائماً سرنخ‌هایی از آنچه فکر می‌کنند و احساس می‌کنند به ما می‌دهند. پیام‌های غیرکلامی شامل حرکات بدن، حالات چهره، لحن و صدا و سایر سیگنال‌ها در مجموع به عنوان زبان بدن شناخته می‌شوند.

زبان بدن چیست؟

زبان بدن به انواع روش‌های ارتباط غیرکلامی یا رفتاری اشاره می‌کند که یک فرد از طریق رفتارهای بدنی خود، بدون آنکه صحبتی بکند با دیگران به‌طور مستقیم یا غیرمستقیم ارتباط برقرار می‌کند. تظاهرات‌ریز (نمایش مختصر احساسات در صورت)، حرکات دست، و وضعیت قرارگیری بدن، همگی تقریباً بلافاصله در مغز انسان ثبت می‌شوند. به همین دلیل، زبان بدن می‌تواند به شدت نحوه درک یک فرد، و نحوه تفسیر انگیزه، خلق و خوی دیگران و باز بودن دیگران را نشان دهد.

چگونه می‌توانم خواندن زبان بدن را یاد بگیرم؟

صورت اولین جایی است که باید به آن نگاه کرد، ابروهای کمانی ممکن است نشان دهنده دعوتی باشد، و لبخند زدن نشانه دیگری از استقبال فرد از شما است. و آیا فردی که نزدیک شما ایستاده یا نشسته است؟ اگر چنین است، پس علاقه وجود دارد. به علاوه، آغوش باز فقط همین است: باز.

چگونه می توانید بفهمید که کسی جذب شما شده است؟

اگر شخصی به طور مکرر بازوی شما را لمس کند، دستی سبک را روی شانه شما بگذارد یا با آرنج شما برخورد کند، آن شخص به سمت شما جذب می شود و این را با افزایش لمس نشان می دهد. افراد علاقه مند به یکدیگر بیشتر لبخند می زنند و حتی ممکن است دهان آنها کمی باز باشد. درگیر شدن در تماس چشمی نشانه دیگری است. فردی که به شما متمایل می شود یا زبان بدن شما را منعکس می کند نیز علاقه نشان می دهد.

آینه کاری چیست؟

یک شکل رایج از زبان بدن، انعکاس ژست‌ها و رفتارهای دیگران است. آینه‌کاری همچنین شامل تقلید از الگوهای گفتاری و حتی نگرش‌های شخص دیگر است. این روشی برای ایجاد رابطه با دیگران است. ما از طریق تقلید از دیگران یاد می‌گیریم و این بیشتر یک عمل ناخودآگاه است. افرادی که جذب یکدیگر می‌شوند در واقع حرکات و رفتارهای یکدیگر را کپی می‌کنند.

چشمان شما چگونه احساس شما را بیان می‌کنند؟

انسداد چشم یا پوشاندن چشمان شما بیانگر احساساتی مانند ناامیدی و نگرانی است. و گاهی اوقات پلک‌ها بسته می‌شوند تا عزم راسخ نشان دهند، درحالیکه گاهی پلک‌ها به هم می‌زند تا نشان دهد که شما احساس خجالت می‌کنید.

دست زدن به گردن یعنی چه؟

وقتی استرس دارید، دست زدن یا نوازش گردن نشانه رفتار آرام‌بخشی است. همه ما گردن خود را در پشت، کنار و همچنین زیر چانه می‌مالیم. ناحیه گوشتی زیر چانه دارای انتهای عصبی است و نوازش آن ضربان قلب را کاهش می‌دهد و ما را آرام می‌کند.

حرکات مختلف دست به چه معناست؟

دست‌ها چیزهای زیادی را در مورد یک شخص آشکار می‌کنند. هنگامی که احساس اعتماد به نفس می‌کنید، فضای بین انگشتان شما بزرگ می‌شود، اما زمانیکه احساس ناامنی می‌کنید این فاصله کمتر می‌شود و مالش دست‌ها استرس را منتقل می‌کند.

روی‌هم گذاشتن پای خود در حالت ایستاده به چه معناست؟

برای اینکه دیگران در هنگام ایستادن احساس راحتی کنند، روی هم گذاشتن پاها نشان می‌دهد که به حرف‌های طرف مقابل علاقه‌مند هستید. پاهای روی هم ایستاده به شما کمک می‌کند تا بگویید که با طرف مقابل راحت هستید.

روش صحیح دست دادن چیست؟

در حین برقراری تماس چشمی محکم دست بدهید، اما دست فرد را فشار ندهید – هدف شما این است که احساس راحتی به کسی کنید، نه ادعای تسلط. مهم است که نسبت به هنجارهای فرهنگی حساس باشید: اگر دست دادن ضعیفی دریافت کردید، ممکن است این فرد از پس‌زمینه‌ای آمده باشد که در آن دست دادن ملایم امری عادی است.

چگونه می‌توانید تشخیص دهید که فردی عمیقاً مضطرب است؟

یخ زدن در محل، تکان دادن به جلو و عقب، و انحراف در موقعیت جنینی همه به عنوان «رفتارهای محفوظ» شناخته می‌شوند، زیرا تنها زمانی استفاده می‌شوند که فرد استرس شدیدی را تجربه کند. حالات چهره به تنهایی می‌تواند نشان‌دهنده این حالت باشد، مانند فشار دادن لب‌ها یا مکیدن لب‌ها، که اغلب زمانی که فرد ناراحت است یا احساس پشیمانی می‌کند دیده می‌شود.

چرا نمی‌توانم احساسم را پنهان کنم؟

ما برای نمایش احساسات، افکار و نیات تکامل یافته‌ایم که همه آنها توسط سیستم لیمبیک مغز پردازش می‌شوند. از آنجایی که این واکنش‌ها مقدم هستند و گاهی اوقات حتی بر تفکر آگاهانه غلبه می‌کنند، زبان بدن به‌طور منحصربه‌فردی می‌تواند احساسات یک فرد را آشکار کند.

به طور کلی، شما نمی‌توانید تنها بر اساس زبان بدن آنها تصویر کاملی از آنچه دیگران فکر می‌کنند و احساس می‌کنند به دست آورید. وقتی زبان بدن را در متن کلمات آنها قرار می‌دهید، ممکن است اطلاعات بسیار بیشتری نسبت به زمانیکه هر یک از انواع ارتباط را به تنهایی در نظر می‌گیرید، به دست آورید.

نیلوفر علی بیگی

منابع:

Legg, T. (January 15, 2020). A Beginner’s Guide to Reading Body Language. Taken from the link: https://www.healthline.com/health/body-language

Psychology Today. Body Language. Taken from the link: https://www.psychologytoday.com/intl/basics/body-language

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up