گرما و سلامت روان

این موج گرمایی که در حال حاضر در این فصل تابستان تجربه می‌کنیم نه تنها از نظر جسمی بلکه از نظر روحی نیز بر روی ما تأثیر می‌گذارد.مسئله این است که همة ما فقط می‌توانیم در دمای نسبتاً محدودی سلامت بمانیم. درواقع ما یاد گرفته‌ایم که چطور با سرما کنار بیاییم، اما زمانی‌که هوا بسیار گرم می‌شود ما گزینه‌های کمتری برای کنار آمدن با این مسئله داریم. درواقع دمای بالای هوا و گرمای شدید، در سلامتی ما یک‌سری مشکلات جدی از جمله گرمازدگی، حملات قلبی و حوادث مغزی ایجاد می‌کند که علاوه بر اینها این گرما می‌تواند اثرات مستقیمی بر سلامت روان ما نیز داشته باشد.

بله درست متوجه شدید …

نباید تعجب کنیم که گرما بر سلامت روان ما نیز تأثیر می‌گذارد. بسیاری از ما زمانی‌که هوا بسیار گرم می‌شود احساس بدی پیدا می‌کنیم که خُب دلیل مناسبی هم دارد. درواقع واکنش‌های روانی و روحی هر کدام از افراد به گرمای شدید، می‌تواند از یک استرس ساده تا اختلالات بالینی متغیر باشد. در فصل‌ تابستان که گرما به بالاترین حالت خودش می‌رسد، رفتارهایی مانند پرخاشگری و خشونت نیز افزایش پیدا می‌کند.

واقعیت این است که گرمای هوا، به‌ویژه برای افراد مبتلا به اختلالات روانی بسیار بسیار چالش برانگیزتر است. بیشتر اختلالات روانی از جمله اختلالات خلقی، اضطرابی، روان‌پریشی، اختلالات خواب و حتی افکار خودکشی و آسیب زدن به خود و یا دیگران در طول موج گرما بدتر هم می‌شوند و افزایش چشمگیری پیدا می‌کنند.

گرما چگونه می‌تواند بر سلامت روان ما تأثیر بگذارد؟

اگر یک مقدار بخواهیم تخصصی‌تر برایتان شرح دهیم به این صورت می‌باشد که گرما روی تمام مسائل بیوشیمی ما تأثیر می‌گذارد و تولید سروتونین و دوپامین را در بدنمان تغییر می‌دهد. این گرمای زیاد، به‌نوعی دمای بدن ما را افزایش می‌دهد که همین بر فرآیندهای فیزیولوژیکی در مغز و بدن ما تأثیر می‌گذارد. به‌عنوان مثال، گرما می‌تواند تولید هورمون‌های تیروئید را سرکوب کند و باعث بی‌حالی، افسردگی و اختلالات شناختی شود. افزایش تعریق باعث کم آبی بدن می‌شود که منجر به اختلال عملکرد شناختی و بی‌حالی عمومی می‌شود.

گرما علاوه بر اثراتی که به صورت مستقیم بر روان و جسم افراد می‌گذارد، اثرات غیرمستقیم زیادی هم دارد از جمله اینکه خواب را مختل می‌کند، ما را خسته و در برابر استرس آسیب‌پذیرتر می‌کند. این عمل منجر به بد کارکردی عملکرد قلب می‌شود و به سایر اندام‌های ما از جمله مغز آسیب می‌رساند.

برای پیشگیری  از اثرات گرما بر سلامت روان چه راهکار‌هایی وجود دارد؟

 – دوش سرد بگیرید یا یک پارچه خنک روی صورت، گردن یا بازوهای خود قرار دهید تا حرارتی که بدنتان از گرمای هوا جذب کرده است را پایین بیاورد.

– آب کافی بنوشید، حتماً در طول روز آب بنوشید، مصرف زیاد آب مخصوصا در این گرمای تابستان به کم آبی بدن و مغز کمک می‌کند و از طرفی بر اساس پژوهش‌ها مصرف آب باعث احساس آرامش، کاهش نوسانات خلقی، افزایش عملکرد حافظه می‌شود. درواقع کم‌آبی در بدن باعث می‌شود مغز نتواند اسدآمینه تریپتوفان مورد نیاز برای تولید سروتونین را که به عنوان ماده شیمیایی “احساس خوب” نیز شناخته می‌شود را به اندازه کافی دریافت کند و این یک مشکل بزرگ است زیرا سروتونین به عنوان یک انتقال‌دهندة عصبی خلق و خوی ما را تنظیم می‌کند و کاهش آن باعث اخلال در عملکرد می‌شود، پس افزایش آب باعث بوجود آمدن احساس شادی، خلق پایدار و کاهش زوال عقل می‌شود و به مغز اجازه می‌دهد به تولید سروتونین ادامه دهد، همچنین می‌تواند به کاهش افسردگی و اضطراب کمک کند اما این نکته را فراموش نکنیم که نوشیدن آب به‌طور جادویی اضطراب و افسردگی را درمان نمی‌کند بلکه نوشیدن کافی آب، مغز را تغذیه می‌کند تا به مبازره با علائمی که ممکن است تجربه کنید کمک کند.

– می‌توانید در هر زمانی که احساس کردید دچار تشویش ذهنی شدید، برای آرامش ذهنی و روحیتان تمرینات آرام‌سازی (ریلکسیشن) و تنفس شمکی را انجام دهید.

– برای دریافت کمک در صورت نیاز برنامه‌ریزی کنید. در صورتی که علائم گرمازدگی را تجربه کردید، یا احساس بی‌حوصلگی، افسردگی، اضطراب کردید و یا عملکردتان کاهش پیدا کرد، حتما با یک روان‌شناس و پزشک مربوطه صحبت کنید و کمک بگیرید.

با تشکر
نیلوفر علی‌بیگی

منبع:

Marano, H. E. (July 18, 2023). Too Hot to Handle? Heat and Mental Health. Taken from the link: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/mind-matters-from-menninger/202307/too-hot-to-handle-heat-and-mental-health./

Haase, E. M. D. (may, 2023). How Extreme Weather Events Affect Mental Health. Taken from the link: https://www.psychiatry.org/patients-families/climate-change-and-mental-health-connections/affects-on-mental-health.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up