بحث و جدل مکرر با شریک زندگی

بحث و جدل مکرر با شریک زندگی تان می تواند شما را بیمار کند
دکتر سوزان دگز-وایت
تعارض زناشویی علاوه بر آسیب هیجانی، به جسم نیز آسیب می رساند
تخمین زمان مطالعه: 2 دقیقه
در صورتی که امروز صبح قبل از ترک خانه با همسرتان جدل داشته اید، ممکن است احساس کاملا ناخوشایندی داشته باشید. ممکن است اندکی احساس گناه کنید در صورتی که اعتقاد داشته باشید که فرد مقصر این بحث و جدل شما بوده اید. در صورتی که اعتقاد داشته باشید که دیدگاه و نظر شما نظر درست بوده، ممکن است احساس حق به جانبی داشته باشید. در صورتی که تعارضتان به یک دعوای حسابی کشیده باشد، ممکن است احساس ناخوشایندی و نارضایتی در مورد خودتان داشته باشید.

بحث و جدل مکرر با شریک زندگی

در حالی که بسیاری از ما از می دانیم که برخی از تجربیات عاطفی می توانند ‘ما را از بین ببرند’ یا بحث و جدل های داغ واقعا می توانند قلب ما را از جا در بیاورند و ما را به ‘نقطه جوش’ مان برسانند، مطالعات پژوهشی جدید نشان می دهند که چگونه خصومت و درگیری شدید می تواند به سلامت جسمی مان مربوط باشد.
در یک مطالعه پژوهشی که در دانشگاه اوهایو انجام شده و این هفته منتشر شد، مشخص شد که زوجینی که روابط شدیدا متعارضی دارند که شامل مکالمات یا رفتارهای خصومت آمیز است، می توانند این ویرانی را در بدنشان نیز تجربه کنند. سطوح بالای خصومت می تواند بعدا منجر به التهاب زیاد شود-همراه با تنش بدنی، تپش قلب و پاسخ های جنگ و گریز سریع تر.
دشنام دادن به همسرتان می تواند منجر به احساس خستگی و فرسودگی شما شود، هم چنین می تواند «سندروم روده تحریک پذیر» را ایجاد کند که واقعا منزجرکننده است. در این سندروم روده شما باکتری ها را به سیستم چرخش خونتان وارد می کند و منجر به ورم در شما می گردد. به همین دلیل بعضی از ما بعد از یک دعوای زشت با شریکمان احساس «بیماری در ناحیه ی شکم مان» می کنیم.
از سوی دیگر، در صورتی که امروز صبح در آغوشش کشیده اید…
در حالی که پاک کردن اثرات خصومت کار دشواری است، زوجینی که می توانند صبحشان را با یک بغل شروع کنند، کار مهمی را برای محافظت از سلامتی و سلامت احساسی شان انجام می دهند.
بغل و در آغوش کشیدن عاشقانه به دلیل آزادسازی اوکسی توسین، می تواند منجر به احساسات مثبتی شود که به ما احساس مرتبط بودن با دیگری و احساس حمایت اجتماعی مشترک را می دهد. آزاد شدن اوکسی توسین هم چنین دلیلی برای این مسئله است که افرادی که از در آغوش کشیدن منظم شریکشان لذت می برند، مقاومت بیشتری در مقابل عفونت دارند و سالمترند. در آغوش کشیدن، سطح استرس ما را کاهش می دهد و هم چنین می تواند بر سیستم قلبی عروقی و عصبی ما نیز تاثیر مثبتی بگذارد.
اگرچه حل کردن تمامی جر و بحث های همسران کار آسانی نیست، قطعا دلایل زیادی برای زوجین در ارتباط با سلامتی شان وجود دارد تا یاد بگیرند که به جای تعاملات خصومت آمیز مخرب، بحث های پربازده و مولدی را با همسرانشان داشته باشند.
رابطه هرگز آسان نیست و عدم توافق به معنای شکست یک رابطه نیست. یک رابطهء سالم رابطه ای نیست که در آن هیچ تعارضی وجود نداشته باشد؛ بلکه روش زوجین برای مدیریت تعارضاتشان است که میزان سالم بودن رابطه را مشخص می کند.
زمانی که نظراتتان مخالف است، یاد بگیرید که بشنوید و با دیدگاه همسرتان همدلی کنید. به همدیگر برای فهم پس زمینه خودتان کمک کنید و با هم در زمینه پیدا کردن راه حل مناسبی برای این موقعیت، مشارکت کنید- نه راه حلی که شما یا همسرتان به عنوان برنده یا بازنده استفاده می کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up