پیکا یا هرزه‌ خواری

پیکا یا هرزه‌ خواری وضعیتی است که بیشتر افراد باردار و کودکان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. افراد مبتلا به آن احساس ناچاری به خوردن مواد غیر خوراکی مانند خاک و چیزهایی که خطرناک هستند دارند. آنها ممکن است نتوانند متوقف شوند.افراد مبتلا به اختلال پیکا به طور اجباری موادی می‌خورند که ارزش غذایی ندارند. ممکن است اقلام نسبتاً بی‌ضرری مانند یخ بخورد. یا ممکن است چیزهای بالقوه خطرناکی مانند تکه‌های رنگ خشک شده یا قطعات فلز بخورند.پیکا در افرادی که دارای ناتوانی های ذهنی هستند نیز دیده می شود. اغلب در افراد مبتلا به ناتوانی های رشدی شدید شدیدتر و طولانی تر است.

اختلال پیکا یا هرزه‌ خواری

کودکان و زنان باردار بیشتر دچار این اختلال می‌شوند که معمولا موقتی است. در موارد خطرناک، اختلال پیکا ممکن است عواقب جدی مثل مسمومیت با سرب را به همراه داشته باشد و درمان بیماری از عوارض جانبی جدی جلوگیری خواهد کرد. اگر خودتان یا کودکتان به خوردن مواد غیرغذایی تمایل دارید، فوری به پزشک مراجعه کنید.

علائم پیکا یا هرزه‌ خواری

افراد مبتلا به پیکا به طور منظم اقلام غیرغذایی می‌خورند. این رفتار باید حداقل یک ماه ادامه یابد تا به عنوان pica واجد شرایط شود.

اگر پیکا دارید، ممکن است به طور منظم چیزهایی مانند:

 • یخ
 • صابون
 • دکمه
 • خاک رس
 • مو
 • خاک
 • شن
 • باقی مانده استفاده نشده یک سیگار
 • خاکستر سیگار
 • رنگ
 • چسب
 • گچ
 • مدفوع
 • همچنین ممکن است سایر مواد غیر خوراکی بخورید.

علت پیکا یا هرزه‌ خواری

هیچ دلیل واحدی برای پیکا وجود ندارد. در برخی موارد، کمبود آهن، روی یا مواد مغذی دیگر ممکن است با پیکا همراه باشد. به عنوان مثال، کم خونی، معمولاً ناشی از کمبود آهن، ممکن است علت اصلی پیکا در زنان باردار باشد.

هوس‌های غیرمعمول شما ممکن است نشانه این باشد که بدن شما در تلاش است تا سطوح پایین مواد مغذی را دوباره پر کند.

افراد مبتلا به بیماری‌های روانی خاص، مانند اسکیزوفرنی و اختلال وسواس فکری -اجباری (OCD)، ممکن است پیکا را به عنوان یک مکانیسم مقابله‌ای ایجاد کنند.

برخی از افراد حتی ممکن است از بافت یا طعم برخی از اقلام غیرخوراکی لذت ببرند و هوس کنند. در برخی فرهنگ‌ها، خوردن خاک رس یک رفتار پذیرفته شده است. این شکل از پیکا ژئوفاژیا نامیده می شود.

راه‌های تشخیص پیکا یا هرزه‌ خواری

هیچ تستی برای پیکا وجود ندارد. پزشک شما این وضعیت را بر اساس تاریخچه و چندین عامل دیگر تشخیص می‌دهد.

شما باید با پزشک خود در مورد اقلام غیرغذایی که خورده‌اید صادق باشید. این به آنها کمک می‌کند تا یک تشخیص دقیق را ایجاد کنند.

اگر به آنها نگویید چه می‌خورید، تشخیص اینکه آیا پیکا دارید یا خیر، ممکن است برای آنها سخت باشد. همین امر در مورد کودکان یا افراد کم توان ذهنی نیز صادق است.

پزشک ممکن است خون شما را آزمایش کند تا ببیند سطح روی یا آهن شما پایین است یا خیر. این می تواند به پزشک شما کمک کند تا متوجه شود که آیا کمبود مواد مغذی زمینه ای مانند کمبود آهن دارید یا خیر. کمبود مواد مغذی ممکن است گاهی با پیکا مرتبط باشد.

عوارض مرتبط با پیکا یا هرزه‌ خواری

خوردن برخی از اقلام غیر خوراکی گاهی اوقات می‌تواند منجر به بیماری‌های جدی دیگری شود. این شرایط می‌تواند شامل موارد زیر باشد:

 • مسمومیت، مانند مسمومیت با سرب
 • عفونت‌های انگلی
 • انسداد روده
 • خفگی

درمان پیکا یا هرزه‌ خواری

پزشک شما احتمالاً با درمان هرگونه عارضه‌ای که از خوردن اقلام غیرخوراکی به دست آورده‌اید، شروع می‌کند. به عنوان مثال، اگر مسمومیت شدید با سرب ناشی از خوردن تراشه‌های رنگ دارید، پزشک ممکن است درمان کیلاسیون را تجویز کند.

در این روش، دارویی به شما داده می‌شود که با سرب متصل می‌شود. این به شما امکان می‌دهد سرب را در ادرار خود دفع کنید.

این دارو ممکن است از طریق خوراکی مصرف شود یا پزشک ممکن است داروهای شلات داخل وریدی را برای مسمومیت با سرب تجویز کند، مانند اتیلن دی آمین تترا استیک اسید (EDTA).

اگر پزشک فکر می‌کند که پیکای شما ناشی از عدم تعادل مواد مغذی است، ممکن است مکمل‌های ویتامین یا مواد معدنی را تجویز کند. به عنوان مثال، در صورت تشخیص کم خونی ناشی از فقر آهن، مصرف مکمل های منظم آهن را توصیه می کنند.

پزشک شما همچنین ممکن است یک ارزیابی روانشناختی را برای تعیین اینکه آیا شما OCD یا وضعیت سلامت روان دیگری دارید، تجویز کند. بسته به تشخیص شما، آنها ممکن است دارو، درمان یا هر دو را تجویز کنند.

تا همین اواخر، تحقیقات روی داروهایی برای کمک به افراد مبتلا به پیکا متمرکز نشده بود. اما پژوهش‌ها نشان داد که یک مکمل مولتی ویتامین ساده ممکن است در برخی موارد یک درمان موثر باشد.

اگر فرد مبتلا به پیکا دارای ناتوانی ذهنی یا وضعیت سلامت روانی باشد، داروهایی برای مدیریت مشکلات رفتاری نیز ممکن است به کاهش یا از بین بردن تمایل آنها به خوردن مواد غیر مغذی کمک کند.

نیلوفر علی بیگی

منابع:

Ocarrol, D. (April 24, 2023). Everything You Need to Know About Pica. Taken from the link: https://www.healthline.com/health/pica

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up