امتوفوبیا (ترس از استفراغ)

امتوفوبیا ، ترس از استفراغ، شایع‌تر از آن چیزی است که فکر می‌کنید. این وضعیتی است که می‌تواند به طور قابل توجهی بر زندگی فرد تأثیر بگذارد و باعث اضطراب و ناراحتی شدید شود. می‌تواند منجر به انزوای اجتماعی شود و بر رفاه کلی فرد تأثیر منفی بگذارد. خوشبختانه این عارضه قابل درمان است.

امتوفوبیا چیست؟

آمتوفوبیا یک ترس شدید و غیرمنطقی از استفراغ یا مشاهده استفراغ شخص دیگری است. افراد مبتلا به امتوفوبیا اغلب تمام تلاش خود را می‌کنند تا از موقعیت‌هایی که ممکن است استفراغ کنند یا در معرض افراد دیگری که استفراغ می‌کنند اجتناب کنند. این ترس می‌تواند به حدی باشد که در زندگی روزمره اختلال ایجاد کند و منجر به انزوای اجتماعی شود.

علل امتوفوبیا

علت دقیق امتوفوبیا به خوبی شناخته نشده است، اما احتمالاً ترکیبی از عوامل ژنتیکی، روانی و محیطی است. برخی از علل و محرک‌های بالقوه عبارتند از:

تجربه تروماتیک مرتبط با استفراغ. چنین تجربه‌ای می‌تواند مسمومیت غذایی شدید یا چیزی شبیه به آن باشد که با احساسات منفی قوی، مانند ناراحتی شدید یا خجالتی که در طول حادثه تجربه می‌شود، همراه باشد. امتوفوبیا همچنین ممکن است تنها با مشاهده استفراغ شخص دیگری ایجاد شود که ممکن است اثری ماندگار بر جای بگذارد و منجر به ترس از استفراغ شود.

ترس از دست دادن کنترل. از آنجایی که استفراغ اغلب یک واکنش غیرارادی است، می‌توان آن را به عنوان از دست دادن کنترل بر بدن خود دانست که می‌تواند برای برخی افراد ناراحت‌کننده باشد.

اضطراب و استرس. اگرچه خود چنین احساساتی به ندرت علت اصلی امتوفوبیا هستند، احساس اضطراب و استرس می‌تواند ترس از استفراغ را تشدید کند.

علائم امتوفوبیا

امتوفوبیا می‌تواند به طرق مختلف ظاهر شود و شدت آن می‌تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. شایع‌ترین علائم شامل اضطراب و اجتناب است.

افراد مبتلا به امتوفوبیا اضطراب شدید مربوط به شهادت، تفکر یا تجربه استفراغ را تجربه می‌کنند. این به نوبه خود می‌تواند منجر به علائم فیزیکی مانند افزایش ضربان قلب، تعریق بیش از حد و لرزش شود. علاوه بر این، در صورت نیاز به کنترل بر اضطراب، افراد ممکن است به تشریفات و اجبارهایی مانند شستن بیش از حد دست ها و اجتناب از گروه‌های غذایی دست بزنند.

یکی دیگر از علائم رایج امتوفوبیا اجتناب از مواجهه احتمالی با استفراغ است. چنین اجتنابی می‌تواند منجر به انزوا شود، برای مثال، با امتناع از استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی یا بیرون رفتن به رستوران‌ها. با گذشت زمان، افراد مبتلا به امتوفوبیا ممکن است از نظر اجتماعی منزوی شوند.

درمان امتوفوبیا

خوشبختانه، امتوفوبیا وضعیتی است که قابل درمان است. درحالیکه هیچ رویکرد “یک اندازه مناسب برای همه” وجود ندارد، و درمان باید برای همه شخصی‌سازی شود، چندین رویکرد رایج برای مقابله با زندگی با امتوفوبیا وجود دارد.

  • درمان شناختی- رفتاری

(CBT) یکی از موثرترین درمان‌ها برای امتوفوبیا است. هدف CBT شناسایی ترس‌ها، باورها و افکار غیرمنطقی و رفتارهایی است که می‌توانند برانگیزند. با به چالش کشیدن این ترس‌ها و افکار غیرمنطقی، واکنش‌های رفتاری افراد در نهایت تغییر می‌کند. CBT بر تغییر الگوهای فکری متمرکز است که منجر به اضطراب و رفتارهای اجتنابی می‌شود.

  • درمان از طریق مواجهه

مواجهه درمانی، همانطور که از نامش پیداست، نوعی درمان است که به افراد آموزش می‌دهد بر ترس‌ها یا اضطراب‌های خود غلبه کنند. در این مورد، یک متخصص سلامت روان سعی می‌کند به تدریج شما را در معرض افکار استفراغ قرار دهد و شما را از طریق واکنش مناسب به آن راهنمایی کند. در نهایت، محرک، که استفراغ است، احساس اضطراب یا ترس را برانگیزد.

  • درمان دارویی

گاهی اوقات برای افراد مبتلا به امتوفوبیا دارو تجویز می‌شود. با این حال، این دارو برای امتوفوبیا نیست. دارو در این مورد فقط برای مدیریت علائم مانند اضطراب شدید تجویز می‌شود. در بیشتر موارد، دارو فقط زمانی تجویز می‌شود که رویکرد درمانی مؤثر نباشد.

نکاتی برای مدیریت امتوفوبیا

ممکن است زندگی یا حفظ رابطه با کسی که از امتوفوبیا رنج می‌برد دشوار باشد. با این حال راه هایی وجود دارد که می‌توانید پشتیبانی ارائه دهید:

تشویق. می‌توانید به آرامی عزیزتان را تشویق کنید تا از متخصصان کمک بگیرد. آنها را با این واقعیت آشنا کنید که گزینه‌های درمانی وجود دارد و مجبور نیستند آنها را به تنهایی طی کنند.

درك كردن. شما باید از قضاوت، انتقاد یا تمسخر افرادی که دچار امتوفوبیا هستند اجتناب کنید. سعی کنید تا حد امکان همدل و همراه باشید.

حمایت کردن. افراد مبتلا به امتوفوبیا را در قرار ملاقات‌های درمانی همراهی کنید یا با آنها تمرینات نوردهی را انجام دهید. حضور شما می‌تواند باعث اطمینان خاطر شود. با این حال، مطمئن شوید که عزیزتان از حضور شما در آنجا راحت است. درمان برای برخی می تواند یک فرآیند بسیار خصوصی باشد.

در حالی که استفراغ تجربه لذت بخشی برای هیچ کس نیست، برخی از افراد پاسخی اغراق‌آمیز به آن دارند – امتوفوبیا-. در صورت عدم درمان، این وضعیت می‌تواند منجر به اثرات نامطلوب بر زندگی فردی شود، بنابراین ضروری است که به دنبال کمک حرفه‌ای باشید. حمایت دوستان و خانواده می‌تواند در طول دوره درمان ضروری باشد.

نیلوفر علی بیگی

منابع:

Vaišvilaitė, L. (October 12, 2023). Emetophobia: How to Get Over the Fear of Vomiting. Taken from the link: https://healthnews.com/mental-health/anxiety-depression/emetophobia-how-manage-fear-of-vomiting/

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up