آلکسی‌تایمیا (نارسایی هیجانی)

آلکسی‌تایمیا (نارسایی هیجانی)

آلکسی‌تایمیا یک ساختار شخصیتی است که به عنوان یک ناتوانی بی‌نشانه بالینی در شناسایی و توصیف هیجان‌ها و احساسات فردی توصیف می‌شود. افرادی که به این اختلال دچار هستند شاید از دیدگاه خودشان ازنظر بروز احساسات مشکلی نداشته باشند، اما معمولاً این‌گونه افراد به‌اندازه همسالان خود احساسات قوی ندارند و ممکن است در ابراز احساس همدلی دچار مشکل شوند.آلکسی تایمیا که به عنوان کوری هیجانی یا نارسایی هیجانی نیز شناخته می‌شود، یک ویژگی شخصیتی است که در آن فرد در تجربه، شناسایی، درک و بیان احساسات خود مشکل دارد.

یک فرد مبتلا به ناگویی هیجانی در پردازش احساسات خود مشکل دارد، که بر نحوه پاسخگویی آنها به احساسات دیگران تأثیر می‌گذارد و در نتیجه روابط خود را تحت تأثیر قرار می‌دهد. آلکسی تایمیا یک اختلال سلامت روان نیست و هیچ تشخیص بالینی وجود ندارد. با این حال، این بیماری همراه با شرایطی از جمله اختلالات طیف اوتیسم، افسردگی، استرس پس از سانحه و تروما و همچنین مشکلات عصبی مانند آسیب مغزی ظاهر می‌شود.

علائم آلکسی تایمیا

نشانه‌های نارسایی هیجانی عبارتند از:

 • عدم توانایی در بیان کردن احساسات خود یا احساسات دیگران
 • زندگی فانتزی محدود و بازی نمادی کم (در کودکان)
 • مشکل در واکنش مناسب به احساسات افراد دیگر
 • مشکل در همدلی کردن
 • عدم توانایی کنترل تکانه
 • خشم ناگهانی
 • حساسیت بالا نسبت به صداها، لمس شدن و مشاهده شدن توسط دیگران
 • توانایی خیلی کم برای درک علت برخی از احساسات

آیا آلکسی تایمیا با اختلالات سلامت روان مرتبط است؟

این ویژگی با استرس پس از سانحه، اختلالات خوردن، افسردگی، اضطراب و اختلالات طیف اوتیسم و غیره مرتبط است. آلکسی تایمیا در حدود نیمی از افراد مبتلا به اختلالات افسردگی مشاهده شد. افراد مبتلا به اختلالات خوردن نیز در شناسایی و توصیف احساسات مشکل دارند.

اگر با ناگویی هیجانی دست و پنجه نرم می کنید، موارد زیر ممکن است نشاندهنده برخی از چالش‌های روزانه شما باشد:

 • شما هیچ ایده‌ای ندارید که در درون چه احساسی دارید. وقتی دیگران از شما می‌پرسند که چگونه هستید، یک جای خالی می‌کشید. حتی در مطب یک درمانگر، نمی‌توانید با آنچه در داخل می‌گذرد در تماس باشید.
 • بیشتر اوقات، شما فقط می‌توانید تشخیص دهید که آیا احساس “خوب” یا “بد”، “شاد” یا “ناشادی” می‌کنید، و نه چیز دیگری فراتر از آن.
 • به جای اینکه توضیح دهید که چگونه احساسات یا غرایز شما را به یک عمل خاص سوق می‌دهد، تمایل دارید خود را با منطق تعریف کنید. ممکن است یکنواخت صحبت کنید، و نحوه روایت داستان‌ها ممکن است شامل آنقدر جزئیات واقعی و متوالی باشد که برای برخی از افراد دنبال کردن آن سخت باشد.
 • شما از نیازها و خواسته‌های خود جدا شده‌اید. از آنجایی که خودتان گیج شده‌اید، اطرافیان شما نیز نمی‌دانند که شما چه می‌خواهید، که منجر به ناامیدی در روابط و روابط بین‌فردی می‌شود.
 • ممکن است علائم فیزیکی ناگهانی و غیرقابل پیش بینی مانند ضربان قلب تند، مشکل در تنفس، درد بدن و سردرد داشته باشید اما نمی‌دانید از کجا آمده اند. تا حد زیادی ممکن است افکار خودکشی و رفتارهای خودآزاری داشته باشید اما از دلایل پشت آن جدا باشید.
 • شما تخیل محدودی دارید و نمی‌توانید از هر چیزی که به دنیای فانتزی مربوط می‌شود لذت ببرید.
 • شما نمی‌توانید هیچ احساسی را حتی به خانواده و دوستان نزدیک منتقل کنید، اما ممکن است ناگهان رفتارهای مخربی مانند حملات خشم از خود نشان دهید.
 • بدون دانستن دلیل، تمام انگیزه خود را از دست داده اید. در کار تعلل می‌کنید و در هیچ فعالیت تفریحی لذت زیادی نمی‌یابید. فقط گذراندن روز به یک کار سخت تبدیل می‌شود.
 • شما احساس محکمی از خود ندارید، سردرگمی هویت را تجربه می‌کنید و نمی‌دانید برای آینده چه می‌خواهید.
 • گاهی اوقات احساس می‌کنید که ناظر از راه دور زندگی خود هستید. اما در اعماق وجود شما مضطرب هستید که فقط زندگی خود را هدر دهید.
 • شما دوست ندارید که از کنترل خارج شوید، به خصوص در مورد روابط. بنابراین حتی شما هم هوس معاشرت و خویشاوندی می‌کنید و از روابط نزدیک پرهیز می‌کنید.

توجه به این نکته مهم است که داشتن نارسایی هیجانی به این معنا نیست که شما کاملاً بی‌تفاوت هستید. ممکن است هنوز چیزهایی را در درون خود احساس کنید، اما برای احساس ارتباط با احساسات خود تلاش می‌کنید، یا نمی‌توانید آنها را به دیگران بیان کنید.

نحوه درمان آلکسی تایمیا

خودمراقبتی می‌تواند به فرد کمک کند تا با نارسایی هیجانی کنار بیاید. ذهن آگاهی، تأثیر مثبتی بر این ویژگی دارد. برای هوشیار بودن، باید آگاه بود و احساس خود را مشاهده کرد، این به نوبه خود می‌تواند به فرد کمک کند یاد بگیرد که چگونه احساس خود را توصیف کند. همچنین، شیوه‌های خلاقانه مانند روزنامه‌نگاری، خواندن داستان‌های تخیلی و نقاشی می‌تواند به فرد کمک کند تا با احساسات خود در تماس باشد.

درمان‌هایی که به فرد کمک می کند تا از احساسات خود بیشتر آگاه شود، می‌تواند مفید باشد. درمان شناختی رفتاری و روان پویشی درمانی مورد مطالعه قرار گرفته است و نشان داده شده است که برای ناگویی هیجانی موثر است.

نیلوفر علی بیگی

منابع:

Lo, I. (October 12, 2023). Alexithymia: Do You Know What You Feel?. Taken from the link: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/living-with-emotional-intensity/202102/alexithymia-do-you-know-what-you-feel

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up