آیا سهل انگاری به معنای اهمیت ندادن است

آیا سهل انگاری به معنای این است که اهمیتی نمی دهید؟
نویسنده: دکتر نیل پترسون
تخمین زمان مطالعه: 2 دقیقه
من تمام عناصر ضروری برای داشتن یک رابطه مثبت با فرد بیش فعال را نمی شناسم- خواه رابطه ای رومانتیک، رابطه ی حرفه ای یا ارتباطی افلاطونی. اما به راستی مطمئنم که یکی از آن ها توانایی متمایز ساختن سهل انگاری – به طور دقیق تر بی حوصلگی- از بی اهمیتی است.
یکی از دلایلی که علائم افراد بیش فعال می تواند واکنش هیجانی را در دیگران جرقه بزند این است که نمی توان به سادگی آنها را درک کرد.
از دست دادن زمان و دیر کردن. فراموش کردن کارهایی که قول انجامشان را داده بودید. عدم توانایی در گوش دادن فعال و همراه با توجه، لیستی از رفتارهای مرتبط با بیش فعالی است که می توان آنها را به مشغول خود بودن یا بی ملاحظگی تفسیر کرد.
در بعضی از موقعیت ها، این رفتارها نشانه ای از این است که فرد مقابلتان اهمیتی نمی دهد. اما زمانی که فرد ADHD این رفتارها را نشان می دهد، قضیه این نیست. تمامی این رفتارها می تواند از علائم بی توجهی و یا کارکردهای اجرایی آسیب دیده نشات بگیرند.

آیا سهل انگاری به معنای اهمیت ندادن است

سوءتفاهم های زیادی در روابط رخ می دهد زمانی که یکی از افراد رابطه دچار ADHD است و دیگری رفتارهای ناشی از عدم توجهش را صرفا نشانگر این می داند که او ADHD اهمیتی نمی دهد. این اتفاق در انواع مختلف رابطه رخ می دهد.
نکته این است که در فرد دچار ADHD این رفتارها از بین نمی روند. این شخص ممکن است بتواند علائمش را مدیریت کند و راهبردهای مقابله ای پیدا کند، اما هرگز نمی تواند تمامی علائم عدم توجه را با هم متوقف سازد.
که بدین معناست: توانایی داشتن رابطه ای مثبت با یک فرد بیش فعال ضرورتا نیازمند این است که این نکته را همواره در نظر داشته باشید: بی توجهی او هیچ ارتباطی با اهمیت ندادن یا بی ملاحظگی اش ندارد. ضروری است که بپذیرید این شخص رفتارهای بی توجهی را نشان خواهد داد، و آن رفتارها متمایز از این سوالند که آیا او به این رابطه اهمیتی می دهد یا خیر؟
در اینجا راه های برون رفتی هم برای افراد ADHD و هم برای افرادی که ADHD ندارند وجود دارد. برای افراد بدون ADHD، برون رفت به معنای این است که ایجاد رابطه ای پایدار مستلزم درک این مسئله است که بی توجهی هیچ ارتباطی با این قضیه ندارد که فرد ADHD اهمیتی نمی دهد. برای افراد دچار ، برون رفت مستلزم این است که این مسئله را به طور دقیق برای دیگران توضیح دهند. اینگونه که «گاهی من اینگونه عمل می کنم و می خواهم بدانی که این بدین معنا نیست که اهمیتی نمی دهم». به خودتان ربط دارد که اسم ADHD را بیاورید یا اجازه دهید که فرد مقابلتان از این رفتار شما مطلع شود.
برای افراد دچار ADHD زمان هایی که رفتارها و علائم شان به اشتباه تفسیر می شود به شدت سخت و ناامید کننده است. اما خبر خوب این است که از طریق متمایز ساختن بی توجهی از اهمیت ندادن می توان این به این سوء تعبیرها را به حداقل رساند.
https://blogs.psychcentral.com/adhd-millennial/2018/09/does-carelessness-mean-you-dont-care/

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up