افسردگی می تواند سرعت پیر شدن مغز را افزایش دهد.
براساس مطالعه ی جدیدی که توسط روانشناسان دانشگاه ساسکس در انگلستان انجام شد، افسردگی با افزایش سرعت پیری مغز مرتبط است. اگرچه تحقیقات قبلی نشان داده اند که افراد دارای افسردگی یا اضطراب در آینده در معرض خطر بیشتری برای زوال عقل هستند، اما برای اولین بار است که این مطالعه ی جدید، در زمینه تاثیر افسردگی بر کاهش عملکرد کلی شناخت در جمعیت عمومی، شواهد محکمی را ارائه می دهد.
برای این تحقیق، محققان 34 مطالعه طولی را با تمرکز بر ارتباط بین افسردگی و اضطراب و کاهش عملکرد شناختی در طول زمان، مورد بررسی سیستماتیک قرار دادند. این تحقیق شامل 71 هزار نفر شرکت کننده از جمله افراد مبتلا به برخی از علائم افسردگی و همچنین افرادی بود که به صورت بالینی افسرده تشخیص داده شدند.
محققان میزان کاهش سطح شناخت عمومی را در شرکت کنندگان مسن تر مورد بررسی قرار دادند – از جمله زوال حافظه، کارکرد اجرایی (مانند تصمیم گیری) و سرعت پردازش اطلاعات.
شرکت کنندگانی که در ابتدای مطالعه مبتلا به زوال عقل تشخیص داده شده بودند، از تحلیل حذف شدند. این عمل به منظور ارزیابی بهتر تأثیر افسردگی بر بروز پیری شناختی در جمعیت عمومی انجام شد.

افسردگی و شناخت

یافته ها نشان می دهد که شرکت کنندگان افسرده، نسبت به افراد غیر افسرده، در بزرگسالی، کاهش نسبتا بیشتری را در حالات شناختی تجربه کردند. از آنجایی که چندین دهه قبل از تشخیص زوال عقل، دوره ی طولانی پیش بالینی وجود دارد، این یافته ها برای مداخلات اولیه مهم هستند.
نویسندگان این تحقیق، خواستار آگاهی بیشتر درباره اهمیت حمایت از سلامت روان هستد تا از سلامت مغز در دوره های بعد زندگی، محافظت کنند. دکتر داریا گایسینا، مدرس روانشناسی و مدیر آزمایشگاه محیط زیست، توسعه، ژنتیک و اپی ژنتیک در رشته روانشناسی و روانپزشکی (EDGE) در دانشگاه ساسکس گفته است «این مطالعه از اهمیت زیادی برخوردار است- جمعیت ما به سرعت در حال پیر شدن است و انتظار می رود که در طی سی سال آینده، تعداد افرادی که با کاهش توانایی های شناختی زندگی می کنند و همچنین احتمال ابتلا به زوال عقل، رشد چشمگیری داشته باشد”.
“یافته های ما بایستی برای دولت دلایل بیشتری در راستای جدی گرفتن مسائل بهداشت روانی و اطمینان حاصل کردن از تامین کامل خدمات بهداشت روان، ارائه کند. ما نیاز داریم تا از سلامت روانی افراد سالخورده مان محفاظت کنیم و خدمات حمایتی قدرتمندی را برای افراد مبتلا به افسردگی و اضطراب فراهم کنیم تا بتوانیم عملکرد مغز آنها در دوره های بعد زندگیشان حفظ کنیم. “
همبر جان، همکار نویسنده که این تحقیق را برای دکترای خود در دانشگاه ساسکس انجام داد گفت: “افسردگی یک مشکل روانی رایج است – هر ساله، حداقل یک نفر از هر پنج نفری که در انگلستان زندگی می کنند علائم آن را تجربه می کنند.”
“اما افرادی که با افسردگی زندگی می کنند، نباید ناامید شوند – این که شما کاهش بیشتری را در توانایی های شناختی خواهید داشت، اجتناب ناپذیر نیست و اقدامات پیشگیرانه ای مانند ورزش کردن، تمرین های ذهنی و درمان های توصیه شده مانند درمان شناختی رفتاری در حمایت از سلامت شما مفید هستند، که به نوبه خود می توانند به محافظت از سلامت شناختی شما در سنین بالاتر نیز کمک کنند. “
این یافته ها در مجله Psychological Medicine منتشر شده است.
منبع: دانشگاه ساسکس

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up