اختلال شخصیت وابسته

اختلال شخصیت وابسته (DPD) اولین مورد از سه اختلال شخصیت C در کلاس C است. این خوشه شامل اختلال شخصیت‌هایی است که به عنوان شخصیت‌های مضطرب و ترسو توصیف می‌شوند. ویژگی‌های اصلی DPD عدم تصمیم‌گیری، درماندگی و تمایل به رفتارهای مطیعانه است.افراد مبتلا به این اختلال معمولا در تصمیم‌گیری‌های ساده دچار مشکل شوند و برای ساده‌ترین امور زندگی نیز به دیگران وابسته هستند. این افراد از نظر عاطفی بیش از حد به افراد دیگر وابسته می‌شوند و تلاش زیادی را صرف جلب رضایت دیگران می‌کنند.

علائم اختلال شخصیت وابسته

اختلال شخصیت وابسته، یک بیماری مادام العمر است، اما سیر آن همگن نیست و با درمان موفقیت آمیز، افراد می‌توانند به بهبودی برسند. شدت علائم می‌تواند بر اساس مبنای فردی و سن متفاوت باشد. برخی گزارش‌های موردی نشان می‌دهند که شدت علائم حتی در اواخر زندگی افزایش می‌یابد، یا شروع علائم می‌تواند در مراحل پایانی زندگی ظاهر شود. تشخیص DPD به ندرت قبل از رسیدن به بلوغ، یعنی 18 سالگی تعیین می‌شود، و برخی از علائم قبل از این سن مشهود است. افراد مبتلا به DPD چندین یا چند ویژگی زیر را نشان خواهند داد:

 • حساسیت شدید نسبت به انتقاد (هرچند به صورت منفعلانه و نه با عصبانیت)
 • بلاتکلیفی (حتی در موقعیت‌های روزمره، مثلاً چه بپوشیم)
 • نیاز دائمی به اطمینان از جانب دیگران
 • نیاز دائمی به مشاوره یا اینکه شخصی به آنها بگوید چه کاری انجام دهند (در هر دو محیط شخصی، حرفه‌ای و آموزشی)
 • سختی در مسئولیت‌ها (به عنوان مثال، تکیه بر شریک زندگی یا نزدیک به دیگران در تصمیم‌گیری در مورد محل کار، زندگی، انجام چه کاری به عنوان یک سرگرمی)
 • درماندگی
 • ترس شدید از رها شدن (نیاز دائمی به شراکت عاشقانه، برای مثال احساس ویرانی پس از پایان رابطه، اما به سرعت وارد شدن به یک رابطه جدید)
 • بدرفتاری را تحمل کردن
 • تسلیم بودن
 • عدم اعتماد به نفس شدید (چه در مدرسه، زندگی روزمره، کار، روابط)
 • ترس و اجتناب از رویارویی
 • مشکل تنها بودن
 • نوع دوستی افراطی، جایی که نیازهای دیگران (بدون در نظر گرفتن بد (به عنوان مثال، سوء استفاده) یا خوب، بالاتر از نیازهای خود، رفاه قرار می‌گیرد

درمان و کمک در اختلال شخصیت وابسته

درمان اولیه برای DPD، شناخت درمانی است. داروها، در صورت وجود، معمولاً فقط برای بیماری‌های همراه مانند افسردگی و اضطراب تجویز می‌شوند. گزارش‌های بالینی نشان می‌دهد که افراد مبتلا به DPD به شدت با برنامه درمانی انتخاب شده مطابقت دارند. با این حال، با توجه به ترس از قضاوت شدن توسط درمانگر یا احساس غیرقابل قبول بودن احساسات، ممکن است مدتی طول بکشد تا بیمار شروع به به اشتراک گذاشتن احساسات واقعی خود کند.

توجه به این نکته مهم است که این مشکل در به اشتراک گذاشتن احساسات در مردان مبتلا به DPD بیشتر از زنان است. در نهایت، افراد مبتلا به DPD ممکن است در خاتمه درمان در زمانی که دیگر نیازی به آن نباشد مشکل داشته باشند.

با توجه به ویژگی‌های DPD، آنها در معرض افزایش خطر آسیب به خود و روابط ناسالم هستند. مهم است که در اسرع وقت به دنبال کمک باشید. افراد مبتلا به DPD بعید است که به تنهایی برای کمک دراز کنند. بنابراین، اگر فکر می‌کنید که عزیزتان چندین یا چند مورد از علائم توصیف شده را نشان می‌دهد، او را تشویق کنید که به دنبال کمک باشد. با توجه به ماهیت DPD، اصرار شما در جستجوی مراقبت و حمایت پزشکی از طریق فرآیند درمانی بسیار مفید خواهد بود.

افراد مبتلا به DPD می‌توانند در جامعه کاملاً کارآمد باشند و روابط سالمی ایجاد کنند، مشاغل موفقی را حفظ کنند یا تحصیلات خود را با تعهد به درمان تکمیل کنند.

در صورت عدم درمان، اختلال شخصیت وابسته می‌تواند منجر به اضطراب و اندوه شود. با این حال، یک متخصص سلامت روان می‌تواند به شما در ایجاد مکانیسم‌های مقابله‌ای جدید برای شرایط چالش برانگیز کمک کند. شما می‌توانید استقلال و اعتماد به نفس خود را توسعه دهید. اگرچه ممکن است مدتی طول بکشد، یک ارائه دهنده می‌تواند احساس بهتری در شما ایجاد کند.

نیلوفر علی بیگی

منابع:

Vaišvilaitė, L. (May 12, 2023). Dependent Personality Disorder: Signs and Treatment. Taken from the link: https://healthnews.com/health-conditions/common-personality-disorders/dependent-personality-disorder-signs-and-treatment/

 

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up