بیان خلاق برای کاهش استرس

بیان خلاق برای کاهش استرس

بیان خلاق بیان ایده ها یا احساسات از طریق فعالیت های هنری است. فعالیت‌هایی که بیان خلاقانه برای کاهش استرس را تسهیل می‌کنند شامل طراحی، نقاشی، رقص و نوشتن است. آنها می‌توانند استرس را از بین ببرند و بهزیستی جسمی، ذهنی و عاطفی را بهبود بخشند. گنجاندن خلاقیت می‌تواند یک روش سازنده برای مقابله با مبارزات شما باشد.هنر درمانی، موسیقی درمانی و سایر روش‌های درمانی خلاق برای کسانی که با افسردگی، اضطراب و سایر نگرانی‌های سلامت روان دست و پنجه نرم می کنند مفید است.

بیان خلاق چیست؟

بیان خلاق زمانی اتفاق می‌افتد که ایده‌ها یا احساسات از طریق فعالیت‌های هنری بیان شوند. افراد می‌توانند از طریق نقاشی، موسیقی، کاردستی، نوشتن، عکاسی یا رقص، خود را خلاقانه بیان کنند. همچنین می‌تواند به عنوان یک مداخله درمانی در هنگام پرداختن به علائم اضطراب یا افسردگی استفاده شود. درواقع بیان خلاق زبانی است که در قلب و روح زندگی می‌کند. این زبانی است که زمانی پدیدار می‌شود که امنیت را برای گوش دادن به قلب خود بیابید.

مزایای بیان خلاق

مزایای بی‌شماری از بیان خلاق وجود دارد.

 • خلق و خوی شما را بهبود می‌بخشد. شرکت در یک فعالیت خلاقانه می‌تواند مغز شما را با دوپامین، یک هورمون طبیعی احساس خوب، پر کند. این “هورمون شادی” به شما احساس خوبی می‌دهد. محققان رابطه مثبتی بین خلاقیت و شادی پیدا کردند.
 • خلاقیت سلامت شما را نیز بهبود می‌بخشد. به عنوان مثال، شرکت در تلاش‌های هنری می‌تواند از سلامت روان حمایت کند. احساس افسردگی و اضطراب را کاهش می‌دهد.
 • فعالیت‌های خلاقانه فرصت‌هایی را برای ملاقات با دیگران و دوست‌یابی فراهم می‌کند. ارتباط اجتماعی باعث افزایش رفاه می‌شود.
 • درحالیکه درمان‌های رایجی که برای درمان بیماری‌های روانی مورد استفاده قرار می‌گیرند شامل گروه درمانی و روان‌درمانی، فعالیت‌های خلاقانه نیز می‌تواند به عنوان درمان گنجانده شود.
 • هنردرمانی، موسیقی درمانی و دیگر درمان‌های خلاقانه برای افرادی که با افسردگی، اضطراب و سایر نگرانی‌های مربوط به سلامت روان دست و پنجه نرم می‌کنند، مفید بوده است. هنر از جهاتی به مردم اجازه می‌دهد تا ترس‌ها، آسیب‌ها و تراژدی‌ها را بیان کنند.
 • فعالیت‌های خلاقانه می‌توانند اثرات فیزیولوژیکی داشته باشند که استرس را کاهش داده و بهزیستی را افزایش می‌دهند. گنجاندن فعالیت‌های خلاقانه در روال مدیریت استرس می‌تواند به کاهش استرس کمک کند.

چگونه بیان خلاق را در برنامه روزانه خود بگنجانیم؟

راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید بیان خلاقانه را در برنامه روزانه خود بگنجانید. برخی از آنها شامل نقاشی یا طراحی، موسیقی، نوشتن، حرکت و ارتباط با طبیعت است. افزودن این موارد به برنامه روزانه می‌تواند راهی موثر برای کاهش استرس باشد.

الف) نقاشی یا طراحی

غرق شدن در هنر می‌تواند به افراد کمک کند تا بر زمان حال تمرکز کنند و نگرانی‌ها را رها کنند. برخی از نمونه‌های تلاش هنری، نقاشی یا طراحی هستند. افراد می‌توانند خود را بیان کنند و افکار و احساسات خود را روی کاغذ هدایت کنند.

ب) موسیقی

موسیقی راه دیگری برای تأثیرگذاری بر احساسات است. نواختن ساز یا گوش دادن به ملودی‌های آرامش‌بخش می‌تواند به آرامش افراد کمک کند. مطالعات متعدد نشان می‌دهد که موسیقی سطح کورتیزول یا هورمون استرس را کاهش می‌دهد. موسیقی می‌تواند به افراد کمک کند تا از استرس‌های خود فرار کنند و آرامش پیدا کنند.

ج) نوشتن

نوشتن همچنین می‌تواند خروجی خوبی برای بیان افکار و احساسات فرد باشد. بخصوص نوشتن رسا اغلب به احساسات، حالات و افکار «صدا می‌دهد». روزنامه نگاری، شعر یا نثر خلاق برخی از راه‌های بیان افکار هستند. مردم اغلب راهبردهای مقابله با استرس را از طریق فرآیند نوشتن کشف می‌کنند. نوشتن خلاق افراد را قادر می‌سازد تا به دنیای جدید بپردازند.

د) رقص و تحرک

حرکت برای بدن و ذهن عالی است. رقص، نوعی بیان فیزیکی، به ویژه برای رهایی از استرس و احساسات خوب است. رقصیدن می‌تواند راهی سازنده برای هدایت احساسات و کاهش استرس باشد. همچنین اندورفین، تقویت‌کننده‌های طبیعی خلق و خو را آزاد می‌کند. رقص اغلب در محیط‌های اجتماعی اتفاق می‌افتد که سلامت و رفاه را بیشتر افزایش می‌دهد.

و) ارتباط با طبیعت

اتصال به طبیعت همچنین راهی برای رهایی از استرس برای افراد فراهم می‌کند. فعالیت‌های خارج از منزل، مانند پیاده‌روی، باغبانی و طبیعت‌گردی، درمانی هستند و حس آرامش را به شما می‌دهند.

علم در مورد بیان خلاق چه می‌گوید؟

تحقیقات نشان می‌دهد که بیان خلاقیت و هنر درمانی خلاقانه، افسردگی، اضطراب و استرس را کاهش می‌دهد.

 • در یک مطالعه که در اردن انجام شد، محققان از 85 شرکت‌کننده استفاده کردند که در عرض سه ماه پس از سکته تشخیص داده شدند. آنها از مقیاس افسردگی، اضطراب و استرس برای به دست آوردن ارزیابی‌های روانشناختی قبل و بعد از مداخله هنر درمانی خلاق استفاده کردند.

محققان دریافتند که هنر درمانی خلاقانه منجر به پیامدهای سلامت روانی مثبت می‌شود. بنابراین هنر درمانی خلاقانه می‌تواند یک مداخله درمانی مفید در بین بیماران سکته مغزی باشد.

 • مطالعه دیگری نشان داده شده است که موسیقی درمانی می‌تواند اضطراب را کاهش دهد. شرکت‌کنندگان یک برنامه موسیقی درمانی را انجام دادند که به بهبود روند بهبودی و بازگرداندن تعادل عاطفی کمک کرد. موسیقی همچنین می‌تواند فعالیت عصبی در مغز را آرام کند.
 • هنر نیز مانند موسیقی به افراد کمک می‌کند تا تجربیات خود را بیان کنند. برای مثال، یک بیمار سرطانی ممکن است در طول هنردرمانی معنای گذشته، حال و آینده را کشف کند.
 • در یک مطالعه کمی، زنان مبتلا به سرطان مشکلات رایج مرتبط با سرطان، از جمله درد، ترس از آینده، بی خوابی، از دست دادن نقش را بیان کردند. از طریق هنر، آنها توانستند آرامش و رهایی از مشغله مداوم خود را با سرطان بیابند.

راه‌های دیگر برای کاهش استرس

در اینجا چند راه جایگزین برای کاهش استرس و القای آرامش در برنامه روزانه شما آورده شده است:

 1. ورزش. به عنوان مثال، فعالیت بدنی، اندورفین و سایر مواد شیمیایی عصبی طبیعی را افزایش می‌دهد. ورزش می‌تواند ذهن شما را دوباره متمرکز کند و خلق و خوی شما را بهبود بخشد.
 2. رژیم غذایی متعادل. تغذیه سالم می‌تواند به مبارزه با استرس نیز کمک کند. مهم است که میوه‌ها، سبزیجات و غلات کامل را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
 3. مراقبه. همچنین می‌تواند توجه شما را متمرکز کند و استرس را کاهش دهد. این می‌تواند به شما احساس آرامش بدهد، بهزیستی عاطفی و سلامت کلی را افزایش دهد.

بنابراین، متوجه می‌شویم که بیان خلاقانه یکی از راه‌های کاهش استرس است. کسانی که انتخاب می‌کنند از بیان خلاقانه استفاده کنند، گزینه‌های زیادی از جمله نقاشی، موسیقی، رقص و نوشتن دارند. مطالعات نشان داده‌اند که فعالیت‌های خلاق اغلب منجر به نتایج مثبت سلامت روان می‌شوند.

هنر درمانی خلاقانه همچنین سطح افسردگی، اضطراب و استرس را کاهش می‌دهد. در نتیجه، گنجاندن عبارات خلاقانه در برنامه روزانه فرد می‌تواند بسیار سودمند باشد.

پیامد بیان خلاق

همه ما به طور طبیعی خلاق هستیم و خواهان بیان شخصی هستیم. بیان خلاق توانایی استفاده از ذهن و تخیل برای خلق چیزی است که نمایانگر خودمان باشد.

راه‌های بی‌شماری برای ابراز خلاقیت وجود دارد، چه از طریق موسیقی، هنرهای تجسمی، کاردستی، نوشتن، عکاسی، نمایشنامه یا رقص. افراد در هر سن، پیشینه و طبقه اجتماعی از این فرآیند خلاقانه بهره می‌برند.

به عبارتی، خلاقیت به ما کمک می‌کند با یکدیگر ارتباط برقرار کنیم، موانع و چالش‌های زندگی‌مان را برطرف کنیم و حتی یادمان باشد که چگونه بازی کنیم! بیان اینکه چه کسی هستیم ممکن است دشوار باشد، اما بیان خلاقانه به ما کمک می‌کند تا فرصت‌های جدید را باز کنیم.

مهمتر از همه، بیان خلاق می‌تواند ما را به درک عمیق‌تری از خودمان هدایت کند و آرامش را برایمان به ارمغان آورد.

نیلوفر علی بیگی

منابع:

Caesar, S. (November 10, 2023). How to Benefit From Creative Expression for Stress Relief. Taken from the link: https://healthnews.com/mental-health/self-care-and-therapy/creative-expression-for-stress-relief/

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up