فیلترهای زیبایی به عنوان خطری پنهان

فیلترهای زیبایی به عنوان خطری پنهان

فیلترهای زیبایی که در رسانه‌های اجتماعی به‌طور فزاینده‌ای محبوب شده‌اند به مرور زمان خطرات چشمگیری را برای ما بوجود می‌آورند و یا حتی به‌وجود آورده‌اند و تاثراتی را بر روی سلامت روان ما خواهد گذاشت. این فیلترها به ابزارها و الگوریتم‌های دیجیتالی اطلاق می‌شود که برای اصلاح و بهبود ظاهر کاربران در رسانه‌های اجتماعی استفاده می‌شوند. این فیلترها جذابیت پوستی بی‌عیب، چشم‌های درخشان و ویژگی‌های تصویری عالی را با یک ضربه به کاربران ارائه می‌دهند.

فیلترهای زیبایی چیست؟

فیلترهای زیبایی که به عنوان فیلترهای آرایش یا سلفی نیز شناخته می‌شوند، ابزارهای دیجیتالی هستند که از فناوری‌های هوش مصنوعی (AI) و واقعیت افزوده (AR) برای تغییر و بهبود ظاهر چهره افراد در زمان واقعی استفاده می‌کنند. این فیلترها به کاربران این امکان را می‌دهند که ویژگی های چهره خود را در سلفی‌ها و ویدیوها تغییر دهند و به یکی از ویژگی‌های اصلی بسیاری از پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی و برنامه‌های ویرایش عکس تبدیل شده‌اند.

فیلترهای زیبایی چگونه کار می‌کنند؟

فیلترهای زیبایی هنگامی که ویژگی‌های صورت کاربر را شناسایی می‌کند، با توجه به عملکرد فیلتر، تغییرات را اعمال می‌کند مثلا پوست را صاف می‌کنند، شکل صورت را تغییر می‌دهند، اندازه ویژگی‌های صورت مانند چشم‌ها و لب‌ها را تغییر می‌دهند، یا حتی آرایش مجازی را اعمال کنند. این فیلترها می‌تواند کارهایی مانند تراشیدن چانه، نازک کردن یا تغییر شکل بینی، سفید کردن دندان‌ها و روشن‌کردن چشم‌های شما را انجام دهد. با این تغییرات، کاربران می‌توانند یک نسخه سفارشی (و اغلب ایده‌آل) از چهره خود ایجاد کنند.

اما در درونِ جذابیت سطحی فیلترهای زیبایی هوش مصنوعی، خطرات و پیامدهایی نهفته است که همه ما باید از آنها آگاه باشیم. و خوب است در مورد خطرات بالقوه‌ای که در پشت این فیلترهای زیبایی به ظاهر بی‌ضرر نهفته است صحبت کنیم.

خطرات پنهانی و مشکلات احتمالی فیلترهای زیبایی چیست؟

  • فیلترهای زیبایی استانداردهای غیرواقعی ایجاد می‌کنند

فیلترهای زیبایی اغلب ویژگی‌های مبتنی بر استانداردهای زیبایی اجتماعی را افزایش می‌دهند که عمدتاً محدود و غیرواقعی هستند. آنها می‌توانند به تداوم این استانداردها کمک کنند و به کاربران این باور را بدهند که باید با “ایده آل” زیبایی مطابقت داشته باشند. درواقع فیلترهای زیبایی، استاندارد جدیدی از زیبایی را ایجاد کرده‌اند زیرا برای اکثر افراد، غیرممکن است که مانند یک فیلتر به نظر برسند و فیلترها به همه ما این توانایی را می‌دهند که به دنبال نسخه‌ای زیباتر از خودمان باشیم.

  •  فیلترها، باعث مقایسه ناسالم هم با خود و هم با دیگران می‌شود

مردم همیشه خود را با دیگران مقایسه کرده‌اند. اما وقتی زیبایی طبیعی خود را با شخص دیگری که به‌طور مصنوعی پوستی صاف و جذاب تقویت شده است مقایسه می‌کنید، اندازه‌گیری آن غیرممکن است. علاوه بر مقایسه خود با دیگران، فیلترهای زیبایی با ارائه تصویری دیگر برای مقایسه خود به عزت نفس شما آسیب می‌رسانند. مطمئناً شما هرگز به اندازه نسخه فیلتر شده خود کامل به نظر نخواهید رسید. چهره شما با فیلترها عالی به نظر می‌رسد زیرا فیلترها طوری برنامه‌ریزی شده‌اند که شما را بی‌نقص جلوه دهند. وقتی خودمان را با کمال کاذب ایجاد شده توسط فیلترها مقایسه می‌کنیم، درک زیبایی ناقص و واقعی خودمان سخت می‌شود.

  • استفاده از فیلترهای زیبایی می‌تواند بر سلامت روان تأثیر بگذارد

افزایش استفاده از فیلترهای زیبایی باعث افزایش چشمگیر شرایط سلامت روانی مانند اضطراب، افسردگی و اختلال بدشکلی بدن، به‌ویژه در نوجوانان و جوانان شده است. کاربران ممکن است نسبت به خود فیلتر شده خود وسواس پیدا کنند و از اینکه ظاهر واقعی آنها قابل اندازه نیست ناامید شوند. استفاده از فیلتر، ظاهر عادی آنها را به یک نقص درک‌شده تبدیل می‌کند، حتی اگر در وهله اول هیچ مشکلی وجود نداشته باشد ولی به مرور فیلترهای زیبایی به عزت نفس شما آسیب می‌زند.

  • فشار روحی برای بی‌نقص به نظر رسیدن را افزایش می‌دهد

در عصر دیجیتال، جایی که زندگی‌ها اغلب در رسانه‌های اجتماعی به نمایش گذاشته می‌شوند، فیلترهای زیبایی می‌توانند فشار ثابتی را تقویت کنند تا افراد همیشه عالی به نظر برسند. این همچنین می تواند به اضطراب و افسردگی کمک کند.

  • اطلاعات غلط و فریب‌دهنده را تقویت می‌کند

فیلترهای زیبایی با توانایی خود در تغییر چشمگیر ظاهر کاربران، می‌توانند فریب‌کاری را تسهیل کنند. این می‌تواند به‌ویژه در زمینه‌هایی مانند دوستیابی آنلاین نگران‌کننده باشد، جایی که کاربران ممکن است نسخه‌های ویرایش‌شده خود را به‌طور قابل توجهی ارائه دهند، که منجر به ارائه نادرست و سرخوردگی زمانی می‌شود که واقعیت با تصویر فیلتر شده مطابقت ندارد.

چگونه می‌توانیم از خطرات پنهان فیلترهای زیبایی جلوگیری کنیم؟

شکی در آن نیست که فیلترهای زیبایی به عزت نفس شما آسیب می‌زند. در دنیایی که ما دائماً بر اساس ظاهر مورد قضاوت قرار می‌گیریم (و دیگران را قضاوت می‌کنیم)، توقف فیلتر کردن تصاویر می‌تواند چالش برانگیز باشد. بنابراین در ادامه راه‌هایی برای ایجاد عادات سالم‌تری برای فیلتر کردن، و مقابله با فیلترهای زیبایی بیان خواهیم کرد:

  • استفاده از فیلترهای آنلاین را کاهش دهید

استفاده گاه‌به‌گاه از فیلترها می‌تواند سرگرم‌کننده باشد. اما اگر روتوش عکس، فیلترها و حالت زیبایی باعث می‌شود که نسبت به ظاهر واقعی خود احساس ناامنی کنید، شاید زمان آن رسیده است که از آن بکاهید. سعی کنید خود را برای به اشتراک گذاشتن تصاویر بدون فیلتر در رسانه‌های اجتماعی به چالش بکشید. بدانید که فیلترها ارزش یا زیبایی طبیعی شما را مشخص نمی‌کنند.

  • اگر با عزت نفس خود دست و پنجه نرم می‌کنید، کمک بگیرید

اگر مبارزات شما با عزت نفس و تصویر بدن تأثیر منفی بر زندگی شما گذاشته است، شاید وقت آن رسیده است که به دنبال کمک باشید. زندگی بهتری وجود دارد که در آن می‌توانید یاد بگیرید خودتان را دقیقاً همانطور که هستید دوست داشته باشید. (مرتبط با مقاله خودسازی| من برای هیچکس مهم نیستم جز…)

  • خود واقعی خود را در آغوش بگیرید.

به یاد داشته باشید که آنچه ما به‌عنوان نقص خود می‌بینیم بخشی از چیزهایی است که ما را برای دیگران جالب، صادق و قابل ارتباط می‌کند. شما می‌توانید با پذیرش و قدردانی از خود برای همه ویژگی‌های خود، شفقت به خود را تمرین کنید. مدیتیشن آینه‌ای را امتحان کنید تا یک رابطه مراقبتی و حمایتی با خودتان ایجاد کنید. با نگاه کردن روزانه به تصویر فیلتر‌نشده خود به مدت 10 دقیقه، با خودتان آنطور که هستید راحت‌تر خواهید بود و با اجازه دادن به‌خود واقعی خود راحت‌تر خواهید شد.

 در آخر…

بیایید از این ابزارها عاقلانه استفاده کنیم، توهمی که ایجاد می‌کنند را به خود و دیگران یادآوری کنیم و فرهنگ دیجیتالی را ترویج کنیم که زیبایی فردیت و اصالت را ارج می‌نهد و از آن حمایت می‌کند.

نیلوفر علی‌بیگی

منبع:

Well, T. (March 25, 2023). The Hidden Danger of Online Beauty Filters. Taken from the link: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/the-clarity/202303/can-beauty-filters-damage-your-self-esteem

Marr, B. (25 June 2023). Picture Perfect: The Hidden Consequences Of AI Beauty Filters. Taken from the link: https://bernardmarr.com/picture-perfect-the-hidden-consequences-of-ai-beauty-filters/

Julianne, M. (July 2, 2023). 5 Scary Ways Beauty Filters Harm Your Self-Esteem. Taken from the link: https://findingjulianne.com/beauty-filters-harm-your-self-esteem/

 

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up