آیا افراد اوتیسمی در تفکر منطقی بهتر عمل می کنند؟

اوتیسم یک تفاوت رشدی عصبی است که بر نحوه تفکر و ارتباط افراد با دیگران تاثیر می‌گذارد. ترجیح دادن به تفکر منطقی از ویژگی های شخص دارای اوتیسم است. اگرچه همه‌ی افراد اوتیسمی برای تفکر کردن به منطق تکیه نمی‌کنند. مانند هر گروهی از مردم،که  ترجیحات و سبک‌های تفکر متفاوتی دارند.منطق پیشرفته تنها یکی از چندین تنوع شناختی ارزشمندی است که افراد اوتیسمی در شناخت آن به بشریت کمک می کنند.

عملکرد افراد اوتیسمی در تفکر منطقی
عملکرد افراد اوتیسمی در تفکر منطقی

اوتیسم و تفکر منطقی

اگر اوتیسمی هستید و فکر می‌کنید که تفکر منطقی یکی از نقاط قوت شماست، یک منبع معتبر، تحقیقاتی برای حمایت از شما انجام داده است. افراد اوتیسمی معمولاً مهارت‌های منطقی و مشورتی بالایی دارند، که ممکن است به جبران کاهش تمایل به سمت شهود و تصمیم‌گیری خود به خودی کمک کند.

انواع استدلال

نظریه فرایند دوگانه یک مدل روانشناسی برای استدلال انسان است، که دو راه را توصیف می کند که مردم در آن به تصمیم گیری می‌رسند:

نوع یک نوع دو
شهودی مشورتی
سریع اهسته
بی زحمت تلاش
موازی ترتیبی
ناخود‌آگاه خودآگاه
مبتنی بر تجربه مبتنی بر قانون

بسیاری از افراد غیر اوتیسمی به سبک استدلال نوع 1 تمایل دارند. همانطور که در یک منبع مورد اعتماد در سال 2016 نشان داده شده است که افراد اوتیسمی در نوع 2 ماهرتر هستند.

 اثر قالب‌بندی

افراد اوتیسمی ممکن است کمتر در برابر اثر قالب‌بندی آسیب‌پذیر باشند، این راهی است که موضوع می‌تواند بر انتخاب‌ها تأثیر بگذارد. تبلیغ کنندگان از این مفهوم برای تحت تاثیر قرار دادن تصمیمات خرید مصرف کننده استفاده می‌کنند.

 به عنوان مثال، خریداران بالقوه به احتمال زیاد خمیر دندانی را انتخاب می‌کنند که توسط نه دهم دندانپزشکان  توصیه می‌شود. با این حال، اگر روی جعبه نوشته شود «تنها 10 درصد از دندانپزشکان این محصول را توصیه نمی‌کنند» جذابیت خود را از دست می‌دهد.

از آنجایی که افراد اوتیسمی در تصمیم‌گیری منطقی‌تر و کمتر احساساتی هستند، ممکن است اثر قالب‌بندی تاثیر چندانی بر انتخاب‌های آنها نداشته باشد.

آلکسی‌تامیا و آگاهی بدن

تحقیقات دیگری از منبع معتبر در سال 2016 نشان می‌دهد که کاهش تصمیم‌گیری عاطفی ممکن است بخشی از آلکسی‌تامیا باشد، که توانایی کاهش یافته در درک یا تشخیص احساسات است. تنها حدود نیمی از منابع معتبر ، افراد اوتیسمی را مبتلا به آلکسی‌تامیا  می‌دانند.

آلکسی‌تایمیا با شنود یا آگاهی درونی بدن مرتبط است که می‌تواند بر تصمیم گیری فرد نیز تأثیر بگذارد. اگر تا به حال متوجه افزایش ضربان قلب خود شده‌اید یا استرس را در دل خود احساس کرده‌اید، انسداد را تجربه کرده‌اید.

دقت درونی (IA) با استدلال مبتنی بر احساسات مرتبط است. افراد مبتلا به آلکسی‌تایمیا دقت درونی کمتری دارند، اما همه اوتیسمی‌ها این را تجربه نمی‌کنند. منبع معتبر تحقیق نشان می‌دهد که افراد اوتیسمی بدون آلکسی‌تامیا می‌توانند تصمیمات شهودی بگیرند.

افراد غیر اوتیسمی هم مانند اوتیسمی‌ها طیف وسیعی از سبک‌های تفکر دارند. ممکن است شما آلکسی‌تایمیا داشته باشید و توانایی منطقی را توانایی ابرقدرت خود بدانید. شما می توانید دقت درونی داشته باشید و در عین حال بصری‌ باشید. یا ممکن است جایی در این بین باشید.

اوتیسم چگونه بر سبک تفکر شما تاثیر می‌گذارد؟

       تنوع در استفاده از منطق تنها یکی از چندین تفاوت شناختی است که ممکن است به عنوان یک فرد اوتیسمی تجربه کنید:

علایق متمرکز

این استعداد متداول افراد اوتیسمی برای جزئیات که به آن “علائق محدود” نیز گفته می‌شود به این معنی است که شما ممکن است یک متخصص موضوع باشید.

ممکن است به این معنی باشد که گاهی اوقات دوستان خود را با دارد اطلاعاتی درباره سرگرمی مورد علاقه خود غرق می‌کنید، اما اگر شغلی در زمینه انتخابی خود پیدا کنید می‌توانید در آن شغل حرفه ای نیز باشید.

تفسیر زبان تحت اللفظی

دنیای انسان‌های دارای اوتیسم بدون هیچ استعاره‌ای است، مانند “پاتو توی کفشم نکن”. در حالی که منظور واقعی ما این نیست ، برخی از اشکال گفتاری ظریف‌تر هستند، مانند «دست نگه دارید»، که بسته به شرایط می‌تواند به معنای «صبر کنید» یا «رها نکنید» را داشته باشد. از جهت دیگه یکی از مزیت های زبان تحت اللفظی این است که افرادی که علاقه زیادی دارند می‌توانند در بحث های قواعد و واژگان تخصص پیدا کنند.

ادراک الگو

ممکن است اصطلاح “دانشمند اوتیسمی” را شنیده باشید (شاید شما هم یکی از آنها باشید). محققان بر این باورند که استعداد تقویت‌ شده برای تشخیص الگو، چیزی است که به برخی از اوتیسمی‌ها توانایی محاسبه قوی (calendar calculating)خیلی قوی مانند دانشمندان می‌دهد.

نظریه‌ی ذهن

تحقیقات انجام شده در سال 2019، این باور قدیمی مبنی بر اینکه افراد اوتیسمی دارای نقص‌های تئوری ذهن هستند را مورد بازبینی قرار می‌دهد و آن را زیر سوال می‌برد. تئوری ذهن ، توانایی فرد برای تشخیص اینکه افراد دیگر چه دیدگاه ها و تجربیات متفاوتی دارند ، است.

در حالی که برخی از افراد اوتیسمی ممکن است تئوری ذهنی را تجربه کنند، بسیاری از آنها  با اینکه توانایی تجربه را دارند ولی تجربه نکردند.

تفکر برعکس

افراد غیر اوتیسمی تمایل دارند مفاهیم را قبل از جزئیات ارزیابی کنند که به عنوان تفکر برعکس نیز شناخته می‌شود. افراد اوتیسمی با تفکر برعکس رویکردی مخالف دارند و از جزئیات برای ساختن مفاهیم استفاده می‌کنند. ممکن است محدود کردن جزئیات حسی با این روش بیشتر طول بکشد، اما احتمال کمتری وجود دارد که شما  اطلاعات مهم را از دست بدهید.

      محمد مهدی پورقربانی

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up