اضطراب بازگشت به مدرسه

اضطراب بازگشت به مدرسه
نویسنده: دکتر کورت اسمیت
تخمین زمان مطالعه: 3 دقیقه
پایان تابستان مخلوطی از احساسات مختلف را به ارمغان می آورد. برای خانواده های دارای بچه های مدرسه ای غالبا یکی از این احساسات اضطراب است. هم والدین و هم کودکان ممکن است در مورد سال جدید مدرسه نگران باشند، و برای بسیاری از آنها این اضطراب ها قابل مدیریت است.
کمی از عصبی شدن و استرسی که سال جدید مدرسه با خود به همراه دارد، طبیعی است. هم والدین و هم کودکان نگرانی هایی در مورد انتظارات جدید، چالش های تحصیلی، محیط اجتماعی و مدیریت برنامه ی جدید دارند. اما اضطراب مدرسه چه زمان ورای مقدار اندکی عصبی بودن می رود و زمان وقوع آن چه کار باید کنید؟ کودکان از تمامی سنین می توانند اضطراب برگشتن به مدرسه را تجربه کنند. برای اکثریت شان ترس از ناشناخته بودن و نگرانی در مورد احتما شکست در وظایف شان است.
این نگرانی ها ممکن است همیشه به طور کلامی ابراز نشود اما از طریق اعمال، رفتارها یا علائم جسمی تظاهر می یابند. کودکان ممکن است به طور ناگهانی دردهای متنوعی همچون دل درد، سردرد، یا کمبود خواب پیدا کنند. یا ممکن است برون ریزی داشته، عصبانی شوند و یا رفتار تضادورزی یا انزوا را نشان دهند.
درخواست حرف زدن در مورد دلیل رفتارشان و تلاش برای ارتباط گرفتن در این زمینه آسان است اما آنها غالبا نمی خواهند خودشان را باز کنند. و در سال های کودکی می توانند به دلایل اشاره کنند. در عوض به آنها فرصت ابراز احساسات شان به روشی فیزیکی را بدهید، برای مثال بازی یا فعالیت خلاقانه ای همچون هنر. هم چنین تلاش شما برای راحت و آسانتر کردن شرایط و محیط شان می تواند به این قضیه کمک کند. اگر کودکتان با اضطراب مدرسه دست به گریبان است روش های زیر را امتحان کنید.

اضطراب بازگشت به مدرسه

. به شیوه ای مثبت حرف بزنید. کودکان به گفته های شما و روشی که آنها را می گویید گوش می دهند (حتی اگر فکرش را نمی کنید). اطمینان حاصل کنید که در مورد مدرسه به مثبت ترین شکل ممکن حرف می زنید. چیزهای جاب جدیدی را که سال جدید تحصیلی با خودش می آورد را برجسته کنید و آن را با لذت شخصی خودتان از مدرسه گره بزنید. مراقب کلماتی این چنینی باشید، «ریاضیات امسال خیلی سخت است»، «مطالعات اجتماعی اشک مرا درآورد»، یا «علوم از همه بدتر بود». شنیدن چنین کلماتی از شما به آنها اجازه ی دیدن هر از همین زاویه را می دهد و امکان فرصت دادن به مدرسه را می گیرد.
به نکات سرگرم کننده اشاره کنید. هر سال جدید فرصت های جدیدی را با خود به همراه می آورد. همراه با کودکتان در مورد این چیزهای جدید هیجان زده شوید. موضوعات جدید، اردوهای جدید علمی، و پروژه های جدید همه می توانند سرگرم کننده باشند. اشتیاق شما یادآور این قضیه خواهد بود.
به آنها در پیدا کردن دوست کمک کنید. اضطراب اجتماعی مسئله ی بزرگی برای بسیاری از کودکان است به ویژه اگر ذاتا خجالتی باشند. تشویق دوستی های جدید از طریق ترتیب دادن قرار بازی، بعد از فعالیت های مدرسه، و یا هدایت کودکانتان به فعالیت های جدید می تواند کمک کننده باشد.
در صورتی که شانس داشته باشید، ممکن است حتی بتوانید به کودکان کلاس یا زمین بازی توجه کنید و کودکی را که به نظر برای دوستی با فرزندتان مناسب می آید بیابید. پیشنهاد اینکه دختر یا پسر شما چیزهای مشترکی دارد که از آها لذت می برد ممکن است تا حدی جهت دهنده باشد. در عین حال مراقب ترغیب بییش از حد باشید. تلاش برای انتخاب دوستان کودکتان ممکن است نتیجه ی عکس بدهد.
با معلم صحبت کنید. صحبت با معلم در مورد اضطراب اجتماعی کودکتان نیز می تواند کمک کند. معلمان عموما علاقه دارند که از مشکلات و دشواری های کودک مطلع شوند. اکثریت معلمان با شما و پسر یا دخترتان کار می کنند تا از این قضیه اطمینان حاصل کنند که محیط شان حس راحتی و امنیت به آنها می دهد.
علائم اضطراب ظرف هفته ی اول یا بیشتر از بین می رود اما در بعضی از کودکان، اضطراب ممکن است جدی تر باشد. فشارهای اجتماعی، ترس از سرخ شدن، و حتی داستان های جدید در مورد امنیت مدرسه می تواند کودکان را عمیقا تحت تاثیر قرار دهد و منجر به مشکلاتی شود که مدت ها ادامه یابد.
در صورتی که تمام روش هایی که امتحان کرده اید جواب نداده و همچنان با اضطراب بیش از حد در کودکتان مواجهید، ممکن است نیاز باشد که از یک پزشک خانواده یا مشاور کمک بگیرید. مسائل اضطرابی در کودکان بیش از هر چیزی شایع است و علی رغم حمایت شدید خانواده، بعضی کودکا نیازی بیشتر از این دارند.
به عنوان والدین می خواهیم که بهتری باشیم و کودکما شادترین تجارب را داشته باشد. انتظار می رود که دورا کودکی، سرگرم کننده، رسمی و آموزشی باشد. زمان مواجهه با یک کودک مضطرب یا همواره نگران که تلاش هایتان برای تخفیف مشکلاتش جواب نمی دهند، پیدا کردن راه حل دشوار است. تجربه ی کسانی که به طور منظم با کودکتان کار می کنند را ارج نهید. معلمان و ناظمان منابع مهمی هستند. آنها ممکن است نتوانند مشکلات را حل کنند، اما این احتمال وجود دارد که در صورت نیاز بتوانند شما را به مسیر درست هدایت کنند.
چه مدرسه یا دانشگاه، اضطراب در آغاز سال تحصیلی نرمال است. ممکن است به یاد نیاورید (و یا به خوبی تمام آنها را به یاد بیارید)، اما ممکن است خودتان نیز اضطرابش را تجربه کرده باشید. کوتاه مدت بودن یا جدی تر بودن آن مهم نیست، کودکتان به صبر و حمایت شما برای دستیابی به آرامش در محیط جدید نیاز دارد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up