بی اشتهایی عصبی

بی اشتهایی عصبی یک اختلال خوردن و وضعیت روانی است که با گرسنگی شدید به دلیل تصویر بدن مخدوش مشخص می‌شود. افراد مبتلا به بی‌اشتهایی فکر می‌کنند که چاق هستند، صرف نظر از اینکه چقدر وزن دارند، و در مورد نظارت بر وزن و غذایی که مصرف می‌کنند وسواس دارند. آنها ممکن است به طور مرتب از خوردن امتناع کنند یا فقط مقادیر حداقلی غذا را بخورند.

علیرغم خطرات سلامتی مرتبط با کمبود شدید وزن، افراد مبتلا به بی‌اشتهایی نمی‌توانند آن را به عنوان یک مشکل ببینند. با این حال، کسانی که به این عارضه مبتلا هستند، می‌توانند از گرسنگی بمیرند و می‌میرند.

بی‌اشتهایی با کمال گرایی، افسردگی و خودکشی ارتباط تنگاتنگی دارد. اگرچه زنان جوان بیشتر موارد را تشکیل می‌دهند، بی‌اشتهایی می‌تواند هر کسی را در هر زمانی تحت تاثیر قرار دهد. اما درمان می‌تواند به افرادی که از اختلالات خوردن رنج می‌برند کمک کند تا بهبودی پایدار داشته باشند.

علائم بی‌اشتهایی عصبی چیست؟

شناسایی اختلالات خوردن در اسرع وقت بسیار مهم است، زیرا شانس بهبودی موفق را افزایش می‌دهد. اگرچه زنان جوان بسیاری از موارد بی اشتهایی را به خود اختصاص می‌دهند، اما این اختلال می‌تواند هر کسی را با هر جنسیت، نژاد یا سنی مبتلا کند. علائم شامل یک رابطه تغییر یافته با غذا، وزن و ورزش است، خواه کاهش وزن شدید، انتخاب‌های غذایی به ظاهر عجیب و غریب یا یک رژیم ورزشی شدید.

چگونه می‌توان تشخیص داد که فردی بی‌اشتهایی عصبی دارد؟

علائم هشداردهنده بی اشتهایی عبارتند از کاهش وزن سریع، وسواس در مورد وزن، غذا یا رژیم غذایی، ایجاد آیین‌ها و قوانین مربوط به زمان و چه غذاهایی می‌توان خورد، ورزش بیش از حد، تنها غذا خوردن و کناره‌گیری اجتماعی گسترده‌تر، و علائم فیزیکی مانند درد معده. یبوست، یا خستگی.

چه کسانی احتمال دارد به بی‌اشتهایی عصبی مبتلا شوند؟

زنان سه برابر بیشتر از مردان در طول زندگی خود بی اشتهایی را تجربه می‌کنند. تحقیقات نشان می‌دهد که زنان مسن نیز با اختلالات خوردن مواجه هستند و زنان اقلیت قومی و زنان سفیدپوست به میزان مساوی از اختلالات خوردن رنج می‌برند. درک اینکه چه کسی دچار اختلالات خوردن می‌شود می‌تواند به افراد مبتلا کمک کند تا پیش بیایند و به پزشکان در تشخیص و درمان این بیماری کمک کند.

چه مشکلات سلامتی با بی‌اشتهایی عصبی مرتبط است؟

بی اشتهایی و تمام اختلالات خوردن هم بر سلامت روانی و هم بر سلامت جسمی تأثیر می‌گذارد. بی اشتهایی می‌تواند منجر به بیماری‌های قلبی عروقی، پوکی استخوان و مشکلات گوارشی از جمله درد معده، یبوست و استفراغ شود. بی اشتهایی می‌تواند منجر به تغییرات هورمونی شود که قاعدگی را متوقف می‌کند، همچنین باعث رشد موهای ظریف “lanugo” در بدن، پوست خشک، موهای شکننده و غیره می‌شود.

چه چیزی باعث بی‌اشتهایی عصبی می‌شود؟

بی اشتهایی عصبی و سایر اختلالات خوردن معمولاً در فرهنگ‌ها و محیط‌هایی یافت می‌شوند که «لاغر بودن» مطلوب تلقی می‌شود. رویدادهای استرس زا در زندگی می‌توانند در ایجاد این اختلال نقش داشته باشند، همانطور که عوامل خلقی مانند کمال گرایی و ویژگی‌های وسواسی نقش دارند. به نظر می‌رسد زیست شناسی و وراثت نیز به آسیب‌پذیری کمک می‌کنند، زیرا اگر یکی دیگر از اعضای خانواده آن را تجربه کرده باشد، احتمال ابتلای افراد به این اختلال بیشتر است.

چرا مردم بی اشتها می‌شوند؟

بی اشتهایی به دلیل ژنتیک، ویژگی‌های شخصیتی و عوامل محیطی ظاهر می‌شود. اگر یکی از اعضای خانواده این اختلال را داشته باشد، احتمال بیشتری دارد که فرد به آن مبتلا شود، که زمینه‌های ژنتیکی آن را نشان می‌دهد، در حالیکه تأثیرات محیطی مانند انتقال استرس زا و ایده آل‌های زیبایی نیز در آن نقش دارند. ویژگی‌های مرتبط با بی اشتهایی شامل کمال‌گرایی، وسواس فکری و اضطراب است.

آیا می توان از بی‌اشتهایی عصبی پیشگیری کرد؟

نمی‌توان به طور قطعی از بی اشتهایی پیشگیری کرد، اما توجه به علائم هشدار دهنده اولیه می‌تواند کمک کننده باشد. اگر فردی با عزت نفس یا تصویر بدنی خود دست و پنجه نرم می‌کند، یا رژیم غذایی سختی را شروع می‌کند، ممکن است در آستانه ابتلا به اختلال خوردن باشد. بحث در مورد احساسات آنها، ارائه حمایت و ارائه گزینه‌های درمانی ممکن است از پیشرفت بیماری جلوگیری کند.

بی‌اشتهایی عصبی چگونه درمان می‌شود؟

مشاوره و درمان، همراه با توجه پزشکی به سلامتی و نیازهای تغذیه‌ای، جنبه‌های مهم درمان هستند. درمان بی اشتهایی شامل سه هدف اصلی است: بازگرداندن وزن از دست رفته در رژیم غذایی شدید و پاکسازی، درمان اختلالات روانی مرتبط با تحریف تصویر بدن، و دستیابی به بهبودی طولانی مدت و توانبخشی یا بهبودی کامل.

بهترین راه برای درمان بی‌اشتهایی عصبی چیست؟

روان درمانی خط اول درمان بی اشتهایی است. درمان شناختی رفتاری (CBT) و به طور خاص درمان شناختی رفتاری تقویت شده (CBT-E) شامل شناخت و تغییر باورهای تحریف شده‌ای است که فرد در مورد غذا خوردن و تصویر بدن دارد تا در نهایت الگوهای غذایی طبیعی ایجاد کند و به وزن مناسب برسد. خانواده درمانی نیز به طور گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد، زیرا حمایت والدین جزء کلیدی درمان و بهبودی نوجوانان است.

آیا هیچ دارویی بی‌اشتهایی عصبی را درمان می‌کند؟

هیچ دارویی به طور خاص بی اشتهایی را درمان نمی‌کند، اما ممکن است داروهایی برای مبارزه با مشکلاتی مانند افسردگی و اضطراب تجویز شوند. برخی از داروها باعث افزایش وزن می‌شوند، اما هیچ کدام در حال حاضر برای درمان بی اشتهایی تایید نشده اند، زیرا بیماران به ندرت در این کارآزمایی های بالینی شرکت می‌کنند و احتمالاً بدون درمان برای رفع باورهای اساسی در مورد تصویر بدن، دارو مصرف نمیکنند.

چه چیزی به بهبود موفقیت آمیز کمک می‌کند؟

بهبودی یک فرآیند طولانی و مداوم است که در طول آن عود ممکن است رخ دهد. عناصر بهبود موفقیت آمیز شامل یک سیستم حمایتی قوی و درک ریشه های اختلال خوردن فرد، مانند پردازش یک ضربه یا ایجاد مکانیسم‌های مقابله‌ای سالم برای پریشانی عاطفی است.

نیلوفر علی بیگی

منابع:

https://www.psychologytoday.com/intl/basics/suicide/how-talk-about-suicidal-thoughts

Fuller, K. (Sep 30, 2020). 5 Common Myths About Suicide Debunked. Taken from the link: https://www.nami.org/Blogs/NAMI-Blog/September-2020/5-Common-Myths-About-Suicide-Debunked

Sharma, P. (December 20, 2021). 8 common myths about suicide. Taken from the link: https://www.mayoclinichealthsystem.org/hometown-health/speaking-of-health/8-common-myths-about-suicide

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up