مصرف الکل و سلامت زنان…! نکات مهمی وجود دارد که باید در مورد الکل و قلب خود به خصوص به عنوان یک زن بدانید. زنان بیشتری مشروب و الکل می‌نوشند. اما الکل خطراتی را به همراه دارد، به خصوص برای قلب شما.در ادامه به بررسی این موضوع می‌پردازیم که الکل چه خطراتی دارد و چگونه می‌تواند بر قلب شما تأثیر بگذارد و اگر مشروب می‌خورید، روش‌های نوشیدنی که اثرات منفی را به حداقل می‌رساند، پیشنهاد می‌شود.

تصورات غلط رایج در مورد الکل

یک تصور غلط رایج در مورد الکل – به ویژه شراب قرمز – این می‌باشد که مشروب برای قلب مفید است. برخی از مطالعات ارتباط بین مصرف متوسط الکل و کاهش خطر مرگ ناشی از بیماری قلبی را نشان داده‌اند. رسوراترول موجود در شراب که محققان معتقدند ممکن است فوایدی برای قلب داشته باشد بهتر است از طریق آب انگور مصرف شود. الکل – حتی در مقادیر کم – منبع کالری اضافی بدون ارزش غذایی است. همچنین بر میکروبیوم روده تأثیر منفی می‌گذارد.

نوشیدن زیاد الکل با تعدادی از پیامدهای بد سلامتی، از جمله بیماری قلبی مرتبط است. مصرف بیش از حد الکل می‌تواند منجر به فشار خون بالا، نارسایی قلبی، سکته مغزی و سایر مشکلات عروقی در مغز شود که بر تفکر و حافظه تأثیر می‌گذارد. نوشیدن بیش از حد الکل همچنین می‌تواند منجر به کاردیومیوپاتی که یک بیماری مربوط به عضله قلب است، منجر شود. تحقیقات اخیر همچنین نشان داده است که هنگام نوشیدن، افراد اغلب ریتم قلب غیرطبیعی یا فیبریلاسیون دهلیزی دارند.

علاوه بر اینها، مشروب و الکل همچنین بر خواب شما تأثیر منفی بگذارد. یائسگی می‌تواند بر خواب نیز تأثیر منفی بگذارد، بنابراین زنان با مصرف الکل شرایط را بدتر می‌کنند. در حالیکه ممکن است برای برخی از افراد بعد از نوشیدن راحت‌تر به خواب بروند، الکل باعث می‌شود چندین ساعت بعد از خواب بیدار شوید و اغلب مجبور باشید از دستشویی استفاده کنید. سیستم خواب تغییر می‌کند، به طوری که هر خوابی که می‌کنید کمتر ترمیم‌کننده است و این برای قلب شما خوب نیست. به علاوه ممکن است روز بعد انگیزه کمتری برای پیروی از رفتارهای سالم برای قلب خود مانند ورزش و تغذیه خوب داشته باشید.

استفاده زنان از الکل

بر اساس پژوهش‌ها، تعداد زنانی که مشروبات الکلی می‌نوشند در حال افزایش است. در حالیکه استفاده نادرست از الکل توسط هر کسی نگرانی‌های جدی برای سلامتی ایجاد می‌کند، زنانی که الکل مصرف می‌کنند در مقایسه با مردان بیشتر در معرض خطر برخی مشکلات مرتبط با الکل هستند. زنان بیشتر از مردان مستعد ابتلا به بیماری‌های قلبی مرتبط با الکل هستند، حتی اگر ممکن است در طول زندگی خود نسبت به مردان کمتر الکل مصرف کنند.

برای زنان، تفاوت کوچکی بین میزان الکلی که می‌توانند بی‌خطر بنوشند و میزان آن که باعث مشکلات سلامتی می‌شود وجود دارد. با افزایش سن، متابولیسم الکل برای بدن سخت‌تر می‌شود، بنابراین ممکن است متوجه شوید که احساس مسمومیت بیشتری می‌کنید. با افزایش سن، استخوان‌های ما نیز به آرامی نازک‌تر می‌شوند، به خصوص در زنان پس از یائسگی. نوشیدن مقدار زیادی الکل می‌تواند این وضعیت را بدتر کند و خطر پوکی استخوان را افزایش دهد (شرایطی که استخوان‌ها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث ضعیف و شکننده‌شدن آنها می‌شود و احتمال شکستگی آنها بیشتر می‌شود).

هنگامی که زنان به یائسگی می‌رسند بدن آنها تحت تأثیر هورمون‌های تغییر یافته قرار می‌گیرد. الکل می‌تواند برخی از علائم یائسگی، مانند گرگرفتگی و تعریق شبانه را تحریک کند. یائسگی همچنین می‌تواند خواب شما را به دلیل تعریق شبانه مختل کند و بسیاری از زنان نیز در این زمان وزن اضافه می‌کنند. الکل اغلب هر دوی این مسائل را بدتر می‌کند.

برخی از زنان ممکن است از الکل برای مقابله با تمام استرس‌های ناشی از کار و مراقبت در حین اداره یک خانه استفاده کنند و معتدند که بعد از نوشیدن آن آرام می‌شوند، درحالیکه شاید در همان لحظه احساس این را داشته باشند که همه چیز را فراموش کردند ولی به مرور زمان خود این عامل باعث افزایش استرس در آنها می‌شود.

الکل با سایر بیماری ها، آسیب ها و مضرات مرتبط است

اگرچه مردان تمایل بیشتری به نوشیدن الکل و مصرف مقادیر بیشتری دارند، اما، تفاوت‌های بیولوژیکی در ساختار بدن و مواد شیمیایی باعث می‌شود که بیشتر زنان الکل بیشتری جذب کنند و متابولیسم آن بیشتر طول بکشد. پس از نوشیدن همان مقدار الکل، زنان تمایل به داشتن سطح الکل خون بالاتری نسبت به مردان دارند و اثرات فوری الکل معمولاً سریعتر رخ می‌دهد و در زنان بیشتر از مردان طول می‌کشد. این تفاوت‌ها باعث می‌شود زنان در مقایسه با مردان بیشتر مستعد اثرات منفی طولانی‌مدت الکل باشند و آسیب‌هایی را که در زیر عنوان شده برایشان بیشتر بوجود آید:

بیماری کبد: خطر سیروز و سایر بیماری‌های کبدی مرتبط با الکل برای زنان بیشتر از مردان است.

تأثیر بر مغز: زوال شناختی مرتبط با الکل و کوچک شدن مغز در زنان سریعتر از مردان ایجاد می‌شود.

تأثیر بر قلب: زنانی که بیش از حد الکل می‌نوشند در مقایسه با مردان در معرض خطر آسیب به عضله قلب در سطوح پایین‌تر مصرف و طی سال‌های کمتری نسبت به مردان هستند.

سرطان سینه و سایر سرطان‌ها: مصرف الکل خطر ابتلا به سرطان‌های دهان، گلو، مری، کبد و روده بزرگ را افزایش می‌دهد. در زنان، نوشیدن الکل نیز با سرطان سینه مرتبط است، حتی در سطوح کم مصرف.

خشونت جنسی: استفاده بیش از حد از الکل، به ویژه مصرف زیاد الکل، عامل اصلی کمک‌کننده به خشونت جنسی است.

در آخر…

اگر نگران نوشیدن خود هستید، لطفاً با خودتان مهربان باشید و سعی کنید که آرام آرام آن را کم کنید، زیرا الکل به گونه‌ای بر مغز تأثیر می‌گذارد که نوشیدن کمتر را سخت می‌کند. اما بدانید که می‌توانید از روان‌شناسان مربوطه در این زمینه کمک بگیرید تا مسائلی که گاهی خود آنها زمینه‌ساز این مصرف الکل در شما شدند را شناسایی کنند و با درمان آن شما آرامش خود را به‌دست آورید، علاوه بر این، در حال حاضر داروهای متعددی نیز وجود دارد که باعث می‌شود کمتر نوشیدنی بنوشید یا در صورت نیاز آن را ترک کنید که آن هم باید با تجویز پزشک صورت بگیرد.

نیلوفر علی بیگی

منابع:

Grace, S. H. (August 2, 2023). Alcohol Use and Women’s Heart Health. Taken from the link: https://www.psychologytoday.com/intl/blog/positive-mind-positive-heart/202307/alcohol-use-and-womens-heart-health

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up