تکنولوژی به سرعت در حال تغییر شیوه یادگیری افراد و مدارسی است که می خواهند دانش آموزان را برای مواجهه با تغییرات قرن بیست و یکم آماده سازند. بسیاری از مدارس، خانواده ها و سازمان های آموزشی به تخصص مشاوران تحصیلی تکیه می کنند تا تاثیر مثبتی را بر تغییر شیوه آموزشی و ارتقای پیشرفت دانش آموزان اعمال کند. تجارب تحصیلی الهام بخش کودک برای ایجاد اشتیاق به یادگیری است. این تجارب مهارت های تفکر را احیا می کنند و پایه هایی را برای شادی، موفقیت و درگیر شدن با زندگی ایجاد می کنند.
مشاوران تحصیلی افرادی هستند که می خواهند تغییر معناداری را در شیوه ی انتقال و تجربه ی آموزشی ایجاد کنند. آنها متمرکز بر جزئیات اند. آنها راه حل ها را پیشنهاد می کنند و با دانش آموزان، معلم ها و مدارس برای افزایش امکان پیشرفت و موفقیت دانش آموزان در ارتباط هستند.
مشاور تحصیلی چه کارهایی را انجام می دهد؟
مشاور تحصیلی متخصصی در حوزه آموزش است که از تجربه خود در تدریس برای کمک به رشد برنامه های درسی و سایر موضوعاتی که مدارس، دانش آموزان، سازمان ها و والدین با آن مواجه هستند استفاده می کند.
مشاوران نقش مهمی را در نظام آموزشی ایفا می کنند زیرا آنها غالبا به مدرسه ها کمک می کنند تا برنامه آموزشی خاص خودشان را داشته باشند. وظیفه ی مشاور تحصیلی این است که در کنار مدیر مدرسه و با همکاری معلم ها نیازهای دانش آموزان را شناسایی کند، بر روش آموزشی معلمان نظارت کند و روی بهبود برنامه های مدرسه کار کند. در اینجا تعدادی دیگر از وظایف مشاور را ارائه می دهیم:
ارزیابی عملکرد دانش آموز در یک زمینه ی خاص
ایجاد تغییراتی در برنامه درسی بر اساس اولویت نیازهای دانش آموزان
بررسی عملکرد و واکنش دانش آموزان به تغییر برنامه ها یا برنامه درسی
خریداری کتاب ها و ابزار جدید برای برنامه های جدید مدرسه
طراحی برنامه های آموزشی جدید برای معلم ها به منظور بهبود شیوه ی تدریس شان
جلسه ملاقات با هیئت مدیره، پرسنل و معلم ها برای بحث در ورد عملکرد مدرسه و بودجه ها
شاید مهم ترین نکته ای که بتواند به بهبود عملکرد یک مشاور تحصیلی کمک کند این باشد که خود او تجربه تدریس و معلمی داشته باشد.
سایر حوزه های فعالیت مشاور تحصیلی
خانواده ها: والدین می خواهند که بچه هایشان عاشق یادگیری باشند و از تحصیل برای موفق شدن استفاده کنند. بعضی از خانواده ها از خدمات یک مشاور تحصیلی برای هماهنگ کردن کودک شان با محیط آموزشی مناسب استفاده می کنند. نیاز به مشاوران تحصیلی به ویژه در صورت تغییر نمرات، جابه جایی خانواده و یا تشخیص یک اختلال یادگیری در کودک برجسته تر می شود.
خانواده ممکن است به منظور انتخاب دانشگاه و یا مدرسه ی مناسب نیز از کمک مشاور تحصیلی استفاده کند. در واقع مشاور تحصیلی می تواند به دانش آموز برای سازگاری با محیط و پایه تحصیلی جدید کمک کند تا سازگاری او با نیازها و الزامات محیط و پایه ی جدید به بهترین شکل انجام شود و این تغییر در پیشرفت تحصیلی او مداخله ی ناخوشایندی ایجاد نکند.
سازمان های آموزشی: کسب و کارهایی مانند ناشران کتاب که محصولات آموزشی را ارئه می دهند، برای انتقال محصول مناسب به مدارس، دانش آموزان و معلم ها با مشاوران تحصیلی کار می کنند. آنها بر دانش مشاوران و تخصص شان تکیه می کنند

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up