8 عادت مخرب که خلاقیت شما را از بین می‌برد

8 عادت مخرب که خلاقیت شما را از بین می‌برد

عادات مخربی وجود دارند که خلاقیت شما را از بین می‌برد بنابراین باید برای داشتن یک زندگی خلاقانه، باید بتوانید عادت‌هایی را که خلاقیت شما را از بین می‌برند، را از بین ببرید.اگر فکر می‌کنید برخی افراد خلاق به دنیا می‌آیند و شما یکی از آنها نیستید، دوباره فکر کنید.

چیزی که برخی از افراد را خلاق‌تر از دیگران می‌کند این است که خلاقیت خود را پرورش می‌دهند. در واقع، کارشناسان می‌گویند که خلاقیت در درجه اول یک مهارت آموخته شده است و مانند هر مهارت دیگری که می‌خواهید بیاموزید، مستلزم آن است که کمی تلاش کنید.اگر فقط بخواهید خلاق باشید، کافی نیست -، برای سوق دادن خود به افکار اصیل و ایده‌های رسا، نیاز به فداکاری روزانه دارید. با این حال، اغلب اوقات، بزرگترین چیزی که مانع می‌شود ممکن است عادت‌های خود شما باشد.

در اینجا هشت مورد از بدترین عادت‌های مخرب خلاقیت وجود دارد. اگر آنها را در زندگی خود می‌شناسید، اکنون آنها را اصلاح کنید.

8 عادت مخرب که خلاقیت شما را از بین می‌برد

  1. قضاوت زودهنگام. برای خلاقیت، باید به خود اجازه دهید که بتوانید آزادانه و بدون قضاوت ایده خلق کنید و نوآوری کنید. اگر در مراحل اولیه ایده‌های خود را قضاوت کنید، در نهایت باعث می‌شود به یک حدس زدن دوم بروید و کمتر خلق می‌کنید. این دو فرآیند را از هم جدا کنید و اجازه دهید ایده‌های اولیه شما بدون وقفه جریان یابد. بعداً زمان برای انتخاب و پرداخت بهترین‌ها وجود خواهد داشت.
  2. نداشتن شجاعت. اگر از ریسک کردن می‌ترسید، از جسارت در مسیرهای جدید می‌ترسید، از رفتن به مسیرهایی که در آن سفر نکرده‌اید نگران هستید، این باعث می‌شود که شما به سختی بتوانید از مسیرهای اصلی خارج شوید. خلاقیت مستلزم استفاده از فرصت و شجاعت است. ترس بزرگترین دشمن خلاقیت است.
  3. اجتناب از شکست. وقتی از شکست می‌ترسید نمی‌توانید جسور و خلاق باشید. اگر هدف شما اجتناب از شکست و اشتباه است، آن را محافظه کارانه و بی سر و صدا بازی خواهید کرد. خلاقیت به معنای استفاده از فرصت‌ها و جسارت به بن‌بست‌هاست. ایده‌های واقعا عالی که به ذهنتان خطور می‌کند برای همه اشتباهات احمقانه ارزشش را دارند.
  4. مقایسه خود با دیگران. وقتی خود را با دیگران مقایسه می‌کنید، نوآوری و تخیل منحصر به فرد خود را از خودتان می‌ربایید. استانداردهای خلاقیت خود را تعیین کنید و خود را با دیگران مقایسه نکنید. به خودتان اجازه حرکت دهید و متفاوت باشید. تنها سهم منحصر به فردی که می‌توانید در این دنیا داشته باشید زاییده خلاقیت شما خواهد بود.
  5. ناراحتی ناشی از عدم اطمینان. بسیاری از مردم از ابهام می‌ترسند. آنها می‌خواهند بدانند که همه چیز منطقی خواهد بود. اما خلاقیت نیاز به شجاعت دارد تا یقین را کنار بگذارد. خلاقیت یک عادت است و بهترین خلاقیت نتیجه عادات خوبی است که به شما امکان می‌دهد از تخیل و نوآوری خود استفاده کنید. برای اینکه واقعا خلاق باشید، باید ترس از اشتباه را از دست بدهید.
  6. انتقاد را شخصاً بپذیرید. بازخورد همیشه خوب است و اگر آن را شخصی نگیریم اشکالی ندارد. همه ما به کسی نیاز داریم که به ما بازخورد بدهد. به این ترتیب ما پیشرفت می‌کنیم. ترس از انتقاد، ترس از رشد است.
  7. عدم اعتماد به نفس. سطح مشخصی از عدم اطمینان با هر عمل خلاقانه‌ای همراه است، و میزانی از شک به خود سالم است، اما اگر عدم اعتماد به نفس شما بسیار زیاد و طولانی مدت باشد، می‌تواند به قیمت توانایی‌های شما تمام شود. بهترین راه برای ایجاد این است که ابتدا خود را دوست داشته باشید و با اعتماد به نفس خود ارتباط برقرار کنید.
  8. فلج تجزیه و تحلیل. این وضعیت وحشتناک باعث می‌شود که به دلیل بار بیش از حد اطلاعات و انبوه داده‌ها نتوانید تصمیمی بگیرید. هر فرد خلاقی می‌داند که فکر کردن بیش از حد می‌تواند بزرگترین دشمن خلاقیت باشد.

اگر می‌خواهید خلاق باشید، به یاد داشته باشید:

هرچه مهارت خلاقیت خود را بیشتر پرورش دهید، در آن بهتر خواهید بود. پس عادت‌های بدی که خلاقیت شما را از بین می‌برند و یا باعث سرکوب آن می‌شود را کنار بگذارید.

نیلوفر علی‌بیگی

منبع:

DASKAL, L. (August 21, 2023). 8 Bad Habits That Destroy Your Creativity. Taken from the link: https://www.inc.com/lolly-daskal/8-bad-habits-that-destroy-your-creativity.html

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up