تخمین زمان مطالعه: 5 دقیقه
نویسنده: جمعی از نویسندگان
ارتباط اساس یک ازدواج سالم است. ارتباط به معنای نحوه ی ارتباط میان شما و همسرتان، در میان گذاشتن افکار و دیدگاه ها و حل و فصل اختلافات است. مهارت های ارتباطی در مورد همه به آسانی محقق نمی شوند. بعضی زوجین مجبورند سالها روی تکنیک های ارتباطی شان کار کنند. اما در طول زمان، آنها قادر خواهند شد که با گشودگی و صادقانه با هم حرف بزنند.
مهم نیست که ارتباط میان شما و همسرتان در این لحظه چگونه است، همیشه فضایی برای تقویت کردن رابطه تان وجود دارد. در اینجا 10 مهارت ارتباطی در ازدواج تان را معرفی می کنیم که ازدواج تان را نجات خواهند داد:
1- تمام توجهتان را به پارتنرتان بدهید.
پیام ندهید و حرف نزنید. همسرتان دارد برایتان جوک تعریف می کند و یا یک راز عمیق خانوادگی را فاش می کند، در هر صورت شما باید به آنها توجه تقسیم نشده تان را بدهید. تکنولوژی مزاحم را به کناری بگذارید، تلویزیون را بی صدا و یا خاموش کنید، و به سمت همسرتان به جلو مایل شوید. این به آنها نشان می دهد که اطلاعات شان برایتان مهم است. تکان دادن سر و حفظ ارتباط چشمی هر دو روش های عالی برای نشان دادن گوش دادن شما هستند.
2- حرف او را قطع نکنید.
قطع کردن سریع ترین راه شروع یک بحث و دعوا است. زمان ارتباط با پارتنرتان، مهم است که هر دو طرف احساس کنند که شانسی برا حرف زدن و شنیده شدن دارند. ممکن است وسوسه شود که نظرتان را در حین حرف زدن پارتنرتان به زور بیان کنید، به ویژه اگر احساس کنید که حقیقتی غلط را بیان می کنند اما مهم است که صبر کنید. توجه کردن به پارتنرتان در حین متمرکز و مرتبط ماندن به پارتنرتان نشان می دهد که برایش احترام و ارزش قائلید.
3- فضایی خنثی را ایجاد کنید.
برقراری ارتباط همیشه آسان نیست. بسیاری از زوج ها معتقدند که مواجهه و حل موضوعات سخت زناشویی در یک فضای خنثی مانند میز آشپزخانه مفید است. ممکن است احمقانه به نظر بیاید، اما بحث کردن در مورد عدم توانایی جنسی همسرتان زمانی که درون تخت خواب هستید می تواند باعث شود که احساس کند مورد تهاجم قرار گرفته و از اتاق خواب در آینده احساس و جوی منفی ای را دریافت کند.
بحث کردن در خانه ی یکی از خویشاوندان مثال دیگری برای این است که پارتنرتان از دیدی بالاتر با شما در دعوا وارد شود.
4- رو در رو صحبت کنید
یکی از بهترین مهارت های ارتباطی که می توانید استفاده کنید این است که همواره رو در رو در مورد موضوعات مهم حرف بزنید. پیام دادن قطعا شاهراهی برای مکالمات ارتباطی مهم یا گرفتن تصمیمات مهم نیست.
در عوض زمانی را انتخاب کنید که بتوانید رو در رو با پارتنرتان حرف بزنید. به این ترتیب هر دویتان می توانید تمامی توجهتان را به دیگری بدهید و نشانگان غیرکلامی دیگری را بخوانید. زمانی که مسائل به طور شخصی بیان می شوند، فضای اندکی برای از دست رفتن چیزها از طریق تکنولوژی باقی می ماند.
5- زمانی که مشکلات بالا می آیند از عبارت های اول شخص «من» استفاده کنید
یکی از مشکلات زوجین زمان بحث و دعوا با یکدیگر حمله کردن به یکدیگر است. با استفاده از عبارت های «من»، فشار را از روی پارتنرتان برمی دارید. به جای گفتن «تو این کار را کردی و این مرا عصبانی کرد»، تلاش کنید که اینگونه ارتباط برقرار کنید «من احساس می کنم زمانی که این اتفاق افتاد، احساسات من آسیب دید».
تفاوت را می بینید؟ مشکل را خودتان ایجاد کردید به جای اینکه به همسرتان حمله کنید.
این تکنیک آسان و همچنان موثر مانع این می شود که حالت حمله بگیرید و ضرورت حالت دفاعی با یکدیگر پیدا کنید.
6- با پارتنرتان صادق باشید
همیشه راستگو بودن آسان نیست، اما کلید یک ارتباط سالم است. یک مطالعه در مورد «12 ویژگی ارتباط سالم» دریافت که ارتباط خوب، صادقانه، و توام با اعتماد بعنوان مهم ترین ویژگی ها فهرست شدند.
صادق بودن بدین معناست که زمانی که احساس می کنید مسائلی وجود دارند که باید در موردشان حرف بزنید، به همسرتان بگویید. هم چنین به معنای پذیرفتن اشتباه و عذرخواهی به جای عذر و بهانه تراشیدن است. صداقت نه تنها به خلق ارتباطی باز میان شما و همسرتان کمک م کند، بلکه به ایجاد اعتماد نیز کمک می کند.
7- در مورد چیزهای کوچک حرف بزنید
یکی از مهارت های بزرگ ارتباطی این است که شما و پارتنرتان بتوانید در مورد مسائل کوچک نیز همچون مسائل بزرگ حرف بزنید. با حرف زدن در مورد روزتان، افکارتان، و یا به اشتراک گذاشتن داستان های جالب هفته تان می توانید ازدواج تان را تقویت کنید.
زمانی که ازدواج می کنید نباید هیچ موضوعی وجود داشته باشد که در میان گذاشتن آن عجیب و غریب یا معذب کننده باشد. با حرف زدن در مورد چیزهای کوچک می توانید حرف زدن در مورد موضوعات مهم را در آینده آسانتر کنید.
8- از قانون 24 ساعت استفاده کنید
زمانی که دو نفر ازدواج می کنند و با هم زندگی می کنند، توقف هایی در طول مسیر وجود دارد. بعضی روزها وقتی همسرتان در خانه نزدیکتان است رنگین کمان احساسات می شوید و مانند پروانه در خانه پر می کشید. اما روزهای دیگر وقتی همسرتان نزدیکتان است احساس سردرد می کنید. اگر احساس ناامیدی از همسرتان کنید و می خواهید شکایت تان را با صدای بلند به زبان آورید، یک دقیقه توقف کنید. قانون 24 ساعت را تمرین کنید.
خب او ماشین ظرفشویی را خالی نکرد یا جوراب ها را سر جایشان نگذاشت. آیا این آخر دنیاست؟ آیا این در 24 ساعت آینده برای شما مهم خواهد بود؟ اگر نه، اجازه دهید بگذرد و بی خیالش شوید.
9- ارتباط بدنی برقرار کنید
مسئله ای نیست که مکالمه تان با چه تن صدایی در جریان است، ارتباط بدنی مهم است. تحریک آرام پوست، مانند لمس یک پارتنر یا نوازش بازو آزادسازی اوکسی توسین را شدت می بخشد. این هورمون عشق نه تنها ارتباط و همدلی در پارتنرهای رومانتیک را ارتقا می بخشد بلکه می تواند مانند یک عامل ضد استرس عمل کند و رفتار مشارکتی را افزایش دهد.
10- ارتباط باید سرگرم کننده باشد
ارتباط به معنای نحوه حرف زدن در مورد مسائل خانوادگی و مالی، مشکلات و راه حل هایشان و چگونگی تصمیم گیری توسط شما و همسرتان است. اما فراموش نکنید که ارتباط باید سرگرم کننده نیز باشد.
صحبت کردن با همسرتان به معنای در میان گذاشتن داستان های جالب، رویاهای آینده، و مشارکت در مکالمه ای عمیق است. این ها لحظه هایی هستند که ارتباط عاطفی عمیق تری را خلق می کنند و اوکسی توسین و دوپامین را افزایش می دهند. همواره با همسرتان چک کنید که آیا مکالمه تان جدی یا احمقانه است.
نتیجه گیری:
ارتباط کلید ارتباط شاد سالم است. می توانید ارتباط تان را با گشوده بودن و صادق بودن در مورد نیازهای بدنی و عاطفی تان و بخشیدن تمامی توجهتان به همسرتان بهبود بخشید.
منبع: https://www.marriage.com/advice/relationship/effective-relationship-communication-skills/

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

keyboard_arrow_up